Anasayfa / Edebiyat / Gustave Flaubert/Madame Bovary
Gustave Flaubert Madame Bovary konusu
Gustave Flaubert Madame Bovary konusu

Gustave Flaubert/Madame Bovary

Gustave Flaubert Madame Bovary konusu nedir?

Fransız edebiyatının önde gelen isimlerinden olan Gustave Flaubert, gerçekçilik akımının da öncüsü kabul edilmektedir. En çok ses getiren kitabı Madame Bovary’de işlediği aldatma öyküsüyle edebiyat literatürüne psikolojik tatminsizliği vurgulayan “bovarizm” terimini kazandırmıştır.

Gustave Flaubert Madame Bovary konusu

19. yüzyıl romanlarında görmeye alışkın olduğumuz psikolojik çözümlemelere ve mekân betimlemelerine çokça yer verilen eserde başkişi Emma Bovary’nin eşini aldatma öyküsünde kendine yer bulan okuyucu, yine onunla lüks tutkusuna düşüyor, iç çatışmalara uğruyor, bir dizi tatminsizlik yaşıyor ve nihayet sonsuz bir umutsuzluğa kapılarak intihara sürükleniyor.

Başta Emile Zola olmak üzere, kendisinden sonraki pek çok edebiyat adamını etkileyen Gustave Flaubert’in yayımlandığı dönemde büyük ses getiren eseri Madam Bovary, şüphesiz ki günümüzün hâlâ en çok okunan kitapları arasında yer alıyor.

Gustave Flaubert Madame Bovary romanı kitaplığınızda mutlaka yer almalı.

Ses Getiren Psikolojik Romanlar listemize göz atmış mıydınız?

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir