Anasayfa / Yaşam / Genel Olarak Görgü Kuralları
Toplumda görgü kuralları
Görgü kuralları nelerdir?

Genel Olarak Görgü Kuralları

Görgü kuralları nelerdir, ne gibi konulara dikkat etmek gerekir?

Hiç kimse yoktur ki zarafetiyle ve nezaketiyle takdir toplamayı istemesin. Eğitim nasıl aileden başlıyorsa, görgü de ailenin vermesi gereken genel kurallar bütünüdür.

Görgü kuralları ve nezaket nedir? Her şeyden önce hoşgörülü olmayı becerebilmek, yanı sıra iyimser olabilmek, görgü kurallarının önemli maddelerinden biri, belki de birincisidir. Unutulmamalıdır ki asabiyet gösteren, fevri çıkışlar sergileyen, duruma genellikle kötü tarafından bakmayı tercih eden kimse, karşısındakini de olumsuz etkileyecek ve üzecektir.

Eleştiri konusunda cimri olun; yerini ve zamanını bekleyin.

Özür dilemekten imtina etmeyin; bu olgunluğu sergileyerek görgü kurallarına yakışan bir tavırda bulunmuş olacaksınız.

Verdiğiniz sözlerden asla dönmeyin; itibarı zedelemenin telafisi pek de mümkün değildir. Tutamayacağınız bir sözü de sakın ola vermeyin.

Görgü kuralları, kişinin bir çeşit yaşam felsefesi olmalıdır çünkü bizi biz yapan iki bileşen olan ruh ve beden eğitimimizi ancak bu sayede tamamlayabilir, kimliğimizi önce kendimiz tanıyabilir ve sonra başkalarına tanıtabiliriz. Öyleyse anlaşılıyor ki görgü kurallarından habersiz bir biz, eksik kalmış kimseyiz.

Görgü kuralları nelerdir, bunları farklı makalelerimizde başlık başlık anlattık. Konuşmanın adabı nasıldır, yemek yeme adabında uyulması gereken kurallar gibi yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Adabımuaşereti bilenlerle karşılaşmanız dileklerimizle…

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir