Anasayfa / Yaşam / İş Görüşmesinde Ne Giymeli?

İş Görüşmesinde Ne Giymeli?

Hangi yaşta olunursa olunsun ve hangi sektörde, bireyleri amansız bir savaşımın kucağına iten iş dünyası, her an hazırlıklı olmayı gerektirir ve hata kabul etmez. İş dünyasına adımınızı atmazdan önce, her açıdan kendinizi kabul görmeye şartlandırmalısınız ki, bu güven, karşı tarafa da yansıyabilsin. Hedefe varmanın ilk ve en önemli aşaması, malum, mülakattan, yani iş görüşmesinden geçer. Söz konusu aşamanın başarıyla atlatılması, aslında sanıldığından çok daha kolaydır. Yeter ki doğru adımlar izlenebilsin. Peki, nedir bu doğru adımların ilki? Evet, kolaylıkla tahmin edeceğiniz üzere, giyim. O halde soruyoruz; iş görüşmesinde ne giymeli?

Resmi giyim için

Öncelikle belirtilmelidir ki, iş görüşmesinin hangi sektöre yönelik olduğu, çok değil, ama belli ölçüler dâhilinde önem arz eder. Şayet iş görüşmesi için bankalar, özel ve kamu kurumları gibi geleneksel sektörlere gidecekseniz, doğal olarak resmi giyinmelisiniz. Hafızanızı şöyle bir yoklarsanız, bu tür sektörlerde gri ya da lacivert ceketli, beyaz ya da mavi gömlekli pek çok kişiye rastladığınızı hatırlayacaksınız. Bu bir tesadüf olmasa gerek. Yani, ilk iş görüşmenizde size ciddi ve resmi bir imaj vereceği için gri ya da koyu lacivert bir takım elbise seçebilirsiniz. Ama dikkat edin; fazla ciddi olmamak için, siyah renginden kaçının. İçine de herhangi bir beyaz gömlek giyerek gayet şık bir görünüme kavuşmuş olacaksınız. Yalnız, gömleğinizin uzun kollu olmasına özen gösterin. İnce çizgili ya da düz bir kravat, koyu renk çoraplar ve yine koyu renk ayakkabıların yanı sıra, metal ya da deri kayışlı bir saat ile imajınızı başarıyla tamamlamış olacaksınız.

Bayanların ise, ceket-etek ve ceket-pantolondan oluşan bir giyimi benimsemeleri gerekmektedir. Eğer bayansanız, renk seçeneğinizin daha fazla olduğunu unutmamalısınız. Gri, lacivert, bordo, haki gibi renkler, tarafınızdan seçilmeyi bekliyor. Beyaz gömlek, ilk tercihiniz olmalıdır. Fakat takımınızla uyumlu diğer bazı renkleri kullanmanızda da herhangi bir yanlış olmayacaktır. Bisiklet yakalı, V yakalı triko ya da bluzlar da giyebilirsiniz. Ayakkabı topuğunuz çok uzun ya da kısa olmamalıdır. Çorabınız ise ten rengi olmalıdır. Saçlarınızın toplu, aksesuarlarınızın ise abartısız olmasına özen göstermelisiniz. Yine makyaj da gereğinden fazla yapılmamalıdır.

Yarı resmi giyim için

Sağlık, danışmanlık, turizm gibi hizmet sektörleri için de yukarıdaki giyim şekli geçerlidir. Yine de, daha az resmi olmayı tercih etmenizde de sakınca yoktur. Örneğin takım olmayan bir pantolon, etek ve ceket giyilebilir. Kahverengi ve lilanın yanı sıra, pastel renkleri de tercih edilebilir. Yalnız abartıya kaçılmamalıdır, o şartla.

Serbest giyim için

Sektörünüz oyunculuk, reklam, moda gibi daha farklı bir sınıftaysa, yani yaratıcı sektöre adımlamayı amaçlıyorsanız, daha serbest ve özgün bir imajı yakalayabilmelisiniz. Çok spor olmamaya da özen göstererek, elinizdeki bol seçeneklerden yararlanabilirsiniz. Örneğin, balıkçı yaka bir kazak, dik yakalı bir gömlek, süveter, kanvas ya da kadife bir pantolon… Renk tercihiniz de elbette daha canlı olabilir.

Erkeklerin kaçınması gereken önemli ayrıntılar

Künye, kolye gibi takılar

Yazılı giysiler

Beyaz çoraplar

Saç ve sakaldaki bozukluklar

Kadınların kaçınması gereken önemli ayrıntılar

Sallantılı bilezik ve küpeler

Hayvan desenli ya da dar ve kısa giysiler

Kaçmış çoraplar

Abartılı saç modelleri

Artık iş görüşmesine, dahası, mülakatı geçmeye hazırsınız.

Başarılar…

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yorum

  1. İş görüşmesinde ne giymeli diyenler, siyah mutlak iş görüşmelerindeki hakimiyetini sürdürüyor. Özellikle de yüksek pozisyonlarda işlere başvurmuşsanız siyah doğru renk! Ama hareketli bir pozisyona başvuracaksanız bence siyahı yaptığınız küçük dokunuşlarla örneğin; aksesuar ve takı seçimleri olabilir hareketlendirmekte fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir