Anasayfa / Püf Noktası / Karbonatla Ağız Bakımı

Karbonatla Ağız Bakımı

Sadece mutfaklarda pasta-börek kabartmak amacıyla kullanılan karbonatın daha ne mucizeleri varmış bilmediğimiz!  Doğal bir temizleyici olarak bulaşık ve çamaşır makinelerine girdi, kötü kokulardan kurtulmamızı sağladı, tıkanan lavaboları açtı, alkali su yapımını sağladı. Şimdi de ağız ve diş bakımında doğal gargara olarak ağız kokusunu önleyip, diş fırçalarını dezenfekte etmekte ve bembeyaz dişlerle diş ve diş etlerini bakterilerden temizlemektedir. Daha ne olsun!

Karbonatla diş fırçalamak

Hafifçe nemlendirdiğiniz diş fırçanızı karbonata batırarak haftada bir kere dişlerinizi fırçalarsanız, hem dişleriniz bembeyaz olacak hem de diş çürüğü, ağız yaraları gibi sorunlarla karşılaşmayacaksınız.

Karbonatla diş fırçası temizliği

1 çay bardağı su

1 çay kaşığı karbonat

Karbonatlı su karıştırıldıktan sonra, diş fırçası bu karışıma akşamdan konularak sabaha kadar bekletilir. Sabah da diş fırçası yıkanır; kullanıma hazırdır.

Sürekli kullanılan ve nemli kalarak bakteri üreten diş fırçalarının da temizlenmeye ihtiyacı vardır. Belirli aralıklarla karbonatlı suda bekletilen diş fırçaları dezenfekte olacaktır. Bu sayede ağız bakımı yapılırken diş fırçasında kalan bakteriler, fırça yoluyla ağıza giremeyecektir.

Karbonatla ağız gargarası

Aynı şekilde hazırlayabileceğiniz karbonatlı karışımı ağız gargarası olarak da kullanabilirsiniz. Günde iki kere bu karışımla ağız ve boğaz gargarası yapılırsa, ağız kokusu önlenebilir.

Bu kadar yararlı olan püf noktalarda adı en başta geçen karbonat, cam kavanozlarda muhafaza edilmelidir.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir