Anasayfa / Edebiyat / Gustave Flaubert/Madame Bovary

Gustave Flaubert/Madame Bovary

Fransız edebiyatının önde gelen isimlerinden olan Gustave Flaubert, gerçekçilik akımının da öncüsü kabul edilmektedir. En çok ses getiren kitabı Madame Bovary’de işlediği aldatma öyküsüyle edebiyat literatürüne psikolojik tatminsizliği vurgulayan “bovarizm” terimini kazandırmıştır.

19. yüzyıl romanlarında görmeye alışkın olduğumuz psikolojik çözümlemelere ve mekân betimlemelerine çokça yer verilen eserde başkişi Emma Bovary’nin eşini aldatma öyküsünde kendine yer bulan okuyucu, yine onunla lüks tutkusuna düşüyor, iç çatışmalara uğruyor, bir dizi tatminsizlik yaşıyor ve nihayet sonsuz bir umutsuzluğa düşerek intihara sürükleniyor.

Başta Emile Zola olmak üzere, kendisinden sonraki pek çok edebiyat adamını etkileyen Gustave Flaubert’in yayımlandığı dönemde büyük ses getiren eseri Madam Bovary, şüphesiz ki günümüzün hâlâ en çok okunan kitapları arasında yer alıyor.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Beni de oku :)

Modernist ve postmodern roman nedir? Postmodern roman özellikleri

Modernist ve Postmodern Roman Nedir? Yazarları, Önerileri, Örnekleri, Özellikleri

Modernist ve postmodern roman nedir? Postmodern roman yazma teknikleri nelerdir? Modern ve postmodern roman özellikleri, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir