Anasayfa / Sağlık / Karanfilin Yararları
Kuru karanfilin yararları nelerdir?
Kuru karanfilin faydaları nelerdir?

Karanfilin Yararları

Karanfilin yararları nelerdir? Kuru karanfilin faydaları hangileridir?

Evlerinizde bir köşede unuttuğunuz karanfil bitkisi nelere şifa oluyor biliyor musunuz?

Karanfil vitamin ve mineraller yönünden çok zengindir. A, B, C, E, K vitaminleri bulunur. Ayrıca bakır, selenyum ve çinko zenginidir.

Kuru karanfilin faydaları nelerdir?

Diş etlerini güçlendirmek için

Ağızda her gün bir tane dolaştırılan kuru karanfil, diş etlerini güçlendirdiği gibi, üstelik bir de diş kanamalarını giderir. Yanı sıra ağız kokusunu önleyerek ferah bir nefese sahip olmanızı sağlar.

⇒  Sumakla Diş Eti Güçlendirme yazımızı mutlaka okuyun. Sumak diş etlerini güçlendirmek için çok etkilidir.

Dişleri beyazlatmak için

Kuru karanfil tozuyla dişlerinizi fırçalarsanız hafif peeling etkisi yaparak dişlerinizin beyazlamasına yardımcı olacaktır.

⇒  Evde Diş Beyazlatma yazımızdan dişleri kolayca beyazlatmanın yolunu öğrenebilirsiniz.

Gribi önlemek için

Kış mevsiminin bir çeşit geleneği hâline gelen gribe önlem için her gün 1-2 tane kuru karanfili ağzınızda dolaştırabilirsiniz. Böylece, vücut direncinizi soğuk algınlığına karşı arttıracak, mikropların ağız yoluyla bedeninizi kuşatmasına karanfilin antiseptik özelliği sayesinde engel olacaksınız.

⇒  Etkili Grip Çayları yazımızdan gripten hızla kurtulmanıza yardımcı olacak tarifleri edinebilirsiniz.

Boğaz ağrısı için

Bir bardak sütün içerisine 7-8 tane karanfil ekleyin ve 5 dakika dinlendirin. Karanfilin aroması çıkan bu sütü yudum yudum tüketirseniz boğaz ağrılarınızın hafiflediğini göreceksiniz.

Yorgunluğu gidermek için

Yorgunluğa siyah çayın çok iyi geldiği herkesçe bilinir. Bir bardak çayınızı şeker yerine 7-8 tane karanfil atarak tüketmeniz hâlinde, yorgunluğunuzdan ve stresinizden arındığınızı hissedeceksiniz.

İshali düzeltmek için

Kuru karanfilin ishale de çok iyi geldiği uzmanlarca vurgulanmaktadır. Yine 7-8 kadar karanfilin kırılarak su ile yutulması, ishale yönelik şikâyetlerinizin giderilmesi için yeterlidir.

Saç dipleri için

Saç diplerindeki mantar oluşumunu antiseptik özelliği sayesinde engelleyen ve oluşan bakterileri de yok eden karanfil, şampuanın içerisine atılarak da kullanılabilir. Mutlaka deneyin.

Saç dökülmelerini durdurmak için

Bir tutam karanfili bir bardak sıcak suda yaklaşık 5 dakika kaynatarak saç diplerinize friksiyon yapmanız tavsiye edilir. Tiroit, kansızlık gibi bir hastalığınız yoksa, karanfil suyunun saç dökülmelerinize çare olacağını göreceksiniz.

Sivilceler için

Kaynar suya 7-8 tane kuru karanfil ekleyerek 20 dakika bekletirseniz, sivilceleriniz için çok etkili olacaktır. Bir pamuk yardımıyla sivilcelerinize tampon yaparsanız, sivilceleriniz ve izleri hızla iyileşecektir.

⇒  Derin Sivilce İzleri yazımızda oluşan sivilce çukurlarını bitkisel yollarla tamamen ortadan kaldırmanın yollarını anlattık.

Not: Kuru karanfil çok çabuk bozulabilir. Mutlaka ağzı kapalı olan, poşette olan karanfilleri tercih edin. Eğer karanfil özelliğini yitirmişse hiçbir işe yaramayacaktır.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir