Anasayfa / Anne&Bebek / Hamilelikte Nasıl Beslenilir?
Gebelikte beslenme
Hamilelikte nasıl beslenilir?

Hamilelikte Nasıl Beslenilir?

Hamilelikte nasıl beslenilir? Hamileyken yeme içme nasıl olmalıdır?

Bu yazıyı okuduktan sonra doktorunuzla çok daha kaliteli bir iletişim kuracaksınız. Acaba hangi vitamin ve mineralle gebelikte büyük önem arz ediyor?

Hamilelikte nasıl beslenilir?

Bebeğim iyi gelişsin, zeki ve sağlıklı olsun diyorsanız, burada size de bazı görevler düşüyor.  En azından hamilelikte beslenme konusuna ayrı bir özen göstermeniz gerekiyor.

Gebelik sürecinde mineral ve vitaminlerin yetersiz olması bebeğin özellikle beyin ve omurilik gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden hamilelikte alınması gereken çeşitli vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Hamilelikte hangi vitamin ve mineralleri almalısınız?

Hamilelikte beslenme düzeni ve programında yer alması gereken besinler, vitamin ve mineraller:

Folik asit

İlk üç aylık evrede bebeğin organ gelişimi için, sinir sistemi oluşumu ve kan yapımı sağlayan folik asit kullanımına hamilelik öncesinde başlanması gerekir. Gebelikte folik asit kullanımı, bebeğin zekâ gelişimi açısından çok önemlidir. Folik asit yetersizliğinin en büyük zararı, zekâ geriliğine yol açmasıdır.

⇒  Folik Asit Hangi Besinlerde Bulunur yazımızı mutlaka okuyun. Folik asit bakımından en zengin gıdaları sıraladık.

Folik asit hangi besinlerde bulunur?

Başta koyu yeşil yapraklı sebzelerde olmak üzere, turunçgillerde, kuruyemişlerde, tam tahıllı ürünlerde, mercimekte, kuru fasülyede, bezelyede ve nohutta folik asit bulunur.

⇒  Gebelikte Folik Asit yazımızı mutlaka okuyun. Folik asit bebeğinizin sağlığı için çok önemli.

Demir

Demirin kan yapımını sağlaması bir yana, üstelik bebeğe geçecek kanın oluşmasını destekleme özelliği de vardır. Gebelikte demir eksikliği de hem annenin hem de bebeğin sağlığını tehdit etmektedir. Demir, kas ve enzimlerin yapısını oluşturur. Gebelik boyunca ve hatta gebelik sonrasında da düzenli olarak demir kullanımı tavsiye edilmektedir.

Demir hangi besinlerde bulunur?

Kırmızı et, kırmızı üzüm, mercimek, nohut, yumurta, bezelye, kuru kayısı ve kuruyemiş gibi yiyeceklerde demir bulunur.

Kalsiyum ve D vitamini

Çoğunlukla kemiklerde bulunan kalsiyum, kemik yapısında, sinir sisteminde ve kanın pıhtılaşmasında önemli bir yere sahiptir.  D vitamini de vücutta yeterli ölçüde olmalıdır ki, kalsiyum, vücut tarafından emilebilsin; bu nedenle, kalsiyum kadar D vitamini de büyük önem arz etmektedir.

Kalsiyum hangi besinlerde bulunur?

Hamilelikte beslenme listesinin belki de en üst sırasında yer alan kalsiyum süt, yoğurt, peynir, çökelek ve süt tozu gibi süt ürünlerinde; asma yaprağı, semizotu, bamya, marul gibi sebze türlerinde; incir, limon, portakal gibi meyve türlerinde; susam, badem, soya fasulyesi gibi kuru baklagillerde; ayrıca balık etinde çok bol miktarda bulunur.

⇒  Hamilelikte 10 Kural yazımızı mutlaka okuyun. Aklınıza bile gelmeyen şeyler bebeğinize zarar verebilir.

Magnezyum

Canlı hücrelerin vazgeçilmezi olan magnezyum, kemik yapısında da bulunmaktadır. Gebelikte magnezyum eksikliği düşük riskini arttırmaktadır.

Magnezyum hangi besinlerde bulunur?

Balık, baklagiller, kabak çekirdeği, avokado, yoğurt, fındık, badem ve yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur.

Diğer vitamin ve mineral kaynakları

Protein kaynakları

Balık, et, yumurta, peynir, yoğurt, süt, fındık, ceviz ve kuru baklagiller gibi besinler, protein bakımından zengindir.

Kalsiyum kaynakları

Yeşil sebzeler, kurutulmuş meyveler, susam, pekmez, tahıl ürünleri, çilek, süt ve süt ürünleri, hamilelik süresince bolca tüketilmesi gereken kalsiyumdan zengin gıdalardandır.

Demir kaynakları

Gebelikte kansızlık, çok önemli bir problemdir. Gebelikte kansızlığa mahal bırakmamak için demirden zengin gıdalara bolca yer verilmelidir ki, bu gıdalar; kırmızı et, yumurta, tahin, pekmez ve tahıllardır.

⇒  Gebelikte Kansızlık yazımızı okudunuz mu? Kansızlık hem bebek hem de sizin sağlığınız için çok önemli.

A vitamini kaynakları

Bebeğin kemik, diş gelişimi ve görme yetisine büyük katkısı olan A vitamini ise, tereyağı, yumurta sarısı, portakal, kayısı gibi sarı renkli meyveler ve sarı-yeşil sebzelerde bulunur.

B vitamini kaynakları

B vitamini, bebeklerin kas ve sinir sisteminin gelişmesini sağlar; tahıllar, fındık, fıstık ve sakatatta bolca bulunur.

D vitamini kaynakları

D vitamini, bebeğin iskelet sisteminin gelişmesinde önemi çok büyüktür. Yumurta, balıkyağı ve süt ürünlerinde D vitamini bulunur.

Gebelikte hangi gıdalar zararlıdır?

Sağlıklı ve dengeli beslenen bir annenin bebeği de o oranda sağlıklı olur. Tam tersine, beslenmesine dikkat edilmemesi halinde de bebeğin dünyaya sağlıklı gelme olasılığı azalır ki, bunu hiçbir anne adayı elbette istemez.

Sağlıklı beslenme, çeşitli hamilelik sorunlarını da azaltmaktadır; sabah yorgunluğu, halsizlik, kabızlık, gebelik zehirlenmesi, kansızlık başlıcalarıdır. Şimdi de gebelikte hangi gıdalardan kaçınılması gerektiğine bir göz atalım…

Yumurta

Az pişmiş yumurta, anne adayları için daima bir risktir, çünkü salmonella denilen gıda zehirlenmesine sebep olabilmektedir. Hamilelikte iyi pişmiş yumurta tercih edilmelidir.

Çiğ ya da az pişmiş et

Gebelikte çiğ ya da az pişmiş et, bakteri ve parazitleri barındırdığı için riskli gıdalar arasında yer almaktadır. Hamileliğin ilk aylarında bu bakterileri alan bebeklerde sarılık, yüksek ateş ve sinir sistemi hastalıkları gibi sorunlar gözlemlenmektedir.

Az pişmiş et ve tavuktan kaçınılması gerektiği gibi, salam, sucuk, sosis gibi gıdalar da gebelikte tüketilmemesi gereken besinler arasındadır. Çünkü bu gıdalarda düşüklere sebep olabilecek bakteriler bulunmaktadır. Ya da illa tüketilmek isteniyorsa, mutlaka pişirilmelidir.

Karaciğer

Karaciğer, A vitamini bakımından çok zengindir. Gebelikte ise fazla miktarda A vitamini, düşüklere neden olmaktadır; bu yüzden, karaciğer de ölçülü olunması gereken besinlerdendir.

Balık

Kimi balıklarda yüksek oranda civa bulunmaktadır. Örneğin, ton balığı bunlardan biridir. Civa tüketimi, bebeğin gelişimini, özellikle de zekâ gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Hamilelikte pişmemiş balıktan kaçınılmalı ve mevsim balıklarından tüketilmelidir.

Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri

Pastörize edilmemiş sütler listeria adı verilen bakterileri barındırabildiği için, bebeklerde kan zehirlenmelerine neden olabilmektedir. Sadece süt değil, pastörize edilmemiş peynirler de riskli gruptandır. Çünkü aynı bakteri, peynirde de bulunabilmekte ve düşüklere de neden olabilmektedir.

Kafein

Gebelikte kafein alımında daima ölçülü olunması gerekiyor. Kafein vücuttan sıvı atımını kolaylaştırdığı için, kalsiyum kaybına neden olmaktadır. Kafein tüketiminde ölçülü olunmadığı takdirde erken doğum ve düşük gibi problemlere yol açmaktadır. Çay da aynı şekilde hamilelikte dikkatli tüketilmesi gereken içeceklerdendir. Çünkü çay, demir emilimini azaltmaktadır.

Alkol

Hamilelikte kullanılan alkol bebeğin gelişimini olumsuz etkilediği gibi, emzirirken alkol alınması da süt yoluyla bebeğe geçecek ve başta zekâsı olmak üzere, sağlığını tehdit edecektir.

Bitkisel çaylar

Masum diye düşünülen birçok bitki çayı rahimde kasılmalara neden olacağı için, hamilelik döneminde temkinli olunmalıdır. Ihlamur ve rezene çayı hariç, diğer çaylar risk taşımaktadır.

Sebzeler

Sebze tüketimi, gebelikte de çok önemli bir yere sahiptir. Hem anne hem de bebek sağlığı için çok faydalı olan sebzelerin iyi yıkanmasına özen gösterilmelidir.

Gebelikte beslenme tavsiyeleri

Anne sütünün faydaları konusunda yeterli idrake varabilmiş bir anne gebelikten başlayarak beslenmesine özen gösterir. İşte, bunun için birkaç öneri:

Bol miktarda sıvı ama özellikle su tüketilmelidir.

Çay ya da kahve yerine bitki çayları içilmelidir.

İşlenmiş ürünlere rağbet edilmemelidir.

Tuzlu ve fazla şekerli besinlerden uzak durulmalıdır.

Hamilelik döneminde diyet uygulamaktan kesin olarak kaçınılmalıdır.

Doktor kontrolünde gerek vitamin ve gerekse mineral takviyesi yapılmalı, belli bir beslenme programı uygulanmalıdır.

Hamilelikte nasıl beslenilmeli, nelere dikkat edilmeli dedik. Sizlerin gebelikte beslenme de olmazsa olmaz dedikleri neler var?

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir