Anasayfa / Yaşam / Hitap Şekli

Hitap Şekli

Yeni tanışılan birine “sen” diye hitap edilmemesi gerektiği bilinen bir şey ise de, o veya bu sebeple, genellikle de samimiyet kılıfı altında söz konusu görgü kuralı hiçe sayılır. Öyleyse, aile üyeleri, yakın arkadaş ve akraba dışında kimseye “sen” şeklinde hitap etmemeye özen göstermelisiniz. Sizden yaşça büyük ya da rütbece yüksek kişilerin “sen” hitabında bir mahzur yoktur. Ne var ki, sizin onlara aynı şekilde karşılık vermeniz düşünülemez.

Seslenmeniz gereken kişinin adını bilmiyor musunuz? O hâlde, “bakabilir misiniz” demenizden daha uygun düşecek bir ifade yoktur.

Herhangi bir sohbet ortamındasınız ve birinden bahsedeceksiniz; söz konusu kişi o ortamda olsun ya da olmasın, “hanım” ya da “bey” eklentisiyle isimleri anmalısınız. Yine “doktor” gibi, “albay” gibi unvanlarla hitap etmeniz de son derece şık olacaktır. Bahsini geçirdiğiniz kişi eşiniz de olsa, bulunduğunuz sosyal ortama göre “hanım/bey” ifadesini kullanmanız, yerinde olacaktır.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir