Anasayfa / Anne&Bebek / Göbek Kordonu Bakımı

Göbek Kordonu Bakımı

Annelerin en çok merak ettiği konulardan… Göbek kordonu ne zaman düşer, bakımı nasıl yapılmalıdır, kordon düşmeden bebeklerin banyo yaptırılması doğru mudur ve hangi durumlarda doktora başvurulmalıdır?

Göbek kordonu nedir?

Anne karnındaki bebek, göbek kordonu sayesinde annenin kanından beslenir. Doğumdan sonra da 2-3 cm kadar kısmı bırakılarak gerisi kesilir.

Göbek kordonu ne zaman düşer?

Göbek kordonu, ortalama bir-iki haftada düşer;  ancak bazı bebeklerde bu süreç uzar ve sıkıntılı bir dönem yaratabilir. Göbek kordonunun düşme süresi, bebekten bebeğe değişebilmektedir.

Göbek kordonu bakımı

Göbek kordonu, doğum esnasında nemli ve parlaktır. Kordon düşene kadar bu bölgeyi temiz ve kuru tutabilmek çok önemlidir. Bebeğin göbek bölgesinin hava alması sağlanmalı ve alkolle temizlenmelidir.

Kaynamış ve ılımış su ile pamuk yardımıyla bebeğin baş, boyun, vücut, kollar, bacaklar, özellikle de kıvrım yerleri silinerek kurulanmalıdır. Bu şekilde devam ettirilen 10-15 günlük süreç içerisinde de kordon düşecektir. Göbek kordonu düştükten 2 gün sonra ise, banyosu yaptırılabilir.

Bebeğin banyosu yaptırılmasına rağmen göbek bölgesinin alkolle temizliğine devam edilmelidir.

Hangi durumlarda doktora başvurulur?

Eğer bu sürecin dolmasına rağmen göbek kordonu bir türlü düşmüyor ya da göbekte kızarıklık, sulanma, kötü bir koku, akıntı, kanama ve ateş gibi durumlar baş gösteriyorsa, mutlaka bir doktora başvurulması gerekir.

Bebek kordonu neden dolanır?

Anne karnındayken bebeğe kordon dolanmasının herhangi bir sebebi yoktur. Rahim içindeki sıvının kapladığı hacim, bebeğe kıyasla çok daha fazla yer kaplamaktadır; bu da bebeğin rahat hareket etmesini sağlar, bu esnada kordon bağından geçmesi olasıdır. Bebeklerin büyük çoğunluğu halkadan çıkabilse de, çıkamayanlar da vardır. Öte yandan, doğum sırasındaki kasılmalarda da kordon bağının bebeğin boynuna dolandığı ve doğumun böylece gerçekleştiği durumlar söz konusudur.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir