Anasayfa / Anne&Bebek / Gebelikte Dikkat Edilmesi Gereken 10 Kural
Anne adayının dikkat etmesi gereken 10 altın kural
Gebelikte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gereken 10 Kural

Gebelikte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Neleri yapmama konusunda özen gösterilmelidir?

Anne adaylarının gerek kendilerinin gerekse bebeklerinin sağlığını nasıl koruyacaklarının ve hangi yasaklara uyacaklarının ipuçları Fiskosta.com’da.

Gebelikte dikkat edilmesi gerekenler

Özel bir dönemdir gebelik anne adayları için. Bir o kadar da hassasiyet gerektirir. Anne adayının dikkat etmesi 10 altın kural nedir, birlikte konuşalım.

Saç boyası

Çeşitli kimyasalları barındıran saç boyaları, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkilediği içindir ki hamilelik sürecinde önerilmemektedir.

Özellikle boyanın saç diplerine nüfuz etmemesi şarttır. Hamileliğin 3. ayından itibaren kına ya organik bir boya kullanılmasında ise bir sakınca yoktur.

Bilgisayar, cep telefonu ve mikrodalga fırın

Radyasyondan en çok etkilenen gruplardan biri de gebelerdir; bu nedenle gebelik sürecinde özellikle cep telefonu, bilgisayar ve mikrodalga fırınlardan mümkün olduğunca uzak kalınması gerekmektedir.

Çamaşır suyu ve böcek ilaçları

Uçucu toksinler barındıran böcek ilacı ve çamaşır suyu gibi kimyasallar, bebeğin sağlığını tehlikeye sokacağından, temas etmekten, özellikle de solumaktan kaçınılmalıdır.

Tomografi ve röntgen cihazları

Tomografi, röntgen ve detektör gibi cihazlardan hamilelik boyunca kaçınılması önerilir. Gereklilik durumlarında ise, MR ve ultrason kullanılmaktadır.

İlaç kullanımı

Ağrı kesici ve antibiyotikler başta olmak üzere hiçbir ilaç doktor bilgisi dışında kullanılmamalıdır. Gebeliğin ilk 3 ayında alınan ilaçlar, düşüklere ve çeşitli problemlere neden olabilmektedir.

Anti-aging kremleri

İçerisinde bol miktarda A vitamini barındıran anti-aging kremleri ve sivilce ilaçları, bebeğin sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Sigara kullanımı

Gebelikte kullanılan sigara, erken doğum, düşük doğum ve anne karnındaki bebek ölümlerinin başlıca sebebidir. Gebelikte değil, gebeliğin bir süre öncesinden sigarayı bırakmak doğru olanıdır.

Çay ve kahve tüketimi

Fazla tüketilen çay ve kahve, düşük, çarpıntı, kansızlık ve erken doğum nedenidir. Çay, kahve ve asitli içeceklerin tüketiminde ölçülü olmak gerekir. Bitki çayları ise, bilinçsizce tüketilmemelidir.

Şarküteri ürünleri

Sucuk, salam, sosis gibi çiğ, yani pişmemiş etlerde parazit bulunabilmektedir. Bu çiğ etlerle bulaşabilen parazitler ise bebeklerde çeşitli sağlık problemlerine yok açabilmekte ve düşüklere neden olabilmektedir.

Tüketiminde her zaman ölçülü ve dikkatli olunması gereken söz konusu ürünleri mutlaka pişirmek gerekmektedir.

Uzun yolculuklar

Özellikle 6 aydan sonra uzun yolculuklardan kaçınmak önemlidir.

Grip gibi çeşitli rahatsızlıklardan korunmanın önemini de vurgulamaya gerek yoktur sanırım; Gebelikte Gripten Korunma Yolları hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Gebelikte dikkat edilmesi gerekenler, konuşmuş olduk. Sağlıklı ve güzel bir gebelik süreci geçirmeniz dileklerimizle…

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir