Anasayfa / Sağlık / Grip Çayları

Grip Çayları

Bazen kendinizi çok halsiz hisseder ve tembellik yapmak istersiniz. Bazen de grip olduğunuzu anlarsınız. Böyle zamanlarda evde dinlenip, bol bol vitamin takviyesi yapıp, sıcacık şifalı çaylardan yudumlayarak kısa sürede toparlanabilirsiniz. İşte böylesi günlerde size ilaç gibi gelecek harika bitki çayı tarifleri…

Zencefilli bitki çayı

1 tatlı kaşığı zerdeçal

1 tatlı kaşığı zencefil

1 tatlı kaşığı kuru karanfil

1 tatlı kaşığı havlıcan

1 çubuk tarçın

1,5 litre su

Kaynamakta olan suya diğer malzemeleri de ilave ederek kaynatın ve süzerek için. Kuru karanfilleri ise, ortadan kırdıktan sonra suya ekleyin. Günde iki fincan tüketin.

Zencefilli adaçayı

1 tane poşet adaçayı

1 çay kaşığı bal

1 çay kaşığı zencefil

1,5 bardak sıcak su

Kaynamış suya sallama adaçayını ekleyin ve 5 dakika bekletin.  Sallama çayı çıkardıktan sonra zencefil de ekleyerek karıştırın. Hazırlanan şifalı karışım ılınınca, bal ilave edin ve afiyetle tüketin. Yine günde iki fincan tüketebilirsiniz.

Bu soğuk algınlığı çayı, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek kısa sürede ayağa kalkmanıza yardımcı olacaktır. Adaçayının antibiyotik etkisi ve zencefilin vücut direncini arıttırıcı özellikleri bir araya gelerek vücuda zindelik verecektir.

Şifa iksiri

1 tatlı kaşığı tarçın

Yarım limon suyu

1 tatlı kaşığı bal

1 bardak sıcak su

Bir bardak sıcak suya tarçın ve limon suyu ekleyerek karıştırın. Ilıdıktan sonra, bal ilave ederek için. Günde 2 büyük fincan tüketin. Bu şifa içeceği, çok etkilidir. Tarçın, bakterilerin oluşumunu ve yayılmasını engelleyerek vücutta temizleyici bir etki yapacaktır. Limon suyu da C vitamini barındırır.

Karışık bitki çayı

3 tatlı kaşığı ıhlamur

1 limon

1 ayva kabukları

2-3 dilim yeşil elma

2-3 tane kuru karanfil

1 çubuk tarçın

4 bardak su

Kaynamakta olan suya ıhlamur ekleyin. Limonları kabukları ile birlikte dilimleyin. Ayva kabukları, yeşil elma dilimleri, kuru karanfil ve çubuk tarçınla birlikte ıhlamurlu suya ilave ederek 8-10 dakika kaynatın.  Dinlenen bitki çayını süzerek için. Ihlamur, bağışıklık sitemini güçlendirecek; limon, C vitamini;  ayva, A, B, C vitaminleri takviyesi yapacak; karanfil ise, antiseptik özelliği ile vücuttaki mikropları yok ederek bağışıklık sitemini güçlendirecektir.

Mucize grip çayı

1 şişe maden suyu

1 limon suyu

1 parça zencefil suyu

1 portakal ya da 2-3 tane mandalina suyu

1 tatlı kaşığı bal

3-4 yaprak taze nane yaprağı

Önce limon, portakal ve zencefilin suyunu sıkın. Daha sonra maden suyuna ekleyerek karıştırın. Bal ve nane yaprağı ilavesinden sonra tüketin. Limon ve mandalina suyu, C vitamini içermektedir. Maden suyu ise, mineraller bakımından zengindir.

Kış Çayı

1 demek semizotu

3-4 tane mandalina

1 limon suyu

Semizotunun suyunu sıkın. Limon ve mandalina suyu ilavesinden sonra için.

Omega-3 bakımından zengin olan semizotu vücut direncinizi arttıracaktır.

Tarifini verdiğimiz bitki çaylarını korunmak için de tedavi amaçlı da kullanabilirsiniz. Size uygun olan bir çayı deneyebileceğiniz gibi, dönüşümlü olarak da her birinden yararlanabilirsiniz.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Beni de oku :)

Karpal tünel ameliyatı olanların yorumları - Sinir sıkışması ameliyatı

Karpal Tünel Ameliyatı Olanların Yorumları | Sinir Sıkışması Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Karpal tünel ameliyatı olanların yorumları nelerdir? Elde sinir sıkışması ameliyatı nasıl olur? Karpal tünel ameliyatı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir