Anasayfa / Edebiyat / Halid Ziya Uşaklıgil/Aşk-ı Memnu
Halid Ziya Uşaklıgil Aşk-ı Memnu incelemesi
Halid Ziya Uşaklıgil Aşk-ı Memnu konusu

Halid Ziya Uşaklıgil/Aşk-ı Memnu

Halid Ziya Uşaklıgil Aşk-ı Memnu konusu nedir, roman neden bu kadar özeldir?

Aldatma ve aldatılma romanları, geçmişte olduğu gibi günümüzde de ilgi görmeyi sürdürmektedir. Biraz da bu yüzdendir ki, Aşk-ı Memnu, tazeliğini ve özelliğini hiç yitirmeden okunabilmekte, Türk edebiyatının en değerli eseri konumunu koruyabilmektedir.

Halid Ziya Uşaklıgil Aşk-ı Memnu konusu

Bu esere biraz daha ayrıntılı değinelim.

Olayların, roman kişilerinin karakterlerinden doğması ve yine bu kişiliklerin de gelişen olaylarla değişim göstermesi öyküyü canlı tutmakta, yanı sıra gerçek kılmaktadır. Nitekim Halid Ziya Uşaklıgil, realizm akımında çok değerli eserler vermekle birlikte, bunların başında Aşk-ı Memnu gelmektedir ki Türk edebiyatının ilk büyük romanı ve aslında ilk psikolojik roman olarak kabul edilebilir.

Nihal karakterinin üzerinde fazlaca durulması, eserin bir tarafıyla bildungsroman, yani büyüme romanı kategorisinde olabileceği ve bunun da romanda Nihal-Bihter ikiliği yarattığı söylenilse; öte yandan, Osmanlı kültüründen ziyade, Fransız ya da İngiliz romanlarında görülecek türden kişilerin işlenmesi eleştirilse de Aşk-ı Memnu, yalnızca Türk edebiyatından değil, hatta Dünya edebiyatından adı silinemeyecek ve yerine yenisi konulamayacak bir başyapıttır.

Psikolojik bir eser demişken, Okunabilecek En Güzel Psikolojik Romanlar yazımızın da ilginizi çekebileceğini belirtelim.

Halid Ziya Uşaklıgil Aşk-ı Memnu konusu ve genel değeri itibarıyla, her kitapseverin tanışması gereken bir imzadır.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir