Anasayfa / Sağlık / Kabızlık Çözümü-3 Formül Birden

Kabızlık Çözümü-3 Formül Birden

Bir fitoterapist ile görüşülür. Kabızlığın kronikleştiği ve yaşamın nasıl zorlaştığı anlatılır; kabızlık çözümü başlıklı bir reçete ile ayrılınır. Neler önerilmiştir? Fayda etmiş midir? Etkisi kesin midir? Reçetemizi fiskosta.com okuyucuları için aralıyor, içindekileri paylaşıyoruz.

Kabızlık çözümü

1 litre su

1 çay kaşığı kırmızı pul biber

Yarım çay kaşığı deniz tuzu

Oda sıcaklığından biraz daha ılık suya tuz ve biber ilave edilerek karıştırılır. Sabahları aç karnına içilir. Mide şikâyeti olanlar, bu karışımı tüketmemelidir.

Kabızlık nasıl giderilir?

1 tane trabzon hurması

1 çay bardağı kefir

1 çay kaşığı tarçın

Trabzon hurması, çatalla iyice ezilir. Kefir ve tarçın da ilave edilerek karıştırılır ve muhallebi kıvamına getirilir. Sabahları aç karnına tüketilir.

Trabzon hurmasının iyice olgunlaşmış olmasına özen gösterilmelidir. Gerekirse bir gazete kâğıdına sararak kısa sürede iyice olgunlaşması sağlanabilir.

Elma ve yoğurtla gelen kabızlık tedavisi bitkisel çözüm

Bir kâse yoğurt ve hemen üzerinden bir tane elma tüketilir. 2 bardak da ılık su içildikten çok kısa bir süre sonra ciddi bir rahatlık hissedilecektir.

Yoğurdun mutlaka ama mutlaka ev yoğurdu olması gerekmektedir. Yoğurt yerine evde mayalanan kefirden de aynı sonuç alınabilir.

Özellikle bir ay boyunca düzenli olarak elma ve yoğurt tüketmeye devam edilirse, kabızlık sorunundan tamamen kurtulmak mümkündür.

Birkaç noktaya daha dikkat edilerek kabızlıktan, daha da ötesi hemoroit probleminden korunabilinir; var olmuş problemler giderilebilinir:

Sabahları mutlaka aç karnına bir bardak su içilmelidir.

Güne yayılarak bol su içmeye gayret edilmelidir. Eğer su tüketmekte zorlanılıyorsa, çeşitli meyve dilimleri ile su daha içilebilir hale getirilebilinir. Özellikle limon dilimleri ve karbonat, gün içinde çok daha fazla ve rahat su içilebilmesine yardımcı olmaktadır.

Düzenli yürüyüş yapmak, sindirim sistemini düzene sokar.

Yine düzenli tuvalet akışkanlığı kazanmak da aynı etkiyi yapacaktır. Her gün aynı saatte tuvalete gidildiğinde, söz konusu sorunun birkaç günde düzene girdiği görülecektir.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir