Anasayfa / Sağlık / Gribe İyi Gelen Çaylar

Gribe İyi Gelen Çaylar

Her zaman ve her yerde en yaygın hastalıkların başında gelen grip, yanlış bir kanıyla pek önemsenmemekte, oysa sıkça yakalanılması halinde daha büyük sorunlara sebebiyet vermektedir. Grip her şeyden önce bağışıklık sisteminin baş düşmanıdır ki, bağışıklık sistemi zayıflayan kişilerin diğer pek çok hastalığa maruz kalması kaçınılmazdır.

Grip tedavisinin en yaygın yöntemi, çünkü en kolaya gelen yöntemdir de aynı zamanda, ilaç kullanımıdır. Ne var ki, bunun da farklı zararları olduğundan daha doğal yöntemlere yönelmek lazımdır. Bu yöntemlerin başında da bitkisel çayların kullanımı vardır. İşte, bitkisel çayların listesi ve faydaları:

Zencefil

Kullanımı çok yaygın değilse de, aslında gribe karşı en etkili bitki çaylarının başında gelmektedir. Bilimsel çalışmalar göstermiştir ki, zencefildeki şogaol ve gingerol gibi bazı bileşenler, iltihap giderici etki görmektedir. Öyleyse, gribe yakalanmayı beklemeden, zaman zaman tüketilmesi gereken bir çay olduğunu belirtmekte yarar var.

Adaçayı

Özellikle boğaz ve ağız iltihaplanmalarındaki etkisi bilinen adaçayı, jinjivit, farenjit gibi sorunlarda kurtarıcınız olacaktır. Çay şeklinde, ama asla kaynatılmadan, yalnızca kaynar suda demlenerek hazırlanan gargaranın kullanılması şiddetle önerilir.

Ihlamur

Griple âdeta özdeşleşmiş olan ıhlamur, iltihap gideren ve ağrı kesici etkisi gösteren özelliğiyle her zaman tercih edilen çaylardan biri olmayı sürdürecektir. Yanı sıra, boğazdaki tahrişi de önler ve dolayısıyla öksürük şikâyetlerinizin en aza inmesine yardım eder.

Kuşburnu

C vitamini kaynağı kuşburnu, antioksidan etkilidir ve soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıkların çok daha kolay atlatılmasında kesin çözüm sunar.

Karanfil

Karanfilde bulunan uçucu özellikteki birtakım maddelerin bakteri ve mikropları yok ettiği, bilimsel çalışmalarca kanıtlanmıştır. Soğuk algınlıklarında tercih edilebilecek karanfil çayı, boğaz enfeksiyonlarını giderir ve ağrı kesici etki gösterir. Yine karanfil çayının gargara olarak uygulanması da çok yararlı bir yöntemdir.

Karabiber

Toz ve top halinde bulabileceğiniz karabiber meyveleriyle hazırlayacağınız çayı gargara olarak kullanmanız halinde, boğaz enfeksiyonunuzdan kurtulacağınız etkili bir yöntemi de uygulamış olacaksınız. Özellikle boğazda soğuk algınlığının hissedildiği anda uygulanırsa, etkisi daha fazla olacaktır. Öte yandan, spazm giderici, bağışıklık sistemi düzenleyici, kanseri önleyici etkileri olduğu da belirtilmektedir.

Son not: Tedavi amaçlı kullanacağınız bitki çaylarına şeker atmamalısınız. Bu çayları taze içmelisiniz. Öğün aralarında ya da yemeklerden 1-2 saat sonra, yani aç karnına tüketmeniz halinde, etkisinin daha fazla olacağını fark edeceksiniz.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir