Beslenme&Diyet

İbrahim Saraçoğlu’ndan Sağlıklı Beslenme Tüyoları

Sabahları aç karnına bir bardak ılık suya taze sıkılmış yarım limon suyu eklenerek içilmesi, bağırsaklarda biriken gazın dışarı atılmasına yardımcı olur.

Çok besleyici olduğu için sık sık tüketilen portakal suyu, fazla içildiğinde ağız kenarında yaralara ve cilt bozukluklarına neden olmaktadır. Bu yüzden dikkatli ve ölçülü olmakta yarar vardır. Özellikle aç karnına portal suyu içilmemelidir.

Migreni tetikleyen en önemli besinlerden bir tanesi çikolatadır. Migren rahatsızlığı olanların çikolatadan uzak durmaları şarttır.

Ispanak, ülseri tetikler. Bu nedenle ülseri olanlar ıspanak tüketmemelidir.

Taze kayısı ile kuru kayısı arasında besin değeri ve faydaları açısından fark vardır. Örneğin taze kayısı, saç dökülmelerini önleyip, saçları besler ve karaciğere çok iyi gelir. Ancak aynı faydaları kuyu kayısından bekleyemeyiz.

İlaç kullanılmasına rağmen şeker düşürülemiyorsa, dolaşım bozukluğunun işaretidir. Beyaz lahana kürü kullanarak hem şekerin düşürülmesi sağlanır hem de dolaşım düzeltilir.

Çiğ ayva tüketmek, kabızlığı tetiklemektedir. Ayva aynı zamanda kabızlık karşıtı kür olarak da kullanılabilir.

Kabızlık önleyici kür

Kaynamakta olan yarım litre suya kabukları soyulmadan orta büyüklükte bir ayva dörde bölünerek atılır. Çekirdekleri çıkarılan ayva, 4 dakika boyunca kısık ateşte haşlanır ve ılık olarak içilir.

Bu kür için mutlaka sert ayvanın kullanılması gerekir.

Yazar hakıında

Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz.
Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın.
Sevgiler. :)

Yorum ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın