Anasayfa / Güzellik / Güneş Yanıklarına Ne İyi Gelir?

Güneş Yanıklarına Ne İyi Gelir?

Güneş ve deniz… Bütün kış, yaz mevsimini hayal ederiz ve beklediğimiz an geldiğinde de ipin ucunu kaçırabiliriz. Güneş koruyucu da kullanılmadan geçirilen uzun saatlerin arkasından kaçınılmaz sondur, güneş yanıkları.

Ciddi yanıklarına karşı önlem alınması gerekir. Yazları saat 11.00 ve 16.00 saatleri arasında güneşe çıkmamak gerektiğini hepimiz artık öğrenmiş bulunuyoruz. Bunun dışında, iyi bir güneş koruyucu kremden de mutlaka yararlanılması gerekir. Son olarak da kuruyan ve nemsiz kalan cildimizin suya ne kadar ihtiyaç duyduğunu göz önünde bulundurarak yaz mevsiminde su tüketimine ayrı bir itina göstermemiz gerekir. Güneşle birlikte yanan cilt, kuruyup nemsiz kalacak ve kırışacaktır.

Peki, bütün bunları gözden kaçırdık ve güneş yanıkları oluştu; evde yapabileceğimiz rahatlatıcı formüller var mıdır? Sizler için çok pratik hazırlanan iki etkili yöntemi paylaşıyoruz.

Güneş yanıklarına bitkisel çözüm

  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı aloe vera
  • 1 tane bepanthen krem

Bütün malzemeleri karıştırın ve boş bir krem kutusuna boşaltın. Hazırladığınız kremi güneş yanıkları oluşmuş bölgelerinize uygulayın.  Güneş yanıklarında rahatlatıcı etkisi olan zeytinyağı, barındırdığı E vitamini sayesinde yoğun güneş sebebiyle kuruyan cildinize nem verecek ve besleyecektir. Aloe vera ise yine sadece güneş yanıklarında değil, birçok cilt probleminde kullanılmakta ve çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Güneş yanıkları için mucizevi formül

  • 1 tatlı kaşığı susam yağı
  • 1 yemek kaşığı beyaz kil
  • 1 yumurta sarısı
  • 1 su bardağı kefir

Bütün malzemeleri karıştırın ve boş bir sprey şişesine boşaltın. Temizlenmiş cildinize sık sık uygulayın. Bu formül, güneş yanıkları için çok etkili bir nemlendiricidir. Özellikle kefir, içerdiği mineraller sayesinde cildinizi onaracak ve güneş yanıklarına karşı serinletici etki yaratacaktır. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı buzdolabında muhafaza edin.

Uygulayabileceğimiz bu yöntemlerin ağır güneş yanıklarına karşı değil, birinci derece yanıklara karşı etkili olabileceğiniz göz önünde bulundurun.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir