Anasayfa / Anne&Bebek / Gebelikte Dikkat Edilmesi Gereken 10 Kural

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gereken 10 Kural

Anne adaylarının gerek kendilerinin gerekse bebeklerinin sağlığını nasıl koruyacaklarının ve hangi yasaklara uyacaklarının ipuçları fiskosta.com’da.

Saç boyası

Çeşitli kimyasalları barındıran saç boyaları, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkilediği içindir ki hamilelik sürecinde önerilmemektedir. Özellikle boyanın saç diplerine nüfuz etmemesi şarttır. Hamileliğin 3. ayından itibaren kına ya organik bir boya kullanılmasında ise bir sakınca yoktur.

Bilgisayar, cep telefonu ve mikrodalga fırın

Radyasyondan en çok etkilenen gruplardan biri de gebelerdir; bu nedenle, gebelik sürecinde özellikle cep telefonu, bilgisayar ve mikrodalga fırınlardan mümkün olduğunca uzak kalınması gerekmektedir.

Çamaşır suyu ve böcek ilaçları

Uçucu toksinler barındıran böcek ilacı ve çamaşır suyu gibi kimyasallar, bebeğin sağlığını tehlikeye sokacağından, temas etmekten, özellikle de solumaktan kaçınılmalıdır.

Tomografi ve röntgen cihazları

Tomografi, röntgen ve dedektör gibi cihazlardan hamilelik boyunca kaçınılması önerilir. Gereklilik durumlarında ise, MR ve ultrason kullanılmaktadır.

İlaç kullanımı

Ağrı kesici ve antibiyotikler başta olmak üzere hiçbir ilaç, gereklik arz etmedikçe ve doktor bilgisi dışında kullanılmamalıdır. Gebeliğin ilk 3 ayında alınan ilaçlar, düşüklere ve çeşitli problemlere neden olabilmektedir.

Anti-aging kremleri

İçerisinde bol miktarda A vitamini barındıran anti-aging kremleri ve sivilce ilaçları, bebeğin sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Sigara kullanımı

Gebelikte kullanılan sigara, erken doğum, düşük doğum ve anne karnındaki bebek ölümlerinin başlıca sebebidir. Gebelikte değil, gebeliğin bir süre öncesinden sigarayı bırakmak, doğru olanıdır.

Çay ve kahve tüketimi

Fazla tüketilen çay ve kahve, düşük, çarpıntı, kansızlık ve erken doğum nedenidir. Çay, kahve ve asitli içeceklerin tüketiminde ölçülü olmak gerekir. Bitki çayları ise, bilinçsizce tüketilmemelidir.

Şarküteri ürünleri

Sucuk, salam, sosis gibi çiğ, yani pişmemiş etlerde parazit bulunabilmektedir. Bu çiğ etlerle bulaşabilen parazitler ise, bebeklerde çeşitli sağlık problemlerine yok açabilmekte ve düşüklere neden olabilmektedir. Tüketiminde her zaman ölçülü ve dikkatli olunması gereken söz konusu ürünleri mutlaka pişirmek gerekmektedir.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir