Anasayfa / Edebiyat / Franz Kafka/Dönüşüm
Kafka Dönüşüm özet
Kafka Dönüşüm İnceleme Yazısı

Franz Kafka/Dönüşüm

Kafka Dönüşüm için inceleme ve kısa bir değerlendirme yapalım birlikte.

Praglı yazar Franz Kafka’nın en önemli ve özgün eseridir Dönüşüm. Pek çoğumuz biliyordur hikâyeyi: Bir sabah uyandığında, kendini yatağında bir böceğe dönüşmüş olarak bulan Samsa Gregor’un eğlendiren, düşündüren ve sürükleyen öyküsüdür bu.

Bir yönüyle alegorik bir eserdir, Dönüşüm, önemli mesajlar içerir. Hayvanlarla insanlar arasındaki farkı, bu farkın, zorlukları ve hoşluklarıyla en belirgin yanlarını okuyor, aslında bir yanıyla böcekler dünyasına şöyle kısa bir yolculuğa çıkıyorsunuz.

İnsanların sözüm ona özgürlüğü yanında böceğin tutsaklığı ya da başka bir deyişle aslında hayvanların insanlardan daha özgür, parmaklıkları, sınırları olmayan bir yaşam sürdüğü anlayışı işlenmiştir.

Bu anlayış doğrultusunda, alışılmışın dışına çıkmaya çalışan herhangi bir bireyin toplumda nasıl bir algıyla karşılaşacağını, yine bu algının sonucu olarak, tıpkı bir böceğe duyulan tiksinti ve dışlanmayı sarsıcı biçimde gözler önüne sermiştir yazar.

Edebiyat dünyasının mihenk taşlarından olan bu özel kitap, bir solukta okunabilecek, farklı, aykırı bir uzun öyküdür.

Kurmaca edebiyatın yenilenmesinde öncü olan isimlerin başında gelen Kafka, Dönüşüm ile kendi yazın yaşamında zirve yapmıştır.

Modern edebiyat demişken, postmodernizm roman örnekleri yazımızı da ilgililerine hatırlatmış olalım.

İlgilenenlere şimdiden keyifli okumalar diliyoruz.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir