Anasayfa / Sağlık / Karanlıkta Uyuyun, Göz Sağlığınızı Koruyun

Karanlıkta Uyuyun, Göz Sağlığınızı Koruyun

Gözlerimizi ne kadar yoğun kullandığımızı düşündüğümüzde, her türlü yaşamsal faaliyetimiz için ne denli önem arz ettiğini de bir kez daha hatırlamaktan kendimizi alamayız. Peki ya göz sağlığımız için neler yapıyoruz? Hangimiz sırf dinlensin diye hiç değilse bir dakika boyunca gözlerimizi kapatmaya sabrediyoruz? Belli aralıklarla göz muayenesine gidiyor muyuz?

Bunların hepsi bir yana, üstelik bir de saatler boyu bilgisayarla haşır neşir oluyor, televizyon izliyor ya da bir şeyler okuyoruz. Gözlerimizin sağlığının da bozulabileceği, ta ki bir sorunla karşılaşana kadar her nedense aklımıza gelmiyor.

Göz sağlığını hiç değilse bir ölçüde koruyabilmek için, gece mutlak suretle karanlıkla yatılması gerekmektedir; çünkü göz kaslarının da gevşemeye ve rahatlamaya gereksinmesi vardır. Oysa gözlerin ışığa maruz kalması, gözde bulunan ve adına pupilla denen kasların kasılmasına sebebiyet verecektir. Bunun önüne geçilmesi, göz sağlığının korunması açısından şarttır.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir