Anasayfa / Sağlık / Karpal Tünel Ameliyatı Olanların Yorumları | Sinir Sıkışması Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci
Karpal tünel ameliyatı olanların yorumları - Sinir sıkışması ameliyatı
Karpal tünel ameliyatı olanların yorumları

Karpal Tünel Ameliyatı Olanların Yorumları | Sinir Sıkışması Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Karpal tünel ameliyatı olanların yorumları nelerdir? Elde sinir sıkışması ameliyatı nasıl olur? Karpal tünel ameliyatı sonrası uyuşma, ağrı, karıncalanma gibi sorunlar yaşanır mı? Fizik tedavi süreci ve dikkat edilmesi gerekenler…

Evet, karpal tünel ameliyatı hakkında her şeyi konuşacağız. Dilerseniz, sinir sıkışması ameliyatı sonrası yorumlar nelerdir, önce bunlara bir göz atalım.

Karpal tünel ameliyatı olanların yorumları nelerdir?


El bileğinde sinir sıkışması ve ameliyatı önemli bir konudur. Bir süredir ellerimde uyuşmalar hissediyordum. Genellikle uyurken oluyordu bu. Biraz araştırdım, sinir sıkışması falan yazıyordu. EMG’ye girdim, karpal tünel olduğum söylendi. Karpal tünel sendromu olanlar var mı sevgili arkadaşlar? Ameliyat konusunda ne dersiniz? Korkuyorum biraz. Karpal tünel ameliyatı sonrası his kaybı olur mu ya da başka sorunlar yaşar mıyım?


Annem de bilekte sinir sıkışması ameliyatı oldu bir süre önce. El bilek karpal tünel ameliyatı 1 hafta kadar bilek istirahati veriliyor. Dikişlerin alınması 2 haftayı buluyor. Karpal tünel ameliyatı sonrası iyileşme süresi de 6 ayı bulabiliyor.


Bu sorunu birkaç yıl çektim ve sonunda ameliyat oldum ama karpal tünel ameliyatı sonrası fizik tedavi gördüğüm halde ağrılarım geçmedi. Özellikle başparmağımda çok ağrım oluyor. Zamanla geçer mi sizce? Bilek ameliyatı karpal tünel sendromu için kesin çözüm müdür? Yani bu karpal tünel ameliyatı ne kadar sürede iyileşir tam olarak? Karpal tünel ameliyatı (sinir sıkışması) olanlar yardımcı olabilirler mi?


2 yıldır elimde bir ağrı vardı. Karpal tünel olduğum söylendi ve ameliyat oldum. İlk hafta biraz daha iyi hissediyordum ama elimde uyuşma hâlâ vardı. Ameliyattan 2 hafta sonra ise başparmağımda ve elimin ortasında şiddetli bir ağrı hissettim. Ameliyat öncesinden daha kötü ve kolumdan yukarıya doğru çekiliyor. Sinir sıkışması ameliyatı olanlar sorun yaşayabiliyorlar, ben de onlardan biriyim. Ameliyat olmadan önce tekrar düşünün, benim yaşadığım siz de yaşamayın.


Sağ elimden ameliyat oldum. Henüz 5 gün oldu, ağrılarım ve uyuşukluk devam ediyor. Pansumana devam edeceğim. Sinir sıkışması ameliyat sonrası egzersiz yapmıyorum. Karpal tünel ameliyatı olanlar genellikle memnunlar. Umarım ben de memnun kalırım ve 1 ay içinde geçer.


Ağrısı boyna kadar giden el hastalığı sinir bozucu ve yıpratıcı bir sorun. 10 yıldır çekiyorum karpal tünel sendromunu. Geçen ay sol elimden ameliyat oldum. Ağrım kalmadı, gayet iyi hissediyorum. Sinir sıkışması ameliyatı yapan doktorlar ortopedi ya da travmatoloji uzmanları oluyormuş. Benimki ortopedistti. Teşekkür ediyorum doktoruma. Şimdi sağ elimden ameliyat olmayı dört gözle bekliyorum.


Koldaki median sinir zedelenmesi… Bilgisayar başında saatlerimizi geçiriyoruz, sonra da bu sorun başımıza geliyor. Karpal tünel ameliyatı sonrası şikayetler beni hep korkuttu, ameliyat istemedim. 7 yıldır bu sorunla uğraşıyordum ve geceleri dayanılmaz bir acı hissediyordum. Cerrahi bir operasyon geçirdim. Bu gerçek bir mucizeye benziyordu. Ameliyattan bir gün öncesine göre çok daha az ağrılıydı. Karpal tünel ameliyatı ne zaman iyileşir diyenler için söyleyeyim, bir hafta sonra ağrılarım tamamen geçti ve artık geceleri rahat uyuyorum. Sinirleri hasar gören elimi ameliyatla tekrar kullanmaya başlamam çok güzel bir şey.


Parmağımdan bileğime kadar ağrı vardı. Parmak uçlarım bazen karıncalanıyordu. 47 yaşındayım. Sol elimden iki operasyon geçirdim. Yüzde 50 iyileşme var. Sağ elimde de bazen dayanılmaz ağrılar oluyor. Hap kullanıyorum ve egzersiz yapıyorum. Ameliyat bana kesin çözüm olmadığı için tereddütlüyüm. Karpal tünel ameliyatı olanların yorumları çoğunlukla olumlu ama bende durum ne yazık ki farklı.


Karpal tünel sendromu hastası eşim çalışmakta zorlanıyordu. Yaklaşık 1 yıl önce ameliyat oldu ve şu an aynı el bileğinde kötü bir ağrı olduğunu söylüyor, büyüyen başka bir yumruluk var gibi. Karpal tünel sendromu ameliyattan sonrası tekrarlar mı, böyle bir şey okumuştum. Sizde oldu mu tekrarlama durumu? Elde sinir sıkışması ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli? Biz yanlış bir şey mi yaptık acaba?


Karpal tünel ameliyatı yorumları değişkenlik gösterebiliyor. Ben 42 yaşında, karpal tünel sendromu yaşayan bir hastayım. Toplam 7 kez ameliyat oldum. Bilek kemiğim, başparmağım ve işaret parmağım karıncalanıyor, geceleri ağrı oluyor. Ameliyat bana çözüm olmadı ne yazık ki. Doktorumla tekrar görüşeceğim.


3 yıl boyunca şiddetli ağrılar çektim. 5-10 dakika diyorlar ama benim ameliyatım yaklaşık 2 saat sürdü ve ilk geceyi hiçbir ağrı hissetmeksizin, rahat bir uykuyla geçirdim. Harika bir duyguydu bu. Ameliyattan sonra elimin eski gücüne kavuşması 1 ayı buldu. Keşke daha önce ameliyat olsaydım diyorum.


Sinir sıkışması ameliyatı sonrası yorumlar genel olarak böyleydi. Karpal tünel ameliyatı sonrası bilgi isteyenler için de birkaç başlık altında derleme yapalım.

Sinir sıkışması ameliyatı nasıl yapılır, nasıl olur?

Dilerseniz, merak edilen birkaç soruyla devam edelim: Karpal tünel ameliyatı zor mu, nasıl yapılır? Sinir sıkışması ameliyatını hangi doktor yapar?

Sinir sıkışmasından ameliyat olanlar da bileceklerdir ki uzmanlar için zor olmayan bir operasyondur.

Elde sinir sıkışması ameliyatı kaç saat sürer diye endişelenenler için küçük bir operasyon olduğunu ve 5-30 dakika kadar sürdüğünü söyleyelim.

Lokal anestezi uygulanır, narkoz gerektirmez.

Hastanın canı çok yanmayacaktır.

Karpal tünel ameliyatının riskleri nelerdir? Risk olmadığı söylenebilir. Yalnızca enfeksiyon endişesi vardır, bu anlamda dikkat edilmelidir.

Karpal tünel ameliyatı, travmatoloji ve ortopedi ve uzmanları tarafından yapılmaktadır. Diğer yandan, karpal tünel sendromu ameliyatı başarı oranı oldukça yüksektir.

Karpal tünel ameliyatı olanların yorumları ve ameliyat sürecine değindiğimize göre, sonrası için de birkaç önemli konuya değinelim.

Karpal tünel ameliyatı sonrası ödem ve ağrı

Sinir sıkışması ameliyatı sonrası şikâyetler neler olabilir? Sinir sıkışması ameliyatı sonrası ağrılar, şişlik, his kaybı gibi sorunlar yaşanabilir mi? Ameliyat sonrasına dair de birkaç şey söyleyelim.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, sinir sıkışması ameliyatı sonrası şişlik olabilir, evet. Bunun önüne geçebilmek için bir tülbentle boyun bağı yapıp kolun 1 gün boyunca kalp hizasının üzerinde tutulması gerekir.

Karpal tünel ameliyatı sonrası morarma gibi bir sorunla karşılaşılmaz ama yarada ya da bilekte ağrı olacaktır. El parmaklarında belli oranda güçsüzlük de yine karşılaşılan bir durumdur.

Diğer yandan, sinir sıkışması ameliyatı sonrası uyuşma, geçici his kaybı gibi durumlar bir süre daha devam edebilir.

Karpal tünel sendromu ameliyatı sonrası hastayı nasıl bir süreç bekler, biraz da bundan bahsedelim.

Sinir sıkışması ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Karpal tünel ameliyatı iyileşme süreci hakkında da birkaç şey söyleyelim.

Karpal tünel ameliyatı kaç günde iyileşir? Evet, ameliyattan yaklaşık 2 hafta sonra dikişler alınacaktır. Tam iyileşme ise 1 aylık bir süreyi bulacaktır. Bazı yan etkilerin ortaya çıkması durumunda bu süreç uzayabilir. Karpal tünel sendromu ameliyat sonrası bakım önemlidir. Bu anlamda doktorunuzun yönlendirmelerine harfiyen uymalısınız.

Karpal tünel sendromu ameliyattan sonra tekrarlarlar mı, bu soruya da yanıt verelim. Başarılı bir operasyonla sinir sıkışması sorunu tamamen giderilebilmektedir.

Diğer yandan, elde sinir sıkışması bitkisel tedavisi ve egzersizleri hakkındaki yazımızı da hatırlatalım: Karpal Tünel Sendromuna Bitkisel Çözüm

Şimdi, sinir sıkışması ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli, biraz da bu konuya değinelim.

Karpal tünel sendromu ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli?

Peki, sinir sıkışması ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli? Karpal tünel sendromu ameliyatı sonrası hastayı nasıl bir süreç bekler?

Ameliyat sonrasındaki en büyük risk, enfeksiyon kapmasıdır, bunu belirtmiştik. Bu anlamda söz konusu bölgenin 15 gün kadar suya değdirilmemesi gerekir. Bazı zorunlu durumlarda doktor eldiveni giyilebilir.

Düzenli kontrol, pansuman ve ilaç kullanımı da önemlidir.

Ameliyat olan bölgenin korunmasına, darbelerden kaçınılmasına dikkat edilmelidir.

Güç gerektiren hareketlerden de yine kaçınılması gerekir.

Karpal tünel ameliyatı sonrası yapılacaklar genel hatlarıyla böyledir.

Evet, karpal tünel ameliyatı olanların yorumları, operasyon sonrası, iyileşme süreci ve dikkat edilecekler…

Faydalı bir makale olduğunu umarak sağlıklı günler diliyoruz.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir