Anasayfa / Anne&Bebek / Hiperaktif Çocuğun Beslenmesi
Hiperaktif çocuklar nasıl beslenmeli?
Hiperaktif çocuğun beslenmesi nasıl olmalı?

Hiperaktif Çocuğun Beslenmesi

Hiperaktif çocuğun beslenmesi nasıl olmalıdır? Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuğa özel beslenme yöntemi belirlemek önemlidir.

İngiliz bilim adamları ısrarla vurguluyorlar ki hiperaktif ya da agresif çocukların beslenme alışkanlıklarının mutlaka değişmesi gerekiyor.

Tüketilen besinlerin her türlü bedensel ve zihinsel aktiviteyle ilintili olması, beslenmenin önemi bir kez daha açıkça ortaya koyuyor.

Hiperaktif çocuğun beslenmesi nasıl olmalıdır?

Hiperaktif çocukların tüketmemesi gereken besinler

Uzmanlara göre, şekerli gıdaların hiperaktif çocuklardan uzak tutulması gerekiyor. Özellikle çikolatadan, üzüm ve portakal gibi meyvelerden kaçınılma zorunluluğu doğuyor. Zira tüm bu besinlerde bol miktarda şeker bulunuyor ve şekerin içeriğindeki maddelerin enerjiyi tetikleyici etkisi bulunuyor.

Yanı sıra, kimi hiperaktif çocuklarda balık, süt, yumurta gibi proteinli besinlere karşı da bir duyarlılık olduğu vurgulanıyor; bu yüzden, faydalı ve esasında hiperaktif çocuklara da önerilen besinler olmasına karşın, bunların tüketiminde dikkatli olunması, çocuğun olumsuz tepki verip vermeyeceğinin gözlenmesi gerekiyor.

Katkı maddeli gıdalardan ise kesinlikle ama kesinlikle kaçınmak gerekiyor çünkü böylesi zararlı besinleri tüketen hiperaktif çocuklarda dikkat kaybı, huzursuzluk, rahatsızlık gibi davranış bozuklukları göze çarpıyor.

Hiperaktif çocukların tüketmesi gereken besinler

Şekerli meyvelerin yerine, muz ve elma tüketimi öneriliyor. Yine sebzelerden lahananın da olumlu etkileri vurgulanıyor.

Tavuk eti ve pirinç de tavsiye edilen diğer ürünler arasında yer alıyor.

Uzmanların yarım asrı aşkın süren çalışmaları sonucu ortaya koydukları gerçek, tavuk eti ve lahananın beyin fonksiyonlarını doğrudan etkilediğidir. Bu yüzdendir ki, söz konusu besinlerin tüketilmesi, hiperaktif çocuklar üzerinde doğal bir sakinleştirici etkisi gösterecektir.

Tüketilmesi önerilen diğer bazı besinler ise şöyle: Papaya, kabuksuz şeftali, marul, patates, bezelye, nohut, et, yumurta, zeytinyağı, koyu yeşil yapraklı yiyecekler, ceviz.

Hiperaktif çocuklara dair diğer öneriler

Çocuğun diğer çocuklara göre daha hareketli olduğu ve konsantrasyon bozukluğu kabul edilmeli, çok yakından ilgilenilmelidir.

Her gün 30 dakika kadar bir faaliyete katılması sağlanmalıdır.

Haftada mümkünse 2 kez balık yedirilmeli; omega-3, hiperaktif davranışlarda düşüş sağlayacaktır.

Diyete demir ve çinko minerallerini içeren besinler eklenebilir ki, kırmızı et ve yumurta(bazı hastalarda olumsuz etkileri görülse de), bunlardan yalnızca birkaçıdır.

İnsülini tetikleyen ve buna bağlı olarak da adrenalin salınımını arttıran kafeinli besinlerden uzaklaşılmalıdır.

Hiperaktif çocuğun beslenmesi nasıl olmalıdır, nelere dikkat edilmelidir, anlattık.

Sevgiler…

Meyve ve Sebze Sularınıza Zeytinyağı Ekleyin

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir