Anasayfa / Anne&Bebek / Hamilelikte Gripten Korunmanın 9 Yolu

Hamilelikte Gripten Korunmanın 9 Yolu

Hastalığa yakalanmaktan haklı olarak çok korkan anne adayları, hele söz konusu grip olunca ne kadar kaçınırlarsa kaçınsınlar, söz konusu bu hassas dönemde gripten mümkün değil kurtulamazlar. Üstelik gebelikte gribin çok daha ağır geçmesi ve uzun sürmesi, durumu daha da can sıkıcı bir hâle getirmektedir. Hamilelikte  gripten korunmak için neler yapmalısınız, fiskosta.com’da.

Gebelikte gripten korunma yolları

Grip tedavisinden daha da önemlisi, hastalığa yakalanmadan önleminin alınmasıdır; bu nedenledir ki, gribe yakalanmamak için eller sık sık yıkanmalı, kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır.

Hamilelikte mecbur kalınmadığı takdirde antibiyotik kullanılmamalıdır.

Grip tedavisinin en etkili yolunun yatarak dinlenmekten geçtiği unutulmamalıdır. Geniz akıntısına karşı yüksek bir yastıkta yatmak, boğazın rahat etmesine yardımcı olacaktır.

Gripten dolayı iştahsızlık söz konusuysa, mutlaka enerji verecek karbonhidrat ağırlıklı besinlere ağırlık verilmelidir.

İstirahat edilen odanın ısısı çok önemlidir; sıcak olması gerekir. Ancak oksijen alması için sık sık havalandırılması da gerekmektedir.

Odanın nemli olması sağlanmalıdır. Kaloriferlerin üzerine konulacak su ya da nemli havlular, odanın nemlenmesi için alınabilecek önlemlerdendir.

Büyük kısmı su olmak şartıyla bol sıvı alınması çok yararlı olacaktır.

İlaç kullanımından mümkün oranda kaçınılması gereken gebelikte burun tıkanıklıkları için tuzlu su, boğaz ağrıları için de yine pastil kullanılabilir.

Hastalığın tekrarlayabileceği göz önünde bulundurularak, tam iyileşme gerçekleşemeden dinlenmeye ara verilmemelidir.

Hamilelikte Gripten Korunmanın

Hangi durumlarda doktora başvurulmalıdır?

Ateş 38,5’in üzerine çıkarsa

Göğüs ağrısı yaşarsa

Kronik öksürük varsa

Soluk alıp verme zorluğu çekiyorsa

Kulakta kanama ya da akıntı olursa, anne adayının mutlaka bir doktor muayenesinden geçmesi gerekir.

Hamilelikte grip aşısı

Grip aşısının uygulanması, hamilelik için bir risk oluşturmamaktadır. Ancak kullanılan bütün ilaçlarda olduğu gibi, grip aşısında da mutlaka doktora danışılması gerekmektedir.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir