Anasayfa / Sağlık / Kansızlık Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kansızlık Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kansızlığın belirtileri

Halsizlik ve yorgunluk hissedilir. Kişi, eskisine göre çok daha çabuk yorulup nefes nefese kalır; merdiven çıkarken de hemen yorulur.

Çocuklarda konsantrasyon bozukluğu ve çabuk hastalanabilme şeklinde kendini gösterir.

Uykuya olan düşkünlükte artış görülür.

Saçlarda sürekli dökülme gözlemlenir.

Üşüme ve hiç ısınamamaktan şikâyet edilir.

Tanısını kim ve nasıl koyar?

Kansızlığın tanısını kan hastalıkları uzmanı koymalıdır. Kan sayımı ve daha farklı tetkikler yapılarak kansızlığın olup olmadığı anlaşılır.

Kimlerde daha fazla görülür?

Kansızlık, en fazla kadınlarda görülür; çünkü kadınlarda demir ihtiyacı daha fazladır. Daha sonra bebeklerde, hamilelerde ve ağır hastalık geçirenlerde görülür.

Demir eksikliğine bağlı kansızlık

Kadınlarda demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlığa çok sık rastlanmaktadır. Regl dönemleri sebebiyle tekrarlanan kanamalarda demir kaybı da yaşanır. Kaybedilen demir eğer yerine konulamazsa, demir rezervleri azalır ve demir eksikliği görülür. Böyle bir duruma demir eksikliği kansızlığı denilir.

Vejetaryenlerde de aynı şekilde demir eksikliğine bağlı anemi görülebilir; bu nedenledir ki et, dalak, ciğer, yumurta ve yeşil yapraklı sebzelerin tüketimi çok önemlidir.

Demir açısından zengin gıdalar

Kırmızı et

Karaciğer

Balık

Kuru üzüm

Çay-kahve tüketimi demir emilimini engeller mi?

Evet, çay ve kahve tüketimi, demir emilimini azaltır.

Tedavisi

Haplarla ya da iğnelerle anemi tedavisi uygulanmaktadır. 2 ay içerisinde gerekli olan hemoglobin düzeyi normale dönmesine rağmen demir depolarının doldurulabilmesi için ilaç tedavisi uygulanmaya devam edilir.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir