Anasayfa / Yaşam / Evde Nasıl Para Kazanılır?

Evde Nasıl Para Kazanılır?

İster ev hanımı olun ister öğrenci, ya da ek iş ihtiyacındaki herhangi biri, evden de yapabileceğiniz bir şeyler olduğunu biliyor muydunuz? Günde birkaç saat uğraş vererek, varsa şayet boş zamanlarınızı veya zaten kısıtlı olan zamanınızı daha dolu geçirebileceksiniz. Bunun için biraz bilgi sahibi olmaya, yönlendirilmeye ihtiyacınız varsa, fiskosta.com sizlerle.

Makale yazarlığı

İnternet kullanıcısı olmayan var mıdır acaba? Peki, her gün her bir kişi internete kaç saat giriyor ve kaç sayfada geziniyordur sizce? Bu sayfalardaki içerikte katkınız olabileceğini aklınıza getirdiniz mi? Evet, herhangi bir internet sitesinin makale yazarlığını üstlenebilir, sağlık, güzellik, moda, dekorasyon gibi çok çeşitli konulardan size uygun herhangi birini ya da hepsini birden yazabilirsiniz. Hemen hatırlatalım; bu makaleleri yazarken kendi birikiminizden yararlanabileceğiniz gibi, farklı kaynaklardan destek de alabilirsiniz. Burada önemli olan, özgünlüğünüzü koruyabilmektir. Yazacağınız makalede tek bir cümle bile alıntı olmamalıdır. Zira bu bir çeşit emek hırsızlığına gireceği gibi, zaten arama motorları tarafından da mimlenirsiniz; yani makalenizin bir önemi kalmaz ve satamazsınız. Peki, makalelerinizi nasıl satabilirsiniz? Hemen açıklayalım. Özgün makalelerinizin bireysel alıcıları çıkabilir; bunun için başta forumlar olmak üzere hemen her yerde kendinizi, yaptığınız işi tanıtmalısınız. Yanı sıra, herhangi bir sitenin editör-makalecisi de olabilirsiniz; bu durumda, yazıları siteye kendinizin giriş yapması gerekecektir.

Gelgelelim, makale ücretlerine. Makale yazarlığı, emek isteyen, zorlu bir iştir, fakat ücreti tatmin edici olmayabilir; nitekim bir evi geçindiremez ama kişisel bazı ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Tabii siz bu piyasaya kendinizi kabul ettirdiğinizde, kendi fiyatınızı belirleyebilirsiniz.

Çağrı merkezi

Günümüzde pek çok şirketin müşteri hizmetleri bulunduğundan, telefonda müşterilerle ilgilenecek bir de elemana ihtiyaçları vardır. Bu çalışma ortamı eskiden şirketin bünyesinde sağlanırken, artık genellikle evlerde gerçekleştirilmeye başlamıştır; çünkü hem şirketin maliyeti böylelikle azalmış olacak hem de çalışanlar daha rahat bir ortamda, yol parası bile vermek zorunda kalmaksızın çalışabilecekler. Genellikle bayanların tercih edildiği çağrı merkezinde görev alabilmek için öncelikle çok iyi bir diksiyona sahip olmanız gerekir. Eğer konuşma yeteneğinize güveniyorsanız, eğitim durumunuzun hiçbir önemi yoktur. Yanı sıra biraz da pratik bir zekâya sahip olmanız gerekebilir. Müşterilerle iletişiminizde cevaplayamayacağınız, karşılık veremeyeceğiniz durumlarda evden çalıştığınız için, hemen yönlendirme yapmanız söz konusu değildir. Bu yüzdendir ki, müşteriye en tatmin edici karşılığı verebilmelisiniz. Üstleneceğiniz görev, genellikle satış bölümüne dair olacaktır; öyleyse, ikna kabiliyetiniz de yüksek olmalı ve güven verebilmelisiniz.

Telefon görüşmelerinizi bir kulaklık ve mikrofon yardımıyla bilgisayarınızdan gerçekleştireceksiniz. Buradaki en büyük sıkıntı, bilgisayarınıza kurulacak sistemle ilgilidir; genellikle otomatik bir sisteme sahip olunamadığından, daha fazla dikkat ve çaba sarf etmeniz gerekecektir. Sizlere aranacak kişilerin listesi verilir, listedeki kişilerin numarasını bilgisayarınızdaki sistemden tek tek çevirir ve görüşmeyi gerçekleştirirsiniz. Herhangi bir zaman dayatması genellikle yoktur, ama 4 saat kadar da çalışabilmeniz istenir sizden.

Ücret ise, pirim şeklinde gerçekleştirilir. Sattığınız ürün her neyse, satış başına pirim kazanırsınız ki.  Saat başı ödeme alamazsınız. Fakat kendinizi kabul ettirirseniz, iyileştirme olabileceğini de göz ardı etmemelisiniz.

EVDE NASIL PARA

El işi

Eğer bir el yeteneğiniz varsa, örneğin dantel, örgü örebiliyor ya da takı konusunda kendinize güveniyorsanız, bunları paraya çevirebilirsiniz. Bunca yıldır zevk için yaptığınız bu el emeği göz nuru ürünleriniz, elbette değerlensin istersiniz. Tek yapmanız gereken, bunları belli firmalara ya da bazı satış noktalarına götürerek teslim etmeniz. Bireysel satış konusunda zorlanabilirsiniz; devamlı bir müşteri çıkmayacaktır. Bu da çalışmalarınızı olumsuz etkileyecektir. Ürünlerinizin satışından şüphe duymak istemeyeceğinize göre, bunların alıcılarının belli olması gerekir ki, en sağlam alıcılar da firmalardır. Herhangi bir firmayla ya da bir başka satış noktasıyla anlaşabilirsiniz. Böyle bir yeteneğiniz yok da edinmek istiyorsanız ya da var olanı geliştirmek gayesindeyseniz, ücretsiz katılabileceğiniz halk eğitim merkezlerinden faydalanabilirsiniz.

Ücret konusu, elbette parçanın büyüklüğüne ve değerine göre değişecek olmakla birlikte, evde yapabileceğiniz diğer işlerden daha tatmin edici değildir.

Yemek işi

Yemek konusunda kendinize çok mu güveniyorsunuz? Bir yiyen bir de parmaklarını yiyor mu diyorsunuz? O halde, mutfaktaki maharetinizi değerlendirebilirsiniz. Nasıl mı? Mutfağınıza bu kez kendiniz ya da sevdikleriniz için değil de, iş için girmeli ve en güvendiğiniz bir tarifi profesyonel bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Bunun adı mantı olur, hamur işi olur, pasta olur ya da başka bir şey olur, ama mutlaka leziz olur! Bu durumda, belli satış noktalarına, örneğin pastanelere, bazı lokantalara satış yapabilirsiniz. Sizin işiniz gerekli malzemeleri pastaneden alıp, anlaştığınız süre içinde tamamlamak ve firma yetkililerinin ayağınıza kadar gelerek ürünleri teslim almasını beklemek.

Ücretlendirme konusunda büyük hayallere kapılmamak gerekiyor. Doğal olarak, ne kadar çalışırsanız o kadar kazanacaksınız. Fakat bu işle bir ev geçindirmeyi değil de, belli başlı ihtiyaçlarınızı karşılamayı hedeflerseniz, hayal kırıklığına kapılmamış olursunuz.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir