Anasayfa / Yaşam / Hitap Şekli
Topluluk önünde konuşmanın püf noktaları
Hitap ederken dikkat edilmesi gereken kurallar nelerdir?

Hitap Şekli

Hitap ederken dikkat edilmesi gereken kurallar nelerdir? Topluluk önünde konuşmanın püf noktaları için neler söylenebilir?

Hepimiz güzel ve doğru konuşmanın önemini biliriz. Peki bu konuda kendimizi nasıl geliştirebiliriz?

Yeni tanışılan birine “sen” diye hitap edilmemesi gerektiği bilinen bir şey ise de o veya bu sebeple, genellikle de samimiyet kılıfı altında söz konusu görgü kuralı hiçe sayılır. Öyleyse aile üyeleri, yakın arkadaş ve akraba dışında kimseye “sen” şeklinde hitap etmemeye özen göstermelisiniz.

Sizden yaşça büyük ya da rütbece yüksek kişilerin “sen” hitabında bir mahzur yoktur. Ne var ki sizin onlara aynı şekilde karşılık vermeniz düşünülemez.

Seslenmeniz gereken kişinin adını bilmiyor musunuz? O hâlde, “bakabilir misiniz” demenizden daha uygun düşecek bir ifade yoktur.

Hitap etmede uyulması gereken gördü kuralları nelerdir, devam edelim.

Herhangi bir sohbet ortamındasınız ve birinden bahsedeceksiniz; söz konusu kişi o ortamda olsun ya da olmasın, “hanım” ya da “bey” hitabıyla isimleri anmalısınız. Yine “doktor” gibi, “albay” gibi unvanlarla hitap etmeniz de son derece şık olacaktır. Bahsini geçirdiğiniz kişi eşiniz de olsa, bulunduğunuz sosyal ortama göre “hanım/bey” ifadesini kullanmanız, yerinde olacaktır.

Yanı sıra;

Yüksek ya da çok alçak sesle konuşmamak,

Hızlı ya da yavaş konuşmamak,

Aşırı samimiyet ve espriden kaçınmak gibi konulara da dikkat etmenizde fayda var.

Bitirirken, konuşmak kadar dinlemenin de önemli olduğunu hatırlatarak dinleme kuralları hakkındaki yazımıza göz atabileceğinizi belirtelim.

Hitap ederken dikkat edilmesi gereken kurallar nelerdir, kısaca anlatmış olduk. Her zaman en doğru şekilde hitap etmeniz ve edilmeniz dileklerimizle…

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir