Anasayfa / Sağlık / Kendinizi Yorgun mu Hissediyorsunuz?

Kendinizi Yorgun mu Hissediyorsunuz?

Çok çalıştınız; yorgunsunuz.

Az çalıştınız; yine de yorgunsunuz.

Hiç çalışmadınız; hep yorgun, bitkin, hâlsiz ve keyifsizsiniz.

Peki, yorgunluk nedir ve neden kendinizi daima yorgun hissediyorsunuz?

Yorgunluk nedir?

Sabahları yataktan zor kalkılması ve öğleye doğru enerjinin iyice düşmesi, yorgunluk olarak ifade edilmektedir. Yeni başlayan ya da kronik, bir hastalığa bağlı olarak ya da hastalığa bağlı olmadan, ruhî ya da fiziki gibi türlere ayrılmaktadır.

Yorgunluğun nedenleri

Yorgunluğun nedenleri yaş gruplarına göre değişmekle birlikte, aslında öncelikle yaşamın getirdiği bıkkınlıktan kaynaklanmaktadır. Yaşa göre incelersek: yaşlı grupta karaciğer, böbrek, diyabet, kalp; 30’lu yaşlarda ise düşük tansiyon, kansızlık, yoğun iş hayatı ve depresyon, yorgunluğun başlıca sebepleri olarak gösterilebilir.

Belirtilerin işaret ettiği hastalıklar

Öksürük ve yeşil balgam, akciğer hastalıklarına

Bacakların şişmesi ve nefes daralması, kalp hastalıklarına

Kilo alımı ve saç dökülmesi, tiroit hastalığına

Yüzün solukluğu ve nefesin çabuk kesilmesi ise, kansızlığa işaret etmektedir.

KENDİNİZİ YORGUN MU (2)

Doktora ne zaman başvurulmalıdır?

Bir ayı aşan yorgunluklara “uzamış yorgunluk”, altı ayı aşanlaraysa “kronik yorgunluk” adı verilmekte ve böyle bir şikâyetin yaşanması durumunun ciddiye alınması gerekmektedir.

Sağlıksız diyetlerin yorucu etkisi

Öncelikle, kişinin ideal kilosunda kalması gerekir ki, yorgunluk riskini düşürebilsin. Bu nedenle, doğru diyetlerin uygulanması, hızlı kilo verdiren diyetlerdense kesinlikle kaçınılması önerilmektedir. Mevsimsel yorgunlukları aşmak için de, iyi dinlenilmeli, yeteri kadar uyunmalı ve tabii ki beslenmeye dikkat edilmelidir.

Ne yapılmalı?

Yorgunluk hâlinde, değil egzersizlerden kaçmak, yorgunluğun üstüne gidilmeli ve her gün 30 dakika ya da haftada 3 gün 50 dakika tempolu olmak şartıyla yürünmelidir.

Yorgunluğunuzun çareleri

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir