Anasayfa / Sağlık / Hafıza Geliştirme Teknikleri

Hafıza Geliştirme Teknikleri

Sanıldığı gibi, yaşın artmasıyla doğrudan ilintili olmayan hafıza zayıflığının en büyük düşmanları arasında stres ve yanlış besinler yer alır. Eğer ki doğru adımlar atılmazsa, hafızanın yavaşlaması kaçınılmazdır.

Gerek sosyal gerekse iş yaşamında, kısacası hayatın her alanında hafızaya ihtiyaç duyulacaktır ve bu yüzden kuvvetli bir hafıza şarttır. Hafızada meydana gelebilecek belli oranlardaki zayıflığın önüne geçmek çok kolay değilse de, yapılacak bir şeyler her zaman vardır.

Özellikle son dönemde hafızayı geliştirme yolunda pek çok teknik geliştirilmiş ve başarılı sonuçlar alınmıştır. İşin bu tarafı bir yana, kişilerin bu yolda yapabileceği ve yapması da gereken birkaç basit kural vardır ki, o da hem beslenme hem de sporla sağlıklarına dikkat etmeleri gerektiğidir.

Besinlerin hafızaya etkisi

Hemen her yaşta aynı hafızaya sahip olmak, hiç de hayal değildir. Yalnız, özellikle beslenmeye çok dikkat edilmesi gerekir; çünkü bilinmelidir ki besinler, hafızaya doğrudan etki etmektedir. B1, B12 vitaminlerinin yanı sıra, folik asit noksanlığının da hafıza zayıflığına neden olduğu kesindir. Öyleyse, mümkünse haftada 2 kez balık tüketilmeli, K vitamini barındıran besinlere, örneğin kuşkonmaz, brokoli, ıspanak gibi sebzelere ağırlık verilmelidir. Öte yandan, antioksidan zengini yaban mersini, çilek gibi gıdalar da beynin korunmasına yardımcı olacağı için, mutlaka tercih edilmeli.

Dikkat edilmesi gerekenler

Uyku düzeni, hafıza açısından çok büyük önem teşkil eder. Düzenli bir uyku, öğrenmeyi kolaylaştıracak, hem de belleği güçlendirecektir.

Stresten de uzak durulmaya çalışılmalıdır.

Yine depresyon durumu da hafızayı tehdit eder; bu yüzdendir ki, mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Hafıza geliştirme yöntemleri

Eğlenceli ve faydalı kimi yöntemlerle hafızanızı kuvvetlendirebilirsiniz.

Bol bol bulmaca çözebilirsiniz

Başta satranç olmak üzere, zekâ oyunları oynayabilirsiniz

Bolca okuyabilirsiniz

Hafıza geliştirme egzersizleri

4 adımda hafızanızı geliştirebilirsiniz. Nasıl mı?

1-Herhangi bir konuyu ayrıntılı bir şekilde gözden geçirin

2-Gözden geçirdiğiniz konu hakkında sorular hazırlayın

3-Hazırladığınız soruları tekrar tekrar okuyun ve cevaplandırın

4-Cevaplarınızı ve hatta sorularınızı da, yani ilgilendiğiniz konuyu ana hatlarıyla zihninizde son bir kez değerlendirin

Sağlık beslenme, düzenli uyuma ve zihinsel çalışmalarla hafızanızda sağlayacağınız kazanımı kısa bir sürede fark edebileceksiniz.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir