Anasayfa / Beslenme&Diyet / Kilo Vermenin Sırları

Kilo Vermenin Sırları

Diyet yapan 10 kişiden 9’unun, verdiği kiloları tekrar aldığı gözlemlenmiştir. Onca emek ve mücadele sonrasında başa dönmenin verdiği ruh hali, kendine güveni yerle bir etmektedir. Hata nereden kaynaklanıyor? Bizler, bir diyet programını uygulayacağımızı ve mankenlerin beden ölçüleriyle ömür boyu yaşayacağımızı sanırız. Mesele, diyet yapmakta değil, bilinçli beslenmeyi yaşam biçimi haline getirebilmektedir; ancak bu şekilde verdiğimiz kilolar kalıcı olabilir. 3 önemli adımda kilo verebilmenin ve en önemlisi de verdiğiniz kilolarla sonsuza kadar vedalaşabilmenin yolları fiskosta.com’da.

Yediklerinizi not edin

Kendinize küçük ve güzel bir defter alın ve bu defteri daima çantanızda taşıyın. Gün içerisinde yediklerinizi ve içtiklerinizi miktarlarıyla, saati saatine tek tek not edin. Günün sonunda neyi ne kadar tükettiğinizi gözden geçirin. Ne kadar sık, çok ve abur cubur tükettiğinizi göreceksiniz. Beslenme biçiminiz için kendinize kızmayın; çünkü bu alışkanlık, yıllara dayanmaktadır.

Bilinçli beslenmeyi öğrenin

Gözünüzün gördüğü, elinizin ulaştığı ve size ikram edilen her türlü şeyi yemekten bir an önce vazgeçin. Bu şekilde beslenerek, aslında yemek yemenin keyfine erişemediğinizi görürsünüz. Sağlıklı ve dengeli beslenmek amacınız olurken, her şeyden kararında tadabilmektir önemli olan. Sihirli kelime ‘’kararında”. Karbonhidratlar da yağlar da dâhil olmak üzere insan vücudunun bütün besinlere ihtiyacı vardır. Sadece neyi ne kadar yemeniz gerektiğini bilin, yeterli.

Beslenme programınızı kendiniz yapın

Artık bir diyetisyene ihtiyacınız yok; çünkü sizi sizden iyi kimse bilemez. Sosyal yaşamınız, ruh haliniz, iş hayatınız… Bunlara göre bir plan ve program yaparak en doğru beslenme biçimini yine siz belirleyebilirsiniz. Kendi hazırladığınız programa uymanız, çok daha kolay olacaktır. Ancak belirli bir diyet listesi ile başkalarının kontrolü altında yol almanız uzun sürmeyecek ve mutlaka bir yerlerde yarım kalacaktır. Hemen yola koyulun ve bir an önce listenizi hazırlayın. Sonrasında ise yılmadan yola devam edin. Kendinize güvenin. Böyle çok daha fazla başarılı olduğunuzu gördüğünüzde, motivasyonunuz da artacaktır.

Son söz; kilo verme konusunda istekli görünmenin yetmeyeceği, istemenin ortaya çıkaracağı güçlü iradenin sergilenmesi gerektiği bilincinin önemidir. Yalnızca birazcık gayret ve istikrar…

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir