Anasayfa / Aşk&İlişkiler / Evlenmek İçin Doğru Kişi mi?

Evlenmek İçin Doğru Kişi mi?

Bilinen bir şeydir ki, herkes iyi bir evlilik yapma hayalindedir. Ne var ki, evlilik kısmı gerçekleşir, ama iyi olması hayallerde kalır! Böyle olunca da, kavga, mutsuzluk ve çekilmez bir hayat; bizim hayatımız, tamamlanmak üzere yine bizi bekliyordur. Peki, doğru kişiyle evlilik için, eş seçimi için ne yapmalıyız? Evleneceğimiz kişiyi seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Flörtü uzatın

Evlilik pratiği değilse de, en azından birlikteliğin gidişatı hakkında fikir vereceğinden, flört sürecinin kısa olmamasına özen göstermelisiniz. Belki çok seviyorsunuz, yakın görüyorsunuz, hayatınızın anlamını onda buluyorsunuz. Yine de sabredin ve yaşamın size hazırladığı geleceği bekleyin. Unutulmamalıdır ki, ani verilen kararlarda hata payı yüksektir. Acele etmeksizin ve mümkün mertebe tarafsız bakarak, sevdiğinizi gözlemleyin. Evde, arabada, restoranda, sinemada, tiyatroda, arkadaş ortamında nasıldır, nasıl davranır; gece olup da yattığınızda bir değerlendirme süzgecinden geçirin. Flörtün en fazla 2-3 aydan ibaret olması, olumsuz özelliklerin saklanması için çok yeterli bir süredir; dikkat edin!

Değiştirebileceğinizi sanmayın

Dünyada kaç kişi vardır ki, evlensin de olumsuz tüm özelliklerinden bir anda vazgeçsin. Seviyorum, sabrederim, denerim, değiştiririm, demeyin. Şayet beğenmediğiniz belli başlı özellikleri varsa, bunu henüz flört aşamasında belirtin, sizin için ne kadar değişebileceğini gözlemleyin. Flört süresi uzadıkça, onun da sabrı ve kararlılığı sınanmış olacak, yani size verdiği değer anlaşılacaktır. Birlikteliğinizin en heyecanlı dönemlerinde bile değişmiyorsa, sanmayın ki evlendikten sonra değişir.

Hem duygusal hem de mantıklı olun

Evleneceksiniz. Peki, hangi kişi? Âşık olduğunuz kişiyi seçin, ama mantığı da göz ardı etmeyin. Bekleyin; duygularınızın yoğunluğu dağılsın, mantık süzgeciniz çalışsın. 6 ay mı oldu? Ve siz hâlâ ilk günkü gibisiniz öyle mi? O hâlde kuvvetle muhtemeldir ki, doğru kişiyle evlilik yolundasınız. Sakın ola yalnızca mantığınızla hareket ederek, iyi bir baba olur, evine ekmek getirir, diyerek evliliğe girişmeyin. Aksi durumda, durağan bir yaşama hazırlıklı olmalısınız.

Özel yaşamınız açısından iki kez değerlendirin

Seviyorsunuz, beğeniyorsunuz… Yine de emin olamıyorsunuz; şehvet açıdan sizde aşırı duygular uyandırmadığını düşünüyorsunuz. Özel yaşamın mutlu ve sağlıklı olmadığı birlikteliklerde, evliliğin de zamanla çatırdayacağını unutmamalısınız. Her şeye rağmen evlendiniz; ileride aldatma dürtüsünün ya da aldatılma kuşkusunun sizi kuşatma ihtimaline hazırlıklı olmalısınız.

Ailesiyle olan ilişkisini iyi gözlemleyin

Sizin için ailesini terk edecek erkek, yarın başkası için sizi terk edecektir; dikkat! Yine ebeveynlerini, varsa şayet çocuklarından ya da evlendiniz ve sizden üstün tutuyorsa, evlilik için doğru kişi olması açısından ciddi bir soru işareti demektir.

Arkadaş gibi olabiliyor musunuz?

Evlilikte hepsinden de önemlisi, kültürel açıdan iyi bir uyumu yakalayabilmektir. Eğitiminiz, çevreniz birbirine denk mi? Aynı dili konuşabiliyor, aynı şeyleri yapmaktan zevk alıyor musunuz? Onunla arkadaşınızmışçasına takılabiliyor musunuz? Yanıtınız evetse, doğru kişi mi, sorusunun yanıtını buldunuz ve sonuç olarak aşkın beden dilini çözdünüz demektir.

Mutluluklar…

Size âşık mı?

Doğru erkek nasıl bulunur?

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Beni de oku :)

Erkeklerin Hoşlanma Belirtileri

Öyle bir olgudur ki aşk, insanı baştan sona değin heyecana ve soru işaretlerine boğar. Bir ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir