Anasayfa / Sağlık / Karpal Tünel Sendromu Bitkisel Tedavisi | Elde Sinir Sıkışması Egzersizleri – Hangi Doktor?
Karpal tünel bitkisel tedavisi kürleri
Karpal tünel bitkisel tedavisi

Karpal Tünel Sendromu Bitkisel Tedavisi | Elde Sinir Sıkışması Egzersizleri – Hangi Doktor?

Karpal tünel sendromu bitkisel tedavisi yolları nelerdir? Elde sinir sıkışması varsa neler yapılabilir? Karpal tünel sendromuna hangi doktor bakar? El bilek ağrısı neden olur?Bir de karpal tünel sendromu egzersizleri hangileridir?

Bütün gün bilgisayar başındayız ve mause kullanıyoruz. Elimizdeki telefonlarla sürekli bileklerimize zarar verebiliyoruz. Her ne kadar kontrollü olmaya çalışsak da çağın gereklerinden çok da uzak kalamıyoruz. Sizde de karpal tünel sendromu varsa evinizde neler yapabilirsiniz, bunlara değinmeye çalışalım.

Karpal tünel sendromu (carpal tunnel syndrome) nedir, belirtileri nelerdir?

El bilek kanalı hastalığına karpal tünel, yani el bilek sinir sıkışması denilir. Bilekte sinir sıkışması belirtileri nelerdir ve nasıl anlaşılır?

Parmaklarda uyuşmalar görülebilir. En fazla işaret ve baş parmakta olur.

Ellerde karıncalanma hissi oluşabilir.

Ellerde güç kaybı görülebilir.

Parmaklardan kola doğru ağrılar yayılabilir.

Karpal tünel sendromu nasıl anlaşılır dedikten sonra nedenlerine geçelim.

Elde sinir sıkışması neden olur, sebepleri nelerdir?

Bileklerde uyuşma neden olur, parmak uyuşması neyin belirtisi, avuç içi uyuşması neden olur?

Ellerini çok fazla kullananlarda

Romatizma ve troid hastalarında, hamilelerde görülebilir.

Karpal tünel sendromu bitkisel tedavisi için İbrahim Saraçoğlu önerileri

Karpal tünel sendromu şifalı bitkiler hangileridir? İbrahim Saraçoğlu, karpal tünel sendromu için ne öneriyor biliyor musunuz?

25-30 tane kurutulmuş kiraz sapı

5-6 gram kuru ısırgan

1,5 bardak su

Suyu kaynattıktan sonra kiraz saplarını ekleyin ve 3 dakika kaynatın. Daha sonra ısırgan otunu da ekleyerek 3-4 dakika daha kaynatın. Ilındıktan sonra süzün ve yudum yudum için.

Elde sinir sıkışması nasıl geçer diyenler, bu kürü günde iki kere (sabah-akşam) tüketin. Bir ay boyunca düzenli olarak uygulayın. Bu kür el ve parmaklardaki uyuşmalara bir hafta gibi bir sürede etki edecektir.

Doğal ardıç yağıyla günde 2 kere masaj yapın.

Karpal tünel ameliyatı olanlar ne demiş merak ediyorsanız, Sinir Sıkışması Ameliyatı Olanların Yorumları yazımızı okuyabilirsiniz.

Eldeki sinir sıkışmasına ne iyi gelir?

Bazı yağlar ve yağ karışımları el bileği hastalıkları için kullanılabilir. Evinizde küçük bir yağ karışımı hazırlayarak el bileği sinir sıkışması için destekleyici olarak kullanabilirsiniz.

3 kaşık Hindistan cevizi yağı

3 damla nane yağı

3 damla selvi yağı

Malzemeleri karıştırın ve bileğinize masaj yapın. Bu uygulama, bilekte sinir sıkışması için destekleyici olacaktır. Eğer varsa şişliği, acıyı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olacaktır.

Karpal tünel sendorumuna ne iyi gelir? – Şems Arslan önerisi

Bilekte sinir sıkışması ağrısı nasıl geçer? El ve bilek ağrısı için harika bir çam yağı hazırlayabilirsiniz.

1 su bardağı çam iğnesi

250 gr tereyağı

3-4 tane hardal tohumu

Küçük bir güveç kasenin zeminine tereyağ ve üzerine çam iğneleri gelecek şekilde kat kat yerleştirin. Aralarına da hardal tohumlarını serpiştirin. Yaklaşık 4-5 kat dizdikten sonra kasenin ağzını folyo kağıtla kapatın. 30 derecelik fırında yaklaşık yarım saat ısıtın.

Ilındıktan sonra bir tülbentten süzerek boş bir cam kavanoza boşaltın. Bilekteki sinir sıkışmasına ne iyi gelir diyenler, bu yağ ile el ve bilek bölgenize masaj yapabilirsiniz. Bilekte sinir sıkışması bitkisel tedavi arayışında olanlar için güzel bir seçenek olacaktır.

El bileği sinir sıkışması bitkisel tedavi zerdeçal kürü

Baş parmak uyuşması, avuç içi uyuşması, sol bilek ağrısı, sağ bilekte ağrı gibi sorunlar yaşıyorsanız zerdeçal kürü uygulayabilirsiniz. Zerdeçal antienflamatuar etkiye sahiptir. Hem ağrılarınızı gidermeye yardımcı olacak hem de bilekte oluşan ödemin yok olmasına yardımcı olacaltır.

1 çay kaşığı toz zerdeçal

1/3 çay kaşığı karabiber

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

1 bardak sıcak su

Elde, parmakta sinir sıkışması için evinizde doğal kürleri düzenli olarak uygulayabilirsiniz. Bilekteki ağrının giderilmesi konusunda yardımcı olacaktır. Günde 2 kere tüketebilirsiniz.

El bileğinde sinir sıkışması tedavisi karbonat kürü

1 çay kaşığı İngiliz karbonatı

1 su bardağı ılık su

Bir bardak suya karbonatı ilave edin ve iyice karıştırın. Karbonat eridikten sonra tüketin. Sabah ve akşam aç karnına olmak üzere günde iki kere için. Yalnız ilk başta sadece yarım çay kaşığı karbonat kullanarak başlayın ve miktarı yavaş yavaş arttırın.

El bileğinde ağrı, el başparmak uyuşması gibi sorunlarda yardımcı olacaktır. Karbonat kürünü uygularken yanında bol su ve yeşil sebze tüketmeye özen gösterin. El bilek ve parmak ağrıları karpal tünel sendromundan kaynaklanıyorsa, karbonat kürü büyük oranda destekleyici olacaktır.

Karpal tünel sendromu nasıl geçer? – Lahana sargısı

Beyaz lahananın en dış yapraklarını biraz suda haşlayın. Ilındıktan sonra bileğinize sarın. Üzerinden de ince bir havlu ya da eşarp sararak bileğinizde bekletin. Soğuduktan sonra çıkarın. Bu uygulamayı her gün bir kere yapabilirsiniz.

Lahana sargısı elde sinir sıkışması nedeniyle oluşan ödemin giderilmesine yardımcı olacaktır. Karpal tünel sendromu tedavisi sırasında destekleyici olacaktır. El başparmak ve bileği ağrısı için gördüğünüz tedavi sırasında bu önerileri de destekleyici olarak uygulayabilirsiniz.

Karpal tünel sendromu buz tedavisi

Bilekte damar ağrısı, parmaklarda ağrı ve güç kaybı olduğu zaman buz uygulamasından yararlanabilirsiniz. Buz uygulaması bilekte kan dolaşımını hızlandırıp ağrının azalmasına yardımcı olacaktır. Sonrasında da hafif egzersizler yapabilirsiniz. El ve bilek ağrısı nasıl geçer diyenler, buz masajı her zaman aklınızda bulunsun.

Sinir sıkışması elde olduğu zaman işimiz daha zor oluyor. Çünkü elleri dinlendirebilmek o kadar da kolay olmuyor.

El bileğinde tendon sıkışması için söğüt kabuğu kürü

2 gram söğüt ağacı kabuğu

Bir bardak sıcak su

Suyu kaynattıktan sonra söğüt ağacı kabuğu ekleyerek 5 dakika kaynatın ve ılınınca süzerek tüketin. Günde 2 kere içebilirsiniz. Söğüt ağacının kabuğunda ağrı kesici etki bulunmaktadır. Bu kürü aspirin alerjisi olanlar uygulamasınlar. Karpal tünel sendromu şifalı bitkiler önerilerinden sonra biraz da vitaminlerin önemine değinelim mi?

Karpal tünel hastalığı için gerekli olan vitaminler

B6 Vitamini: B6 vitamininin sinir iltihaplanmalarını azaltmaya yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Sinir hücrelerinin yenilenmesiniN ve iyileşmesinin hızlanması için B12 vitamini de çok etkilidir. Bu iki vitamini ayrı ayrı kullanabileceğiniz gibi her ikisinin de bulunduğu B vitamini kompleksini kullanabilirsiniz. Eğer B12 vitamini hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Vitamin B12 yazımızdan destek alabilirsiniz.

Magnezyum: Magnezyum takviyesi de el, orta parmak uyuşması ve el parmaklarında sinir sıkışması yaşayanlar için önerilmektedir. Magnezyum, sıkışan sinirlerin kas dokusunun gevşemesine yardımcı oalcaktır.

Zencefil ya da zerdeçal tabletleri: Her iki baharatın da tabletlerinin kullanılabileceği belirtilmektedir. Bunlar karpal tünel bölgesindeki ağrıyı hafifletmektedir. Antienflamatuar özellikleri vardır. Yani bu bölgedeki iltihabı gidermeye yardımcı olacaktır.

Ginkgo biloba: Bu bitki dolaşımı düzenleyeceği için bilek bölgesinde oluşan yıpranmanın onarılmasını hızlandıracaktır.

Sinir sıkışması elde uyuşma için beslenme önerileri

Anti-inflamatuar (iltihap karşıtı) gıdalar tüketin.

Meyve ve sebze ağırlıklı beslenin.

Ceviz, keten tohumu ve chia tohumuna beslenmenizde yer ayırın.

Balık tüketmeye özen gösterin.

Paketlenmiş gıdalardan, fazla şeker, tuz ve trans yağlardan uzak kalmaya çalışın.

Ellerdeki sinir sıkışmasına ne iyi gelir? – Dinlendirme süreci

El bileğinde sinir sıkışması sorununa güvenilir bir çözüm arıyorsanız, aklınıza gelecek ilk şey dinlendirme olmalıdır. Karpal tünel sendromu ameliyatsız çözüm için 2-3 hafta süresinde ellerinizi dinlendirmeye ve çok fazla kullanmamaya özen gösterin. Bu nasıl olacak dediğinizi duyar gibiyiz fakat biraz düşünürseniz, yapmak zorunda olmadığınız bir çok şeyden vazgeçebilirsiniz.

Elde sinir sıkışması tedavi yöntemleri – Masaj tedavisi

Karpal tünel sendromu denilen el bileğinde sinir sıkışması ve ağrı varsa mutlaka masaj yapın. Masajın belirli teknikleri olduğu söylense de kendinizi dinleyerek bileklerinize masaj yapabilirsiniz. Uygulayacağınız masaj kan dolaşımını hareket ettirerek elde sinir sıkışması evde tedavi için uygulanabilecek yöntemlerdendir. İsterseniz nane ve selvi gibi yağları sürdükten sonra bu masajı uygulayabilirsiniz.

Bilekte sinir sıkışması (karpal tünel sedromu) için bileklik kullanımı

Karpal tünel sendromu ateli nasıl kullanılır?

El bilek ateli ne işe yarar? Elde sinir sıkışması için bileklik kullanabilirsiniz. Sinir sıkışmasında kullanılan bileklik el bileğinizi düz tutmanıza yardımcı olacak ve tedavi sürecini hızlandıracaktır. El ağrısı için bileklik kullananlar karpal tünel atelini geceleri kullanmazlar. Oysa geceleri bilekler bükülerek baskıya maruz kalabilir. Bu da sinirleri sıkıştırır. Bu nedenle tedavi sürecine yardımcı olacak bilekliğinizi geceleri de kullanmayı ihmal etmeyin. Gündüzleri ise zaten mümkün olan oranda kullanmaya özen gösterin.

Karpal tünel sendromu kesin çözüm ve mause kullanımı

Karpal tünel mause kullanımı önerileri

Karpal tünel sendromu neden uzun süre bilgisayar kullanan kişilerde görülür?

Bilekte sinir zedelenmesi yaşayanlar, parmaklarım uyuşuyor diyenler, karpal tünel sendromu ağrısı yaşayanlar, el bileğinde ağrı ve uyuşma olanlar, mause kullanıyor musunuz? Mause kullanırken bileklerimize farkında olmadan çok fazla zarar veriyoruz. Aynı hareketleri tekrarlayarak sinirlerde sıkışma ve zedelenme oluyor. Bilek mause kullanırken bükülerek dümdüz pozisyonda kalamıyor. Bütün bunlar da ilerleyen zamanlarda bir çok soruna neden oluyor.

Peki ne yapmamız gerekiyor? Karpal tünel için mauseler ve mause padları var. Bunlardan temin edebilirsiniz ya da tam el bileğiniz altına gelecek şekilde minik bir destek sağlayabilirsiniz. Örneğin kolunuzun dümdüz durması için bilek altına minik bir havlu ya da eşarbı katlayarak koyabilirsiniz.

Bilekte-elde sinir sıkışması egzersizleri hangileridir, karpal tünel sendorumu için egzersiz nasıl yapılır, şimdi de onlara göz atalım. 😊

Karpal tünel sendromu egzersizleri nelerdir?

Karpal tünel sendromu fizik tedavi hareketleri-egzersizleri içerisinde en etkili olanları hangileridir? Karpal tünel sinir sıkışması için 10 egzersiz:

Karpal tünel sendromu fizik tedavi egzersizleri

Ellerinizi yumruk yaparak sıkın ve bırakın. Bunu yaparken beşe kadar sayın ve 10 tekrar halinde uygulayın.

Elde sinir sıkışması

Şimdi aynı hareketi avuçlarınız içe gelecek şekilde yapın. Yumruk yapın, sıkın beşe kadar sayın ve bırakın.

Karpal tünel sendromu nedir?

Ellerinizi açın ve baş parmağınızı en küçük parmaktan başlayarak hepsiyle buluşturun. Yine 10 tekrar yapın.

Karpal tünel sendromu hangi doktor

Aynı egzersizi bu sefer de avuç içleri içe bakarken uygulayın. Her parmağa dokunduktan sonra ellerinizi tamamen açmayı unutmayın.

Karpal tünel sendromu egzersizleri

Ellerinizi açın ve baş parmağınızı avuç içine bastırarak beşe kadar sayın ve düz pozisyona getirin. Yine 10 kez.

Parmakta sinir sıkışması

Karpal tünel egzersizleri

Bileklerinizi önce öne sonra arkaya gelecek şekilde 10’ar kez egzersiz yaptırın.

El kol uyuşması sinir sıkışması egzersizleri

Parmaklarınızı eklem yerlerinden başlayarak sıkın. Daha sonra düz pozisyona getirin. Aynı hareketi hem bileğiniz karşıya bakarken hem de içe bakarken yapın.

El kol uyuşması sinir sıkışması egzersizleri

Elinizi açarak baş parmağınızı gerdirin.

El ve bilek egzersizleri içerisinde en etkililerinden biri de pençe hareketidir. Ellerinizi pençe biçimine getirin ve açın. Yine pençe hareketini avuç içleriniz içe bakarken de yapın.

El kol uyuşması, sinir sıkışması egzersizlerine zamanla yenilerini ekleyebilir ya da uygulama sayılarını arttırabilirsiniz.

El bileği egzersizleri zamanla bu bölgedeki kasları kuvvetlendirerek sorunların ortadan kalmasına yardımcı olacaktır.

Sinir sıkışması tedavisinden sonra ne tür egzersizler yapılmalı, elde sinir sıkışması için hareketler nelerdir diyenler bu egzersizleri düzenli olarak uygulayabilirler.

Karpal tünel sendromuna hangi bölüm ve doktor bakar?

Elde sinir sıkışmasına hangi bölüm ve doktor bakar? Karpal kanal sendromu için ortopedi bölümüne muayene olmanız gerekir. Karpal tünel sendromu için hangi bölüme gitmeliyim sorusunun cevabını verdikten sonra gebelikte sinir sıkışmasına geçelim.

Hamilelikte karpal tünel sendromu tedavisi

Gebelikte karpal tünel sendromu yaşayanlar aynı uygulamaları yapabilirler.

Karpal tünel sendromu yaşayanlar ve iyileşme süresi için öneriler

♦  Sağ-sol el bilek ağrısı, avuç içinde ağrı, el bilek hastalıkları, avuç içi-başparmakta sinir sıkışması olanlar mutlaka el ve bileklerinizi dinlendirin. Sürekli aynı hareketlerin tekrarından kaçının.

♦  Karpal tünel sendromu için bandaj kullananlar olsa da bunun yeterli gelmeyeceğini unutmayın. Gece ve gündüz için atellerden kullanın.

♦  El bileğinde sinir sıkışması bitkisel tedavi önerilerini destekleyici olarak kullanın.

♦  Elde sinir sıkışması tedavi yöntemleri arasında bulunan masaj uygulamasını yabana atmayın. Bir yağ ya da krem sürdükten sonra bileklerinize masaj yapın.

♦  Karpal tünel sendromu ameliyatsız çözüm için sinir sıkışması egzersizlerini düzenli olarak uygulayın. Tahmininizden çok daha fazla etkili olacaktır.

♦  El bileğinde sinir sıkışmasına ne iyi gelir diyorsanız, mutlaka beslenmenize önem verin. Vücuttaki yangıyı arttıracak besinlerden kaçının.

♦  Bileklerdeki sinir sıkışmasına bitkisel çözüm uygulamalarının yanı sıra doktorunuza danışarak gerekli olan vitamin desteklerini kullanın.

♦  En önemlisi ellerde sinir sıkışması olmaması için önlem almaktan geçiyor. Hafif, ileri-ilerlemiş derecede ve iki yanlı karpal tünel sendromu yaşayanlar sizler de bu önerilere uyabilirsiniz.

Karpal tünel sendromu nedenleri, karpal tünel bitkisel tedavisi, karpal tünel sendromu şifalı bitkiler, karpal tünel sendromu ateli gibi bir çok konuya değindik. Sorunuz varsa aşağıdaki yorum kutusundan yazabilirsiniz. Belki de harika bir öneriniz vardır. O zaman onu da aşağıdaki yorum kutusundan bizimle paylaşabilirsiniz. 😊

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir