Anasayfa / Beslenme&Diyet / İbrahim Saraçoğlu’ndan Sağlıklı Beslenme Tüyoları
İbrahim Saraçoğlu sağlıklı beslenme önerileri
İbrahim Saraçoğlu sağlıklı beslenme

İbrahim Saraçoğlu’ndan Sağlıklı Beslenme Tüyoları

İbrahim Saraçoğlu sağlıklı beslenme önerileri… Sağlıklı bir yaşam için neler yapmalı, nasıl beslenmeli ve neyi ne kadar tüketmeliyiz?

Sadece 17 madde ile harika bilgiler edineceksiniz. Gerçekten portakal suyu bu kadar faydalı mı? 🙂

1- Sabahları aç karnına bir bardak ılık suya taze sıkılmış yarım limon suyu eklenerek içilmesi, bağırsaklarda biriken gazın dışarı atılmasına yardımcı olur.

2- Gün içerisinde mutlaka 1,5 litre su tüketilmelidir. Su içmek için ise, susamayı beklememek gerekir. Susuz kalan vücut çabuk yaşlanır, toksinleri atamaz ve organları iyi çalışamaz. Meyve suları vs. suyun yerine geçemez. Akşamları yatağa gitmeden önce bir bardak su içilmelidir.

3- Sürekli kepek ekmeği tüketimi kabızlığa neden olduğu için, zaman zaman da kepeksiz ekmek tüketilmelidir.

4- Beyaz ekmek hem iştahınızın açılmasına hem de sık acıkmanıza neden olacaktır. Beyaz ekmek ile kepekli ekmek arasındaki farkı deneyerek anlayabilirsiniz.

5- Eğer lifli gıdaları tüketiyor ve kepekli ekmek yiyorsanız, arkasından mutlaka iki bardak su içilmelidir.

6- Çok besleyici olduğu için sık sık tüketilen portakal suyu, fazla içildiğinde ağız kenarında yaralara ve cilt bozukluklarına neden olmaktadır. Bu yüzden dikkatli ve ölçülü olmakta yarar vardır. Özellikle aç karnına portal suyu içilmemelidir.

7- C vitamini fazlası kabızlık sebebidir.

⇒  Kabızlığa Karşı Öneriler yazımızı mutlaka okuyun. Eğer sık sık kabız oluyorsanız, bunu mutlaka düzeltebilirsiniz.

8- Sütün fazla içilmesi kabızlık, sindirim tembelliği ve şişkinliğe neden olur. Sütle birlikte tüketeceğiniz bir dilim kepekli ekmek bu sorunların baş göstermesini engelleyecektir.

9- Küflenmiş kuruyemişler, sebze ve ekmek, kesinlikle tüketilmemelidir. İçerisinde bulunan madde karaciğer kanserine yol açabilmektedir.

10- Prostat şikâyetlerinde artışa neden olmamak için kahve, maden suyu, soda ve acılı gıdaların tüketiminden kaçınılması gerekir.

11- Çok fazla acılı gıda, kanseri tetikleyebilmektedir. Bu nedenle, acı tüketiminde kontrollü olunması şarttır.

12- Migreni tetikleyen en önemli besinlerden bir tanesi çikolatadır. Migren rahatsızlığı olanların çikolatadan uzak durmaları şarttır.

Miğrene Çözüm yazımızı mutlaka okuyun. Altın değerinde öneriler çok işinize yarayacak.

13- Ispanak, ülseri tetikler. Bu nedenle ülseri olanlar ıspanak tüketmemelidir.

14- Taze kayısı ile kuru kayısı arasında besin değeri ve faydaları açısından fark vardır. Örneğin taze kayısı, saç dökülmelerini önleyip, saçları besler ve karaciğere çok iyi gelir. Ancak aynı faydaları kuyu kayısından bekleyemeyiz.

15- İlaç kullanılmasına rağmen şeker düşürülemiyorsa, dolaşım bozukluğunun işaretidir. Beyaz lahana kürü kullanarak hem şekerin düşürülmesi sağlanır hem de dolaşım düzeltilir.

16- Bayanların regl döneminde şeker tüketimini kısıtlaması gerektiği gibi bir görüş mevcuttur. Ancak aksine, bu dönemi huzursuz ve gergin geçiren bayanların tatlı tüketimini arttırmaları gerekir.

17- Çiğ ayva tüketmek, kabızlığı tetiklemektedir. Ayva aynı zamanda kabızlık karşıtı kür olarak da kullanılabilir.

Kabızlık önleyici kür

Kaynamakta olan yarım litre suya kabukları soyulmadan orta büyüklükte bir ayva dörde bölünerek atılır. Çekirdekleri çıkarılan ayva, 4 dakika boyunca kısık ateşte haşlanır ve ılık olarak içilir. Ayvalar da ılık ılık yenilir.

Bu kür için mutlaka sert ayvanın kullanılması gerekir.

⇒  Kabızlık İçin 3 Mucize Kür yazımızı okudunuz mu? Çok etkili ve pratik 3 tarif de kabızlığı gidermek için çok etkili.

İbrahim Saraçoğlu’ndan sağlıklı beslenme önerilerini derleyip sunduk. Hepinize şifa olsun.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir