Anasayfa / Güzellik / Hamilelikte Saça Kına Yakmak Zararlı mıdır?
Hamileyken saça kına yakılır mı?

Hamilelikte Saça Kına Yakmak Zararlı mıdır?

“Hamilelikte de şöyle pırıl pırıl ve bakımlı saçlara sahip olsak fena mı olur? Bebeğimiz zarar görmesin, saçlarımız da dolgun ve formunda olsun.” Peki, bunu başarabilmek mümkün mü? Hamilelikte saça kına yakılır mı, sorunusun cevabını mı arıyorsunuz? Bu yazımızın ilk bölümünde gebeliği süresince saçlarına kına süren okuyucumuz Canan Hanım’ın deneyimine tanık olacağız. İkinci bölümünde ise Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Rami Asker’den hamilelikte saça kına yakılır mı, sorusunun yanıtını alacağız.

Hamileyken saça kına yakmak

Herkese merhaba,

Yıllarca saçlarım bir sürü işlemden geçti ve alışkanlık kazandım. Hamileyken saçlarımı boyayamama düşüncesi bana biraz soğuk geldi, ama bebeğimin sağlığı için kendimi buna mecbur hissettim. Biraz da annemin yönlendirmesi ile saçlarıma kına sürmeye başladım.

İlk uygulamadan sonra sonuçların hiç de kötü olmadığını gördüm ve hamileliğim süresince saçlarımda sürekli kına kullandım.

Hamileyken saç kına sürülür mü?

Bu konuda ben de biraz tereddüt ettim ve doktoruma danıştım. Doktorumun yanıtı olumluydu. Üstelik annelerimiz, anneannelerimiz de yıllardır kınayı kullanmışlardır.

Ben saçım için hazırladığım kınaya hem renk vermesi hem de besleyici olması adına kırmızı soğan kabuğu, çay demi ve ceviz yaprağı ekleyerek kullandım. Saçlarım çok parladı ve dolgunlaştı. Dokuz aylık dönemim boyunca ortalama 2 ayda bir kez kına kullandım.

Şu anda 3 yaşında bir oğlum var. Sanırım ben saçlarımda kınayı çok sevdim. Hala boyaya geçiş yapamadım. Saçlarıma kına yakmaya devam edeceğim gibi görünüyor. Oğlumda da kendimde de herhangi bir aksaklık yaşamadım. Hepinize tavsiye ediyorum. Saçlarınız canlanacak ve kendine gelecek.

Bütün anne adaylarına sevgilerimi gönderiyorum 🙂

Hamileyken saça kına yakmak zararlı mıdır?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Rami Asker, hamileyken saça kına yakılır mı, sorusuna şöyle cevap vermektedir:

“Gebelikte saç boyalarının zararlı olup olmadığı konusunda net bir bilgiye ulaşılamamıştır, çünkü henüz insanlarda bir deney yapılmamıştır. Ancak, kına bitkiseldir. Gebeliğin üçüncü ayından sonra saçlarınızda rahatlıkla kına kullanabilirsiniz.”

Kına ile bakır rengi saç nasıl elde edilir?

Hamilelikte saça kına yakılır mı, sorusunun yanıtını doktorumuzdan aldık.

Saçlarında kına kullanan bir annenin sesine kulak verdik.

Esen kalın…

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

2 Yorumlar

  1. Aciklamaniz icin cok tsk ederim. hamilelikte saça kına yakmak neden ilk 3 aydan sonra uygun gorulmustur, lutfen bilgi berebilirmisiniz

    • Merhaba, hamileliğin bütün süreci çok önemlidir ancak en çok ilk 3 aya dikkat etmek gerekir. Bebeğin sağlıklı gelişimi için ilk 3 ayda saç boyası gibi kimyasallardan uzak durulması öneriliyor. Kına doğal bir malzeme ama yine de önlem almakta fayda var. Sevgiler. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir