Anasayfa / Edebiyat / Kitap Bastırmak İstiyorum Diyenlerin Kılavuzu
Kitap bastırmak istiyorum
Kitap bastırmak istiyorum

Kitap Bastırmak İstiyorum Diyenlerin Kılavuzu

Kitap bastırmak istiyorum, diyenlerin kılavuzu olacak bu yazıyı okuduğunuzda, yayıncılık işlerinde dönen sahtekârlık demeyelim de ince ayarları öğrenmiş olacaksınız. E, paranız da cebinizde kalacak.

Dikkat, dikkat! Bana ait olmayan bu yazı, okuduğunu anlayan, anladığını okuyan, okuduğunu anlamadığını anlayan gerçek yazar adayları için hazırlanmıştır. Yazının sonuna ulaşabilirseniz, gereğince faydalanabileceğiniz ümidiyle…

Evet, başlayalım.

Kitap çıkarmak isteyenler, kitap çıkarmak ne kadara mal olur diye merak edenler, 1 adet kitap bastırmak istiyorum diyenler; aradığınız her şeyi yazımızda öğrenebileceksiniz.

“Okumaz-yazar toplum” olan Türkiye’de…

Neyse, bu bilinen gerçekleri geçelim.

Pek çoğumuzun, özellikle de yetişkin olanlarımızın gençlerle iletişiminde başından şöyle bir sahne geçmiştir:

-Neler yapıyorsun bakalım?

-Şiir yazıyorum. (Aslında sorduğunuz böyle bir şey değildir ama o bir fırsatını bulup bunu söyleyecektir!)

-Öyle mi? Ne güzel.

-Yanımda bir tane var. Göstereyim mi?

-Tabii.

Neresinden çıkardığını anlayamadığınız buruşuk bir kâğıt tutuşturur elinize; okursunuz. Sonra…

-Hııı, iyiymiş!

Neyse ki hemen herkesin yazma serüveni pek öyle uzun sürmez; kendilerinden yazar falan olmayacağını anladıklarından değil, bir zamanlar sevdikleri kişiyi artık sevmediklerinden.

Böyle olunca, “Sevgiliye kitap bastırmak istiyorum,” demekten de vazgeçerler.

Kitap yayınlamak mı yayımlamak mı?

Kitap yayınlatmak istiyorum.

Kitap yayınlatmak için gerekenler nelerdir?

Kitap yayınlamak kaç para?

Herkes kitap yayınlatmak istiyor ama kitap yayımlatmak isteyen hiç kimse yok çünkü doğru kelimenin “yayım” değil de “yayın” olduğunu sanıyor!

Kitap yayınlamak mı yayımlamak mı, diye soranlar da çıkıyor arada tabii.

Bu ara bilgiyi geçtikten sonra…

Şimdi aklıma geldi de… Zamanın birinde…

Masal gibi oldu bu.

Diyeceğim, birlikte olduğu erkekleri anlatan kitap yazan yabancı bir kız vardı. Tuttular kolundan, Türkiye’ye getirdiler. Tabii buradakilerle de yatıp yazsın diye değil!

Bu kişi, “birlikte olduğum kişiler 2” diye bir kitap yazsa satamazdı; kendini yenileyememiş olurdu.

Bu durumda, ilişki kurduğu kadınlarla ilgili bir kitap yazmak zorunda kalırdı ki aslında bu tür şeylerin de edebiyatla falan bir ilgisi yoktur.

Biz yine kitap çıkarmak için yapılması gerekenler konumuza dönelim en iyisi.

Kitap bastırmak istiyorum

Yukarıdaki örnekten şuraya varıyoruz: Her yazan yazar olmayacağı gibi, kitap bütünlüğü taşıyan her karalama da kitap değildir; bir araya getirilmiş yazılar olabilir.

Genellikle şöyle bir şey soruluyor: Kitap bastırmak nasıl olur?

İyi olur!

Bu noktada kendinize ilk olarak şu soruyu sormalısınız: Ben gerçekten bir kitap yazdım mı?

Evet, gerçekten bir kitap yazdım, bastırmak istiyorum, diyorsanız, şimdi burada adım adım ilerleyelim.

Kitap bastırmak için en iyi yayınevi hangisi? Herkes bunu bilmek istiyor ama acele etmeyin çünkü böyle bir sorunun tek cevabı yoktur.

1-   Şiir kitabı yazmışsanız, yayınevlerine göndermek için hiç uğraşmayın; dikkate bile almazlar. Şöyle bir düşünürsek, aslında haklılar. Şiir, en yetkin halini Necip Fazıllarla, Nâzım Hikmetlerle, biraz daha farklı olsa da Mehmet Âkiflerle almışken, siz şiir türüne farklı ne kattınız?

Biçim olarak ya da temasında kimsenin yapmadığını yaptınız mı ki insanlar, örneğin Melih Cevdet’i değil de sizi okusun?

Alt alta sıralanmış biraz romantik, biraz “ormantik”, az buçuk da uyaklı cümlelerden şiir olur mu acaba?

2-   Tiyatro yazan pek yoktur herhalde. Bu türü geçelim. Zaten yayınevleri şiirde olduğu gibi tiyatroyu da dikkate almaz.

3-   Akademik, bilimsel kitap bastırmak istiyorum, diyenleri de es geçmeyelim. Araştırma-Bilimsel bir tür yazmışsanız, yayınevleri şöyle bir göz atacaktır. Din, siyaset, edebiyat, astronomi… Konu ne olursa olsun, kuramınız ikna edici ve sürükleyiciyse şansınız var demektir.

4-   Roman ya da öykü kitabı yazmışsanız, en az iki yıl harcamış olmalısınız. Size bir öneri: Kitabınızı bir kenara koyun ve iki yıl sonra tekrar okuyun. Tabii bu işinize gelmeyecektir; daha fazla mı bekleyeceksiniz yani? İki yıl sonra, böyle yaptığınıza çok memnun olacaksınız. Nedeni açık: Yüksek ihtimaldir ki tamamına yakınını değiştirmek isteyeceksiniz. Değiştirilemeyecek gibiyse de zaten çöpe atarsınız.

Hâlâ “kitap çıkarmak istiyorum, ne yapmalıyım,” diyor musunuz? Evet mi? İyi, devam edelim öyleyse.

Belirtmekte yarar var: Ne yazdığınız değil, nasıl yazdığınız önemli.

Keloğlan’ın masalını anlatın ama insanlar bayılsın.

Doğru kelimeleri bir araya getirip akıcı ve “mürekkep yaladığı belli biri”nden çıktığı belli olan cümleler, bir kurmaca için yeterli değildir.

Kitap bastırmak için gerekenler

Hâlâ burada mısınız? Kitap çıkarmak için ne yapmalıyım diye araştırıyorsunuz. Anlaşılan, siz kitap bastırmaya kararlısınız. Kitap bastırmak için ne gerekli, anlatalım:

1-   On tane yayınevi belirleyin. Hangileri mi? Kitap çıkarmak için yayınevleri listesi vermeye gerek var mı? Ayrıca, mümkünse posta yoluyla gönderin. Bu yayınevlerinin en bilinenlerden olmasına dikkat edin. Kitabınızı basacak değiller ama en azından şansınızı en iyi yerlerde denemiş olacaksınız.

Haa, unutmadan: Elden vermeye falan da çalışmayın sakın; editörler bu işlerden hiç hazzetmezler; her zaman çok meşguldürler!

2-   Size 3-6 ay gibi bir süreden bahsedeceklerdir. Üç ay beklemekten başka çareniz yok. Bu süreçte size olumlu ya da olumsuz, doğrusu yalnızca olumsuz geri bildirimler olacaktır. Geri kalanları üç aydan sonra arayın ve editörleriyle görüşmek isteyin. Birçoğunun kitaptan haberi bile olmayacaktır. Siz de, “şu kadar zaman oldu, kitabımı daha okumadınız mı, ne zaman okursunuz” gibilerinden sıkıştırmaya başlayın. Kitap bastırma yolları böyle çukurlu, çakıllı, çakallı işte!

Bir ay da böyle geçer. Ne gelen vardır ne giden!

Etti mi dört ay?

Arkadaşlar, artık başınızın çaresine bakmanızın zamanı gelmiştir.

İnce ayarlar da işte bundan sonra yapılacaktır.

Zaten kitap bastırmak isteyenler de bu yazıdan sonra epey azalmış olsa gerek!

Kitap bastırmak kaça mal olur, ne kadardır?

Şimdi geldik, kitap bastırmak maliyeti konusuna.

Kitap bastırmak para kazandırır mı?

Hayır, para kaybettirir!

Kitap bastırıp da para kazanamayacağınız gibi, bir de cebinizden para çıkacaktır.

Kitap bastırmak için neler yapılmalı? Önünüzde üç yol vardır:

1-   Yayıncılık işini ticarete döken birtakım yayınevleri. İsim vermeyelim, araştıranlar bilir zaten.

2-   İşi ticarete dökmüş gibi görünmediği halde ötekilerden farkı olmayan üçüncü, beşinci sınıf yayınevleri.

3-   Matbaa.

Hadi, dördüncü yol olarak da online basım evlerini sayalım. Onlar da matbaa-yayınevi karışımı bir şeydir.

Bu yollardan birine sapmadan önce, kendinize birkaç soru sormalı ve bazı gerçekleri öğrenmelisiniz.

Öğrenmeniz gerekenler:

1-   Kitabınız, hiçbir kitap evinde yer al-ma-ya-cak.

2-   Kitabınız kitap evlerinde olmayacağına göre, dağıtımı da yapılmayacak.

3-   Kitabınızın doğru dürüst bir tanıtımı yapılmayacak.

Sormanız gerekenler:

1-  Kitabınızı eşinizin dostunuzun almasını sağlayabilecek misiniz?

2-  Kitabınızı satabilecek misiniz?

3-  Kitabınızı tanıtabilecek misiniz?

Gördüğünüz gibi, kitap bastırmak ve satmak çok yönlü bir iştir.

-Kitap bastırmak fiyatları nedir derseniz… İşin ticaretini yapan ve bunu kabul eden şu malum yayınevlerine bastıracaksanız kitabınızı, diyelim ki 100 sayfalık bir kitap için en az 8000-9000 TL’yi gözden çıkarmalısınız. Size 1000 kitap bastırmayı önereceklerdir çünkü en uygun maliyetlisi de budur. Kitap satışından kâr etmezler. 1000 kitabın geliri de sizindir… de satılırsa eğer! (Bu rakamların her sene artacağını, şartların da biraz değişeceğini hatırlatalım.)

-Üçüncü, on üçüncü sınıf yayınevleri dediklerimiz de biraz daha ucuza çalışırlar. Bu yayınevlerinden kitap çıkarmak için ne kadar para gerekli? Örneğin, 100 sayfalık 1000 adet kitabı 6000-7000 TL civarına basarlar. 200-300’ü senin, gerisi benim derler. Kendi kitabınızı yüzde bilmem kaç indirimle yayınevinden satın alabileceğinizi önemle belirtirler! Dağıtım, tanıtım, basım, şu bu… Sıralarlar.

(Fiyat ve kitap paylaşımı konusunun güncel olduğunu söyleyelim.)

Bu iki tür yayınevinin ortak noktaları, kitabınızı güvenilir ve yeterli kalitede basmalarıdır ama iş dağıtıma gelince, yapacak bir şeyleri yoktur. Onların dağıtabilmesi için kitap evlerinin talep etmesi lazım. Kitap evleri de bu isimsiz yayıncıların bastığı isimsiz kitapları raflarında istemezler. Satışınız yalnızca internetten olur. Yayınevleri bu konuya pek değinmezler ama böyledir bu.

Yayınevinden bir kitap çıkarmak için gerekenler, genel olarak böyle. Yine yayınevinden bir kitap çıkarmak ne kadara mal olur (1 tane kitap değil kastımız), onu da söylemiş olduk böylece.

-Kitap bastırmak, matbaa ile de mümkün, malumunuz. Fiyatlar daha uygun olacağı için, matbaaya kitap bastırmak  seçeneği de düşünülebilir. 1000 kitap da sizin olur ama her işiyle de siz uğraşmak zorundasınız. Ayrıca, bir de kitapları koyacak yer sorununuz olacaktır.

ISBN alırsınız.

Bandrol alırsınız.

(Bunlar maliyetsiz işlerdir.)

Kitapçı kitapçı dolaşıp, kitaplarınızı satmaya çalışırsınız. Onlar da almazlar zaten ya da kendinizi biraz acındırırsanız, 10 liralık kitabı 5 liraya (çünkü kendisi de satacak-satamayacaktır) alır!

Kitap bastırmak için matbaa da böyle çeviriyor tekerini.

Yayınevi olmadan kitap bastırmak istiyorum diyenler için de bir cevap olabilmiştir belki.

Ee, peki ne yapacağız? Kitap yayınlamak için ne yapmalı? Bakın, işler zorlaştıkça, yayımlamak oldu yayınlamak! Kitap yayınlatmak isteyenler, kitap yayınlamak için gerekenler nelerdir diye sormaktan vazgeçmezler!

Bedava kitap yayınlamak istiyorum, diyenler bile var. Böyleleri bir yayınevi açmayı düşünebilirler. Kitabı bedava yayımlatmak bir yana, üste para bile alıyorsunuz!

Şiir kitabı bastırmak istiyorum diyenler, yayınevleriyle falan hiç uğraşmasınlar. Matbaadan bastırıp eşe dosta birer ikişer verirler ve bu sevda biter. Kendilerini büyük bir şair olarak görüyorlarsa şanslarını uygun bir yayınevinde değerlendirebilirler ama söylediğimiz gibi, maliyeti sizden fazlasıyla talep edeceklerdir.

Kitabımı kendim satacağım, diyenler de matbaayı tercih etsinler. Eğer hedefte arka arkaya çıkaracağınız iddialı kitaplar varsa, siz yazar olmayı kafanıza takmışsanız, paranızla herhangi bir yayınevinden bastırabilirsiniz.

Kitabınızı kendiniz satacak, alsınlar diye eşe dosta ricada bulunacaksanız, ki dilencilik yapmak daha onurlu bir iş gibi görünüyor bu durumda, bütün kitapların size ait olacağı matbaayı ya da yüksek maliyetle basan yayınevlerini tercih etmelisiniz.

Böyleleri, iki kere düşünmelidirler. Ali’ye, Veli’ye sattınız diyelim, hadi 49’a da sattınız! 50’ye bir bakmışsınız, gene kitap pazarlayacak diye 0’ı tekerlek yapmış, kaçıyor! 1000 kitap bu, satmakla bitmez!

Bir de, tek kitap bastırmak istiyorum, 1 adet kitap çıkarmak istiyorum, diyenler var? Bilmelidirler ki 500 kitabın da 1 kitabın da maliyeti aynıdır. Gerçi son dönemde tek kitap ticareti yapanlar da türedi ama bu konulara girmeyelim.

Hadi biraz girelim!

Yukarıda dedik ya, işi ticarete dökmüşler diye; durum biraz böyle. 1 tane kitap çıkarmak istiyorum diyenlerin sayısal fazlalığından olacak, buna da bir çare bulunmuş; internet üzerinden bir adet, 10 adet kitap bastırmak, dilediğiniz kadar az sayıda kitap bastırmak; 30 sayfalık, 50 sayfalık kitap bastırmak vesaire mümkün artık. Bu tabii edebi değil de hediye kitaplar için uygun bir yöntemdir.

Peki, örneğin 1 adet kitap bastırmak ne kadar? Diyelim ki 60-100 sayfalık bir kitabınız var. Tek bir kitap bastırmak istiyorum diyenler, bu işi 100-150 TL’ye halledebilirler.

Matbaada tek kitap bastırmak pek mümkün değil. İnternetten üzerinden aramalısınız böyle çalışanları. Hediye, hatıra kitap bastırmak istiyorum diyenler için de bir seçenek olabilir, bunu biraz yukarıda belirtmiştik.

Sadece bir tane, tek nüsha kitap bastırmak için gerekenler de işte bu kadar.

Diğer yandan, matbaacılık işlerinin biraz yenilendiğini de söyleyebiliriz. Elbette 1 kitap değil de 100-200 kitapla bir adım atılabilir. Nasıl mı? Eski matbaacılıkta bu pek mümkün değildi ama yeni dönem dijital matbaacılıkta böyle bir seçenek olduğunu da söyleyebiliriz. Gerçi pek çok yayınevi sizinle 1000 kitap üzerinden anlaşmak isteyecektir ama dijital matbaa hakkında da şöyle kısa bir bilginiz olsun.

Resimli kitap bastırmak da yukarıdaki şartlardan farklı değil, resimlerinizi hazırlamanız koşuluyla.

E-kitap bastırmak isteyenler, pdf’den kitap bastırmak isteyenler… Gördüğünüz gibi, teknolojiyle birlikte kitap basım seçenekleri de çeşitleniyor.

İnternet çağında e-kitap bastırmak diye bir şey biraz mantık dışı. Satan kitapların sanal formatı olur; diğerleri bir blog açarak ya da sosyal ağlarında kitaplarını yayımlayabilirler.

Kitap ayracı bastırmak isteyenler de matbaalardan bu işi rahatlıkla çözebilirler.

Bir de boş kitap bastırmak isteyenler var. Onların da amacı henüz tam olarak anlaşılamadı!

Ne diyelim tüm bunlara? Kitap çıkarmak için gereken prosedürler!

En ucuz kitap bastırmak nereden olur,

Ücretsiz kitap bastırmak istiyorum, yardım,

Kitap bastırmak için sponsor arıyorum,

Parasız kitap bastırmak ve zengin olmak (kulağa hoş geliyor!) istiyorum,

Bedava kitap bastırmak, çıkarmak istiyorum diyenler, Allah yardımcınız olsun!

Sonuç olarak;

Sizi televizyonlarda pazarlayacak elemanlarınız yoksa, kitaptan para kazanmak diye bir şey de yok; bunu unutun.

Diyorsanız ki;

Kitabım bana referans olsun

İlk adımım olsun

Yeni kitaplar çıkaracağım

İyi kötü de satacağım

O zaman, uygun maliyetli bir yayınevini seçin.

Yok, diyorsanız ki;

Kitabı kendim yazdım

Kendim satacağım

Kendim kazanacağım

Başka kitap yazmayacağım

Anlaşın bir matbaa ile, bastırın gitsin.

6 Emre Karadağ kitabı

Kitap bastırmak için gerekenler nelerdir diye merak edenler, kitap bastırmak için fiyat merak edenler, kitap bastırmak ne kadar sürer diye merak edenler (buna değinmiş miydik? Yayınevini bulduktan sonra bir iki ay içinde kitabınız elinizde), merak etmeyi merak edenler!… Ha bir de, hâl böyleyken kitap bastıran var mı ki, diye merak edenler!…

Bu kadar laf kalabalığından sonra kaçınıza yararlı olduk, kaçınıza zararlı, bilmek zor.

Burada kadar gelmişken, edebiyata gönül vermişlere, Edebiyatta Üst Kurmaca Kavramı, diğer yandan Modernizm ve Postmodernizm, ayrıca Büyülü Gerçekçilik Nedir gibi çok faydalı yazılarımızı da okuyabileceklerini söyleyelim.

Okunabilecek Önemli Kitaplar yazımız da ilginizi çekebilir.

Kitap bastırmak istiyorum, diyen herkesin soru ve yorumlarını bekliyoruz.

Yardımcı olmaya çalışacağız.

“Sienkiewich”leştirebildiklerimizden olmanız dileğiyle!…

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

186 Yorumlar

 1. Hayatın beni sınadığı bir yere gittim
  Orada büyük bir kumar masası vardı
  Dünya dilinde o kumara aşk deniliyormuş
  Ben de oynadım ve kaybettim
  Hiç gerçekleşmeyecek bir hayalin,
  Rütuşlarıydı sanki
  Ve bu rütuşlara da kalbimin dilinde sensizlik deniyor

  Umarım beğenirsiniz

  • Merhaba Zeynocuğum, bizimle şirini paylaşman ne kadar güzel. 🙂 Kimin ne söylediği hiç önemli değil. Sen yazdıkça gelişecek, okudukça daha güzel yazacaksın. Yolun açık olsun. 🙂

 2. ben ücretsiz kitap bastırmak istiyorum. yok mu babasının hayrına yapacak biri

 3. Uzun yıllardır bir şeyler karalamaya çalışan biriyim. En sonunda roman yazmaya karar verdim. Ve yazdikca bu içimde birikmisleri kağıda dökmenin mutluluğunu yaşadım. Sonra ya yazdığım bu romanın bana getirisi olursa diye düşündüm. Araştırdım üç aşağı beş yukarı dediklerinizle aynı şeyleri öğrendim. Yazdıklarınızı okuyunca pek korkmadim açıkçası. Tutacak ya da tutmayacak diye düşünüp dururken hayal ettiklerimiz yarım mı kalsın?

 4. bende 8 yıldır yazıyorum tastiklettim bir kısmını ama kendim matbaada batırıp kendi imkanlarimla satmak istiyorum. hiç bir bilgim yok ama böyle bir şey mumkun mu? en az 100 sayfalık basmak ıstiyorum. sizce maliyeti nolur? babasız cocuk buyutuyorum.

  • Merhaba Burçin Hanım, yazdığız şiiri yayınlamadım çünkü bu sayfanın amacı kitap bastırmak için izlemeniz gereken yolları özetlemek. Şiiriniz çok anlamlı.
   Matbaadan kitap bastırmak ve maliyeti konusuna yukarıda yer vermiştik. İsterseniz bir gözden geçirin. Kitabı bastırmak değil, satmanın çok daha zor olduğunu eklemek isterim. Bol şans.

 5. Tuba hanim gerçekleri yazmakla beraber azcıkta iştahlandım. Matbaaya vereceğim kendim satacağım. Bir tanede siz almaz misiniz 🙂 mailinizi bekliyorum..

  • Kitabınızı bastırdığınız zaman çok iyi satış rakamlarına ulaşacağınızı düşüyorum. Bana dahi satmaya çalışmanızdan satış konusunda çok iyi olacağınızı belli ediyorsunuz. Basım sonrasında buradan duyuru yapabilirsiniz. Boş şans.

 6. Tuba Hanım Merhaba,
  Bir konu hakkında araştırma yaparken site siteye yönlendirdi derken bu yazınızla karşılaştım, dikkatle okudum. Tabii yazınız ilk kitabını yazanlar için kitap yayımlatmak konusunda çok umut kırıcı ama gerçekleri yazmışsınız. Kitap yayımlatmak, ya da sizin deyiminizle yayınlatmak o kadar da kolay iş değil. Ayrıca piyasada o kadar çok yazan çizen insan var ki, en iyisini bulmak gerekiyor. Çünkü roman yazmak ciddi bir iştir. Edebiyat bilgisi “bence” şarttır. Edebiyat bilgisinin yanında üslup, yazım tarzı.. vb. şeyler bir yazarın olmazsa olmazıdır. Yayınevleri seçici olmak zorundalar. Her karalama yapanın kitabı çıksaydı, piyasa kitaptan geçilmezdi. Bizim insanımız okumaz ama yazdığını zanneder. Kitap yazdığını iddia eden ve romantik heveslere kapılanların yazdıklarını okuyunca, kelimenin tek anlamıyla hayal kırıklığına uğruyorum. Faydalı bir makale olmuş, ben de faydalandım. Teşekkürler.

  • Merhaba Yeter Hanım,
   Takipçi olmanız güzel bir şey. Yazıyı ne kadar dikkatle okudunuz bilmiyorum ama makalemizdeki “Herkes kitap yayınlatmak istiyor ama kitap yayımlatmak isteyen hiç kimse yok çünkü doğru kelimenin “yayım” değil de “yayın” olduğunu sanıyor!” ifadesine dikkatinizi çekmek isterim.
   Size de bu zorlu yolda başarı dileklerimizi iletelim.

 7. Yazıyı yazan arkadaş, genç yazarların ve şairlerin gözünü korkutmuş resmen :D. Ünlü şairlerden örnek vererek onları kendi kabuklarına yitmiş olabilirsiniz. Ama bilmenizi isterim ki bugün çok iyi yazar ve şair kabul edilenlerin çoğu yaşadıkları dönemde isimlerini duyuramamış, çoğu da ne yazık ki kitaplarını bile bastıramamış. Örneğin Kafka, yaşadığı dönemde onun yazılarını kimse kabul etmemiş. Kafka öldükten sonra arkadaşı yayınlatmış. Bakın bugün kafka bilinen ve sevilen bir yazar. Bunun gibi niceleri var. Lütfen yazınızla insanları geri adım attırmayın. Zaten herkes ben harika bir yazarım diyemiyor. Sizden ricam yazınızla insanları küstürmeyin. Kim bilir belki de bu yazınız yüzünden nice Kafkalar, nice Cahit Zarifoğlu, nice Sabahattin Aliler, nice Halide Edipadıvar’lar keşfedilmeden sönüp gidecek.

  • Anlaşılamamak ne kötü bir duygudur. Yukarıdaki yazımızda kitap bastırmak isteyenlere piyasanın durumu ve bu işin zorlukları anlatılmış. Bu işe girecekseniz nelerle karşılaşacağınızı bilin ve ona göre yılmayın denilmiş.
   Bunu anlamayıp genç yazarları yazmaktan soğutmak ve onları korkutmak gibi bir mana çıkaranları üzülerek okuyorum. 🙂

   • evet yazıyorum bende. Derdim bir kitap yazmak değildi. Bir amacım vardı ve başladım yazmaya….Hikaye kendiliğinden oluşuverdi. Bazen bir satır bir haftada çıkıyor. Bazen küsüyorum yazdıklarıma bir ay bekliyor. Bir ay sonra yeniden okuyorum “devam” diyorum. Kitap bastırmayı hiç düşünmüyorum. Ama içimden birşey yaz diyor. Yazıyorum. Çocuklarıma “asla pes etmeyin” doktrinini aşılamaya çalışan ben hiç pes etmeden sonunu getireceğim. Bir yıl oldu daha yarısına ancak gelebildim. Hiç bir yayın eviyle ne pazarlık eder ne bastırırım. Bende döküman olarak kalsın. Çocuklarıma miras diye düşünüyorum onlar otuz, kırk yıl sonra ben öldükten sonra isterlerse bastırsınlar. Böyle vasiyet edeceğim. Ölene kadar okur ara ara düzeltmelerimi yaparım. Onlara da müthiş bir konu bırakacağım. Hikayenin geçtiği yerlere gitmek isteyecekler, zaten benimde amacım bu olacak. Kitabın değeri, ya da satış endeksi bana yada kendilerine değil belki torunlara sirayet edecek. İşte güzel bir miras…

    • Hülya Hanım, başarı har zaman severek yapılan iş sonucunda gelir. Siz hiç beklemezsiniz, sadece sevdiğiniz için hobinizi yürütürken bir anda hayal edemediğiniz şeyler olabilir. Sevgilerim gönderiyorum size. 🙂

 8. bana ait bir kitap içerisinde başka bir yazara ait şiiri kaynak göstermek suretiyle kullanmamda telif hakkı yönünden bir sıkıntı olur mu? bu konuda bilgi sahibi olanlardan sabırsızlıkla cevap bekliyorum. şimdiden teşekkürler

 9. Merhaba Tuba Hanım, öncelikle yazınız için çok teşekkür ederim, çok açıklayıcı. Bende kendimce bir şeyler yazıyorum, ayrıca uzun yıllardır amatör tiyatrolarda oyunculuk ve yönetmenlik yapıyorum. Karakter yaratmak, bir konu üzerine hikaye çıkartmak, kurgulamak yıllardır keyif alarak yaptığım şeyler. Ayrıca asıl mesleğim danışmanlık, 10 tane büyük fabrikanın danışmanlığını yürütüyorum. Eğer kitap bastırabilirsem ilk baskı (1000 adet) fazla uzun sürmeden satılabileceğini düşünüyorum. En kötü ihtimali sponsorlar bulabileceğimi ve yüklü miktarda alım yapacaklarını düşünüyorum. Yalnız amacım, kitaptan para kazanmak falan değil, amacım sonraki kitaplarımı bastırabilmek için zemin hazırlamak. Ben, yazar olmak istiyorum. Bunun içinde bu kitapla ilgili durum ne olursa olsun, yazmaya devam edeceğim. Yani amacım, 1000 adet basıtırıp sonra onların satışından 10.000 tl kazanmak değil..kitap defalarca kez baskıya girsin ve tanınan yazarlar gibi düşük yüzdelerle para kazanayım. Bunun için reklam bütçesi ayırabilirim. Benim durumum için ne tavsiye edersiniz ? Bilinen yayınevlerine iletip beklememi, yoksa kendi kitabımı bastırıp, satışına kendimin odaklanmasını mı ?

  • Merhaba Serhat Bey,
   Tiyatro ile iç içe olmanız ve danışmanlık yapmanız sizi zaten avantajlı kılıyor. Bu bağlamda çok başarılı bir kitap yazacağınıza da çok inanıyorum.
   İlk olarak kitabınızın çıktısını posta yoluyla hepimizin bildiği o büyük yayınevlerinden 5-6 tanesine gönderin. 3-6 ay beklemeye geçin. Olumlu bir dönüş alamazsanız, kendi imkanlarınızla kitabınızı bastırma yoluna gidebilirsiniz.
   Başarılar diliyorum. Kitabınızı buradan duyurabilirsiniz. Sizlere destek olmak amacıyla kitaplarınızı sosyal ağlarımızda paylaşıyoruz. 🙂

 10. Merhabalar. Öncelikle yazınızı okudum ve çok güzel noktalara değinmişsiniz. Ben bir masal-hikaye kitabı yayımlamak istiyorum. En fazla 20 sayfalık olacaktır büyük ihtimalle. Derdim para değil, sadece birkaç çocuğa okutabilmem bile beni mutlu edecektir. Bana önerebilecekleriniz nelerdir sizden duymak isterim.

  • Merhaba Kübra Hanımcığım,
   Önce çocuk kitapları basan yayınevlerini araştırın ve kendileriyle iletişim kurun. Eğer böyle bir ihtiyaç varsa hikayelerinizi sizden talep edip değerlendireceklerdir. Olumlu bir dönüş alamazsanız, maliyetini kendiniz karşılayarak bastırabilirsiniz.
   Artık sosyal ağlar geniş kitlelere ulaşmaya olanak tanıyor. Oralardan da yazılarınızı paylaşıp ilgi görmesini sağlayabilirsiniz. Bol şans. 🙂

 11. Uzun soluklu bir açıklama yaptığınız halde çok etkileyici bir anlatım… İnsanlar ticari amaç güderek sadece kendi emellerine hizmet ediyor. Edebiyatın ruhuna aykırı olan ne varsa vuku buluyor, eline kalem alan ve birazda maddi olanakları güçlü olan her birey yazar olarak adlandırılıyor…(trajikomik!) Yaklaşık iki yıl önce bir şiir kitabı çıkardım. Nice zorluklara göğsümü siper ederek ve azda olsa maddi külfet altına girerek duygularımın ezgisinde ilk baskısı 500 adet olan bir kitap çıkardım… (İlk baskısı derken sanki ikinci baskıyı görmüş gibi…) Beğenilir yahut beğenilmez, bu insanların takdirine kalmış. Yayınevi gereken ilgi ve alakayı gösterseydi, yüreğimde sönmek bilmeyen bir ateş yerine sükun bulmuş bir rahatlık ve ferahlık olacaktı. Sırf gönüllere dokunabilmek için fabrika ve benzeri nice zorlu işlerde çalıştım. Bazı insanlar “Senin burada ne işin var? Mademki elin kalem tutuyor ve mademki sen edebiyat için yaşıyorsun; senin yerin burası değil! Burası hayatta başka çaresi kalmayan insanlara özgü bir yer” dediler… Halihazırda var olduğuna inandığınız vicdanınız ile hayata farklı bur pencereden bakabiliyorsanız onurlu bir mücadele sergiliyorsunuz demektir. Tek gayem gönüllere dokunmaktır. Henüz 22 yaşında olmama rağmen bir varoluş mücadelesi sergiliyorum. Bu yolda beni yalnız bırakmayan dava arkadaşım -Kürşat Türk- de var elbet. Biz edebiyatı kalkındırmak adına çırpınıyor, gözlerden ırak bir çabaya ısrarla tasallut ediyoruz. Şuan edebi bir eser üzerinde çalışıyorum, yani Roman diyelim…Umutlar ve umutsuzluklar arasında süregiden bir ömür diyelim… Hayat insanları çağ dışı bir ayrımcılığa maruz bırakıyor öyle değil mi? Nasibinizi ararken yorgun ve bitap düşebilirsiniz; ancak sizi bu yolda Muzaffer kılacak olan temel etkenler, Allah’a mutlak teslimiyet ve sonuna kadar mücadele etmek değil midir? Çağdaş türk edebiyatı adı altında envai çeşit kitap çıkıyor. Müstehcen içerikli kitaplar, gençliğin zihninde bir ur kalbinde bir yaraya vesile olacak kadar tehlikeli değil midir? Anlaşılan nesil bu tarz kitapları arzuluyor. Sektör bunu talep ediyor…Hani nerede edebiyat? Buna hangi beden hangi can edebiyat yahut sanat diyebilir ki? Demem o ki; Ardınızda bir iz, bir toz bulutu dahi bırakabiliyor iseniz (Olumlu Yönde) mücadeleden vazgeçmeyin. Çünkü bende öyle yapacağım. Hayatımda ilk kez böyle sitelere bir yorum bıraktığıma şahit oluyorum. Rastgele yayınevleri ararken karşıma bu sitenin çıkması ve değerli yorumunuz bile kaderin çizgisi dışında değildir hanımefendi. Vicdanımı kontrol ediyorum da, anladığım kadarıyla yüreğimden kopagelen bu sözleri sizlere aktardığım için pişman değilim. Allah’a emanet olunuz…

 12. Evet arkadaşlar 5 yıllık bi şiir yazma sürecinin sonuna geldim ve artık kitabımı bastırmak istiyorum. az çok araştırdım bu hususu, yalnız kitabımın tozlu raflarda kalması beni çok üzer veya elimde patlaması…
  Görüş ve önerilerinizi bekliyorum saygılar…

  • Bu süreci bitirdiğin için başarılar diliyorum.Kitabının tozlu raflarda kalması seni üzmesin. İnşallah emeklerinin karşılığını alırsın. Şiir yazmanın zor bir iş olduğu kanaatindeyim. Çünkü ben çok beceremem şiir yazmayı😂😆

 13. kitap bastırmak için yazdığınız bu yazıyı keşke okumasaydım 🙁

 14. Ben ogretmenim ve 4 tane masal setim var. Bu yil 1 tane kitap yazip proje kapsaminda butun ilceye dagittim maksat adım duyulsundu. Şimdi ben o setleri bastırmamalı miyim. Iddialı buluyordum acikcasi

  • Merhaba Cana Hanım,
   Ne kadar güzel bir çalışma yapmışsınız. Neden bastırmayasınız? Yolunuz açın olsun. Kitabınız basıldıktan sonra bize yazarsanız buradan da duyurmak isteriz. Sevgiler. 🙂

 15. Merhaba Tuba Hanım. Ben henüz 15 yaşında olmama rağmen bir hikaye yazıp bastırmak istiyorum.Ve birazcık da olsa çevremdeki insanlara bunu satmak,(en fazla 200 tane) en azından dünya çapında değil de kendi çapımda ünümü yaymak istiyorum. Kitabım yaklaşık 150 sayfa olacak. Ama hâlâ kafam çok karışık. Birazcık yardım ederseniz sevinirim😯😂

  • Merhaba Merveciğim, hikaye yazıyor olmana çok sevindim. Çok başarılı bir yazar olacağını düşünüyorum ve eminim harika hikayeler yazıyorsundur. Belki de kendine biraz zaman tanımalısın. 16 yaşına geldiğinde bile hikayelerini daha da geliştireceğinden eminim. Bol bol okumaya ve yazmaya devam. Sana başarılar diliyorum ve kitabını bana duyuracağın günü merakla bekliyorum. Başarılar. 🙂

 16. Merhabalar, her seferinde küçük çaplı da olsa bir şeyler bastırmak bunları paylaşmak istiyorum ve her seferinde aynı sorunla karşılaşıyorum, başta niyetim matbaadan 5-10 kadar olacak şekilde öykü kitabı bastırmak ve daha ileride romana veya novellaya yönelmek temel amaçlarımdan biri bu ama işte o sorun; yazı yazan herkes yazar değildir peki yazar olan nasıl yazar olmuştur? Hiçbir yazar “ben yazarım” demişmidir ki? Şu an 16 yaşımdayım ve 10 yaşında yazı serüvenim başladı hiçbir zamanda hangi seviyede olduğumu bildirecek birisi olmadı. okuduğum şeyler de acımasızdı haklılar belki edebiyatta tek cümlenin değil tek kelimenin bile hatalı olması bütün kitabı başarısız kılabilir fakat artık birinden duymak istiyorum. Ben ne zaman olacağım? Yani ne zaman yazdıklarım paylaşılmaya değer bir şey olacak kaç zamandır aradım arıyorum muhtemelen de arayacağım. Amacım büyük çaplı bir şey değil ama kesinlikle yazarlıktan başka bir şeyin bana yakışacağını düşünmüyorum. Hatta üniversitede bile ne doktor ne mühendislik okumak istiyorum sırf edebiyat, parasından da vazgeçtim zaten biliyordum kazancımın olmayacağını. Söylediğim gibi tek konuda yardım istiyorum benim kendine yazar demem için ne yapmam gerek deli gibi okumam mı aşık gibi yazmam mı?

  • Sevgili Ömer Faruk, merhaba.
   Görüyorum ki yazmak senin için bir tutku, en önemlisi de zaten bu. Öyle ya da böyle bu tutkundan vazgeçmeyecek, hep daha fazla okuyacak, yazacak ve çalışacaksın. “Ben oldum artık” diyeceğin bir an hiçbir zaman gelmeyecektir. Bir yazarın en önemli eleştirmeni kendisidir. Bu bağlamda, acele etmeksizin hep ileriye bakmanı, her alandan kitaplar okumanı ve kitap bastırmak konusunda kendine zaman tanımanı öneriyorum. Edebiyatı böylesine tutkuyla seven, yazar olmayı kendine uhde edinen birinin başarılı olmama ihtimali yoktur diye düşünüyorum.
   Sana bu yolda sonsuz başarı dileklerimle…

  • Merhaba Ömer Faruk. Bir otorite değilim ama otorite kim? İyi yazılmış küfür bile kendini belli eder. Senin kendini ifade edişin bile iyi bir edebiyatçı olduğunu gösteriyor. Yazdıkça yazar olursun. Herkeste o hamur yok ama herkes bi şansını deniyor. Lütfen kalemi bırakma sen güzel yazacaksın kardeşim.

 17. Sivaslı Kadın

  İlkokul birinci sınıftan beri şiir, hikaye, deneme, roman yazıyorum. Ama genelde şiir ağırlıklı yazıyorum. Ne de olsa Ozanlar Şehri Sivas doğumluyum. Normalde şiir yarışmalarına katılmam ancak birkaç yarışmaya katıldım. Dereceye giren eserleri gördüm ki hep dili ağır, okuyan çoğunluğun anlamayacağı ya da aklında kalmayacağı türden. Yunus Emre değil mi ki sade ve yalın diliyle günümüze kadar gelip halen anlaşılan. Mevlana değil mi sade ve öz cümleleriyle noktasından sonra bizlere vay be dedirten. Sözleri sosyal medyalarda paylaşılan… İnsan kırılmıyor değil? Şiirlerimi okuyanların hislerime tercüman olmuşsun deyip bu kelimeleri nasıl böyle bir araya getirebildin deyip takdir etmeleri bile bana yetiyor. Evet şiir kitapları satılmıyor. Ama günlük yaşamda hep şiirlerden alıntılar yapılıp sosyal sitelerde paylaşılıyor. İnsanların duygularını en çok şiirler anlatıyor. Varsın şairlerin değeri bilinmesin. Bizler para için yapmıyoruz bu işi. Olur da bizlerin de değeri ölünce anlaşılırsa eğer, bu bile ruhumuzu şad eder.

 18. Benim Kendi Hayatımı Anlatan, Uzun Yıllar madde Kullanmam, lise hayatım, Maddenin beni pislige Sokması detaylı şekilde kitapta var. bu bir sıkıntı çıkarır mı?

  • Merhaba, kitap basım aşamasında editörler kitabınızı değerlendirecek ve sizi yönlendireceklerdir. Böyle bir konuyu işlemeniz birçok kişiye yol gösterici bile olabilir. Kolay gelsin, yolunuz açık olsun.

 19. Bireysel yayıncılık diye bir seçenek de var. Para ile kitap basan yayınevlerine göre oldukça ucuz. Üstelik kitaplar Amazon’da satışa çıkıyor ve talebe göre çoğaltılıyor. Bu trendin Türkiye’de de temsilcileri bulunuyor.

 20. Merhaba bu yararli paylaşım için çok teşekkür ediyorum. Yazi bana oldukca faydali oldu matbaa işimi görür diye düşünüyorum.

 21. Merhaba . Yazınızı sonuna kadar okudum. Ben şiirlerimi yazalı yaklaşık 4 yıl oluyo. Hâlâ okurken çok etkileniyorum hatta bunları ben yazmış olamam diyorum. Başkası yazsa anca bu kadar sevebilirim. Çevremden aldığım yorumlarda çok iyi. Kitap bastırmak en büyük hayalim. Yazınızı okudukça içim kararmadı değil açıkçası. Bi insanın zaten güveni olmasa kitap bastırıp rezil olmayı göze almaz diye düşünüyorum. Hatta yazınızı okuyunca aklıma şu geldi. Türklerde hep bu ön yargı var. Çocuk atom parçalasa annesi ona altına sofra bezi ser der. Hatta pislik yapma ev kirlenicek felan der ya o anlama gelmiş. Neyse fazla uzattım sanirim biz ne kadar engellenirsek o kadar geri kalıyoruz her şeyden lafın özü bu…

 22. Ben ve eşimin ortak yazdığı yaklaşık 4 yıldır hazırladığımız şiirleri kitap haline getirmek istiyoruz ve satış islemini kendimiz yapmak istiyoruz. tüm yazınızı okudum baska tavsiye edeceğiniz husus varmı, teşekkür ederim.

 23. Yazınızı okudum yardımcı olmak amacıyla yapılan açıklama için teşekkürler. Ben çocuklar üzerine bir kitap yazıyorum egitimci ve ebeveynler kitlem daha cok. şuan yazma aşamasındayız, yaklaşık dört aydır yazıyorum. yaza biter sanırım. Fakat herşeyimi uygun halledebilip reklaminida kendim internet üzerinden yapmak istiyorum ilk kitabım olacak ne önerirsiniz?

  • Merhaba, sizin adınıza çok sevindim. Kitabınız çıksın, buradan da duyuralım. İnterneti ve sosyal medyayı doğru kullanarak kitlelere ulaşabilirsiniz. Kitap sayfaları ve gruplarına üye olup kendi tanıtımlarınızı rahatlıkla yapabilirsiniz. Bol şans ve başarı diliyorum. Sevgiler. 🙂

 24. Şuan 19 yaşındayım. İlkokuldan beri yazıyorum. Günlük, anı, hikaye. Ama en çok şiir. Yazmak benim için bir anda gelen bir şey. Yani durup dururken koşarak kağıt kalem ararken bulurum kendimi. Yazdığım şiiri okuduktan sonraki o his için yaşıyorum belki de. Hatta herkese okumaya çalışıyorum. Yüzündeki ifadeleri çözümlemek istiyorum. En büyük hayalim ise raflarda kitaplarımı görmek. Öldükten sonra şiirlerimin dilden dile dolaşması. Yaşayanların kalbimden geçenlere dokunması. Fakat bu mümkün değil gibi görünüyor. Mümkün olmayacak bir hayali kuruyorum hep. Ne yazık.

 25. Merhaba, ben kişisel gelisim uzerine bi kitap yaziyorum. insanlarin içsel sorunlarindan ve nacizane kendi oneri ve fikirlerimden bahsediyorum. kitabimin basilma ihtimali varmi sizce?

  • Kitabınızın basılması hem çok kolay hem de çok zor. Kendi imkanlarınızla, yani masrafını karşılayarak hemen bastırabilirsiniz. Maliyetini karşılamadan iyi bir yayınevine bastırmak isterseniz bu biraz daha zor olacaktır. Umarım doğru adımlar atarsınız, biz de sizin kitabınızı okuruz. Hatta buradan takipçilerimize duyururuz. Başarı diliyorum. 🙂

 26. Yazdıklarınızı okuduktan sonra gerçekten hayal kırıklığına uğradım şiire önem verilmemesi çok acı bu, kadar önem verilmiyorsa onca şiir yazan şairlerin kitapları nasıl basılıp okunuyor biraz pozitif olup yardımcı olunmasına gerekirken iç karartıcı olmak toplumumuzun en büyük sorunu sanırım ama yine de teşekkürler bilgiler için.

  • Sizi hayal kırıklığına uğratan nedir bilmiyorum ama bir yola çıkarken karşılaşabileceklerimizi az çok bilmemiz gerekiyor sanırım. Bu makale de sizi belli konularda yönlendiriyor olsa gerek.
   Can Yayınları, İletişim Yayınları gibi büyük yayınevlerinin şiir türünde kitap basmadığını her şair adayı bilmelidir.
   Zaten günümüzde pek çok yazar da maliyetini karşılayarak kitabını bastırmaktadır. Bu geçmişteki pek çok büyük yazar için de geçerli.
   Başarılar diliyorum size. Umarım hayal ettiğiniz noktaya gelirsiniz.

 27. Merhaba Tuba hanım, alzheimer, demans ve parkinson hastalariyla çalışıyorum. sanat terapistiyim. bu tarz hastaların el becerisi olarak neler yapabileceklerini anlatan resimli anlatımı olan bir kitap hazirlamak istiyordum fakat yazınızı okuyunca bu işin çok kolay olmayacağını anladım. sevgılerle…

  • Merhaba, bence harika bir düşünce. Günümüzde bu bahsettiğiniz hastalıklar o kadar çok arttı ki bu tarz kaynaklara çok ihtiyacımız var. Yaşamda hiçbir şey kolay olmayacaktır. Siz böyle bir projeyi düşünmüşsünüz ve devamını da mutlaka getirin. Ben yol alacağınıza inanıyorum. Hatta kitabınızı sosyal ağlarımızdan duyururuz ve hasta yakınlarına ulaştırmaya çalışırız. Yolunuz açık olsun.

 28. Yazı ve hitap tarzınız açıklamalarınız ve mecazilerinizin samimiyeti için teşekkür ederim. Her cümlede vurguladığınız gibi zorluk yoksa nerede başarmanın hazzı diyerek. Yaklaşık 1.5 yıldır yazdığım ve yazmakta olduğum belkide asla bitiremiyeceğimi bildiğim halde sonunu merak ettiğim bir çalışma içerisinde kendimle yüzleşmekteyim. Konu mu konusu basit herkezin bildiği ama bakmaya korktuğu enkazlar herkezin hayatında ardında bıraktığı bir enkaz vardır. Ya ardında bırakmıştır, yada bir şekilde ardında kalmıştır.
  Yazınız ve açıklamalarınız için tekrardan teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

 29. 20 yıl önce yaşadığım bu günlerimi bir büyük yazar olarak hayal ederdim. Ve inanın bana epeyce kitap okudum, belki bu yüzdendir bir okyanusta bir damla kadar olamadığımı düşünüyorum.
  Kendimi bildim bileli yazıyorum fakat sizin de yazdığınız gibi ertesi yıl yada bi kaç ay sonra yazdıklarımı okuduğumda, yüzüm kızarıyor yırtıp atıyorum ve böylece vicdanımın o anda rahatladığını hissediyorum.
  Sanırım ben sadece iyi bir okuyucuyum.
  Yazınız okuduktan sonra durumumdan biraz memnuniyet duydum. Teşşekür ederim.

 30. Merhabalar
  Benim kendimce bir hikayem var ve bunu birkaç kişi dışında kimsenin okumasını istemiyorum. Bunu kitap haline getirmek istiyorum fakat birinin okuyup, düzeltmeleri yapıp basılacak formata getirmesini istiyorum. Sonrasında da en fazla 10 adet yapma hayalim var. Görüş ve önerinizi alabilir miyim?

  • Kitabınızı çeşitli yayınevlerine gönderdiğiniz zaman değerlendireceklerdir. Eğer basılma kararı verilirse, editörler kitabınızı düzenleyerek basıma hazır hale getireceklerdir. Başarılar diliyorum. 🙂

 31. Merhaba tuba hanim…ben bir yıl önce bir kitap yazdim ve kendi imkanlarimla özel bir sebeplerimden dolayi 5 bin adet yakin satildi. Simdi ikincisini yazdim ve iyi bir yayin evi ariyorum. istedigim fuarlarda bana yer verebilecek bir yayin evinin olmasi. nasil bir yol izlemeliyim…

  • Merhaba, sizi tebrik ederim. İkinci kitabınızın da yolu açık olsun.
   Kitabınızı hangi yayın evine bastıracağınızın araştırmasını yaparken fuarlarda yer alıp almayacağını da öğrenebilirsiniz. Zaten artık hemen her yayın evinin fuarlarda standı oluyor.

 32. Merhaba Tuba Hanım.
  Ben de şiir yazıyorum ve çocuk şarkılarım var. Yazınızı okuyunca zorlu süreçten dolayı üzüldüğümü belirtmeliyim. İnternet üzerinden tanıtımdan önce şiirlerin ya da şarkıların noterden tasdiklenmesi gerekir diye düşünüyorum. Kitap yayımlamadan önce noterden tasdiklenmesi konusunda masraf ne olur? Şiir yazanlar nasıl bir yol izlemeli?

  • Merhaba yazdıklarınızı yayın evlerine gönderecekseniz, tasdikletmenize gerek yok ki zaten çok da maliyetli olacaktır. Şiir kitaplarına yer veren ve basımını yapan yayın evlerine şiirlerinizi gönderip bekleyişe geçmelisiniz.
   Sizlere süreç biraz zorlu görünse de kaliteli eserler her zaman değer bulacaktır. Yolunuz açık, şansınız bol olsun.

 33. Abdullah yildiz

  Hayirli gunler tuba hanim benim bir sorum olacakti. biraz kararsizim degermi degmezmi diye sizinde fikrinizi almak istiyordum. ben norvecten yaziyorum .11 yasimda evden kactim ve hayatim hep dolu dizgin gecti. turkiyenin neredeyse her yerinde iyi, kötü günlerim geçti. hayatimi kitaplastirmak istiyordum. kitabin ismi de kurtalan ekspresi koymak istiyorum cunku trenle kactigim icin 🙂 tavsiye eder misiniz 🙂

  • Merhaba,
   Yazmaz kişisel gelişim için de çok önemlidir. Size tabii ki yazmanızı tavsiye ederim. İlginç yaşam öyküleri her zaman çok dikkat çeker fakat bunu yazarken çok satması ve çok kazanmak düşüncesinde olmamanız gerekiyor. Biz ülke olarak çok okumuyor ama bolca yazıyoruz. Bu yüzden seçenek de bol oluyor. Fakat inanıyorum ki kaliteli olan şeyler mutlaka hak ettiği yere erişiyor.
   Siz yazın, biz de okuyalım. Ben de okumayı çok isterim. Yolunuz açık olsun. 🙂

 34. Ceyhun Özçelik

  Tekrardan Selamlar Tuba Hanım. En son olarak verdiğim ve sizinle paylaştığım kararımı değiştirerek selfpublishing yani kitaplarımı kendim yayımlama kararı aldım. Tabii burada bahsettiğim kitaplarımın matbu olarak değil e-kitap olarak düzenlenmesi aslında. Bu düzenlemeyi kendim yaparak Smashwords, Kobo ve Publishdrive isimli yurtdışı kaynkaklı dağıtımcılar aracılığıyla kitaplarımı e-kitap şeklinde internet üzerinde googlestore, dr, idefix ve daha bir çok yurtdışı kitap satış sitesinde sergileme şansına ulaştım. Burada anlatmak istediğim bu şekilde bir yol daha olduğu aslında. Tabii ki bir yayınevi ile anlaşıp kitaplarımın matbu olarak da yayınlanmasını çok istiyorum ama geçen bir senede birçok yayınevine sayısız mail göndermeme rağmen sadece bir iki tanesinin usulen geri dönmesi beni hem şaşırttı hem de aslında benim gibi bir çok tanınmayan yazarın bu yayınevleri tarafından önemsenmediğini hissetmeme yol açtı. Bu nedenle bitmiş olan dört kitabımı e-kitap olarak yayınladım. Halihazırda beşinciyi yazıyorum. Saygılarımla…

 35. Bende çocukluğumdan beri yazarım önce kendi hayatımı yazıyordum roman olarak. sonraları dinimizle ilgili anlatımlar yazıyorum ve çevrem tarafından kitap yazmalısın, bunları gerçekten sen mi yazıyorsun diye çok duyuyorum. faydalı bilgiler kendi anlatim tarzimla betimleme örneklerde anlatıyorum ve beğeniliyor. bende kitap yazmayı düşündüm nasıl olabilir?

  • Eğer yazı yazmak içinizden geçiyorsa bir dakika bile durmayın. İçinizdeki her şeyi kaleme almaya çalışın. Bunlar henüz bir kitap haline gelemese de sizin gelişiminize büyük katkı sağlayacaktır. Önce kendiniz için yazın lütfen. Sevgiler.

 36. Ne kadar iç açıcı bir yazı olmuş! O kötü, bu kötü, sonuçlar şöyle ağır vs. deyip ardınıza bakmadan kitap yazmaktan kaçın demenin uzatılmış hali … Son derece sıkılarakta olsa son cümlesine kadar okudum velakin gerek üslup gerek içerik olarak gayet başarısız ve iştah kesici bir yazı olduğunu gördüm. Dilerim yazar adayları bu pesimist yazıyı okuyarak hedeflerinden şaşmazlar. Aksi halde gerçekten yazar olabilecek kabiliyette kişileri; bu konuyu basite indirgemiş amatör bir elden çıkmış olan yazı sebebiyle kaybedebiliriz. Umarım dikkate almazlar ve hedeflerinden şaşmazlar…

  • Sevgili Yasemin,
   Bu makalemizi okuduğunuza göre ya kitap çıkarmış ya da çıkarmak yolunda olduğunuzu zannediyorum.
   Yorumlarımda sık sık değindiğim şey, okuduğunu anlayan ve zeki takipçileri sevdiğimdir.
   Size ise buna ilaveten bir şey daha söyleyeceğim: “sıkılarakta…” kelimesinde olduğu üzere de/da’yı ayırmayı bile bilmeyen biri olan sizin önce imla çalışmanızı, sonra kitap yazmayı denemenizi öneririm.

 37. Merhabalar,
  Makalenizi gerçekçi ve oldukça net buldum.
  Evet.. Yürekten istediğim bir şey varsa kitabımın basılması.
  Evet .. maliyetli , evet.. cepten çıkacak ücretleri kabullenmek gerek ve evet.. zorlu bir süreç.
  Beklentiyi çok üst düzeyde tutmamak gerektiğini hatırlatan , kişisel mutluluğumuz için maddi- manevi çilelerden gül bahçesi edasıyla geçmemiz gerektiğini dile getiren , gerçekleri soğuk kış günü gibi yüzümüze yüzümüze vuran bir yazı.. Şahsen oldukça beğendim ve keyifle okudum. Yorumlarınızı okurken ayrıca kaleminizin tarzından keyif aldım.
  Emeğinize sağlık demekten başka bir şey diyemiyorum
  Saygı ve sevgilerimle

  • Merhaba Sibel Hanım,
   Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Sadece yazan değil, aynı zamanda okuyan insanlarla iletişim kurmak beni çok mutlu ediyor. Sizin ifade biçiminiz o kadar güzel ki kitabınızın çıktığını duymak, sonra da okumak isterim. Yolunuz açık olsun. Başarılar. Hep mutlu kalın. 🙂

 38. Merhaba, 4 – 5 yıl önce bir kitap serisi yazmış ve oldukça popüler olan amatör yazarların sitesinde paylaşmıştım. Serinin 3.kitabı “en iyi keşfedilmemiş hikayeler” kategorisinde ödül bile almıştı. (Hâlâ keşfedilemedi 🙂 ) Nitekim o hikayeyi yazarken tek amacım, 100tane bastırayımda arkadaşlarıma benden hatıra kalsın düşüncesiydi. Yazdıklarım okuyucular tarafından beğenilip kitap olarak görmek istiyoruz şeklinde söylemleri olunca şansımı yayınevleri ile deniyeyim dedim. Son 3 yıldır, yılda bir kez yayınevlerine mail atıyorum (dosyaları mail olarak istemeleri nedeniyle) ve 3 yıldır yayınevleri, olumsuz olarak bile olsa geri dönüş yapmadı:)) Hoş bende hiç sizin dediginiz gibi arkasından araştırıp ne oldu benim kitap bakmadınız mı diye sorup soruşturmadım. Çünkü kitabı asıl yazma amacım para kazanmak ya da aman kitabım her yerde görülsün gibi şeyler değildi. Gece gece 100 kitap bastırma hayalim aklıma geldi ve yazınızı gördüm. Aslında oldukça faydalı bir yazı olmuş fakat benim sormak istediğim, satışa çıkmadan sadece editör desteği alarak ücreti karşılığında öyle bin kitap değilde 100 tane kitap bastırmak mümkün mü?

  • Satışa çıkmadan siz elden dağıtmak istiyorsanız, matbaa iyi bir seçenek olabilir. Bazı yayınevleri az sayıda kitap basımı gibi bir seçenek sunsalar da editör desteği vermezler. Kolay gelsin.

 39. Şiir türünde dini bir kitap çıkarıyorum bu konuda yardımcı olur musunuz yayın evleri ile konuştum ama bütçem yok ne yapabilirim

  • Merhabalar,
   Özellikle şiir türündeki eserlerin yayımlanması için yazarın da sorumluluk almasını bekler yayınevleri. Belki matbaa seçeneğini de düşünebilirsiniz.

 40. Merhabalar. Ben daha önce iki farklı yayınevinden ücreti mukabilinde iki roman yayımlatmış bir yazarım. İsmi tanınmamış, reklamı yapılmayan, geçmişinde yaptığı farklı bir işten dolayı meşhur olamamış birinin kolayına bu piyasada yer edinmesi mümkün değil, bu bir gerçek. Bir diğer acık gerçek ise ( ki ben bunu çok çok sonra öğrendim) yayınevleri size 1000 kitap bastım dese de parasını alıp bu 1000 kitabı asla basmıyorlar. Belki 200 belki 300 bu tamamen insaflarına kalmış. Çünkü satılmayacağını biliyorlar. Boş yere ağaç israfına ne gerek var değil mi? Bunu da bilip öyle hareket etmeli kitap yayımlatmayı düşünen arkadaşlar. Ben şahsen 3. kitabımı matbaada kendim bastıracağım, bu tecrübelerden sonra. Herkese bu zorlu yolda bol şanslar diliyorum. Saygılarımla…

 41. Şu aralar ergenler Wattpad ortamında çok kolay kitap çıkarıyor. Oraları görünce kitap çıkarıp para kazanma işi bana çok kek bir olay gibi gelmişti.

 42. Tuba Hanım;
  Ben çocuk edebiyatı üzerine yazıyorum. Şu aralar masallar üzerine yoğunlaştım. Ünlü masal derleyicisi ve yazarı Y. Feyzioğlu’nun yorumları ile ilerliyorum bu yolda. Otuz yaşımda bu aşķ icin edebiyat okumaya karar verdim 3.sınıftayım. Ayağımda çocuk sallayıp sabahlara kadar hem okudum hem yazdım. Şimdi sorum 6 kitaplık bir masal seti bastırmayı planlıyorum, tanıdık bir matbaacım da var ve kitapları resimlemek icin sosyal medyada iyi takipci sayisi olan illüstrasyoncuya yaptirsam buraya kadar tamam ama pazarlamasını nasil yapmam gerekir.

  • Merhaba Derya Hanım,
   Kitabınızı bir matbaacıya bastırırsanız, bandrol, ISBN, dağıtım gibi işlerle siz ilgilenmek zorunda kalırsınız. Bu yüzden bir yayıneviyle anlaşmak daha doğru olacaktır. Yayınevi tüm bu işlemleri sizin yerinize yapacaktır, kitabınız internet üzerinden satışa çıkacaktır. Belirlediğiniz yayıneviyle kendi matbaacınız, tasarımcınız olduğu konularını konuşur, anlaşmanızı buna göre yaparsınız ama hemen her yayınevinin kendi matbaacısı, grafikeri olacaktır. Eğer hedef kitleniz yakın çevrenizse, kitabınızı bir matbaadan çıkarmayı elbette düşünebilirsiniz; bu konulara yukarıdaki yazıda ayrıntılı olarak değinilmişti zaten.
   Kolaylıklar ve başarılar diliyorum.

  • Geçen hafta yeni bir kitap yayımladım Derya Hanım. Konu hakkında tecrübelerimi paylaşabilirim. İşinize yarayacaktır.

 43. merhaba kusursuz bir roman yazmış olsak da kitabın ücretsiz bir şekilde basılma olasılığı yok mudur?

 44. Geçen hafta yeni bir kitap yayımladım Derya Hanım. Konu hakkında tecrübelerimi paylaşabilirim. İşinize yarayacaktır. E-posta adresimi bırakmıştım ama sevgili adminimiz Tuba hanım yayınevleriyle ortak sanırım. Yorumlarımı paylaşmama konusunda ısrar ediyor.

  • Merhaba Bora Bey,
   Buraya her gün onlarca kişi iletişim bilgilerini bırakıyor. Her e-posta ve telefonunu bırakanı yayımlasaydım, bu yolun sonunu bulamazdık. Biz burada kaliteli paylaşımlar yapmaya çalışıyoruz. Kaliteli okuyuculara da ihtiyacım var. 🙂
   Bana sürekli yayınevi sorulmasından dolayı sizleri bir yayınevine yönlendirdim. Dileyen herkesin yararlanabilmesini umuyorum.

 45. Her kitap türünün farklı farklı matbaa sitelerimi var acaba? Yoksa genel bir çalışma mı yapıyorlar.

 46. Merhaba, herkes bir şeyler sormuş elimden geldiğince sizin yazınız dışında insanların sormuş olduğu şeyleri de okudum. Ben çok ayrı ve biraz da alakasız bir şey sormak istiyordum. 2012’de sinopsisini hazırladığım ve o tarihten bu yana halen yavaş yavaş ilerlediğim bir hikaye yazıyorum. Önceliğim para falan değil, basım da değil aslında. Tek önceliğim kafamdaki kurguyu (başta çevremdeki) insanlara göstermek. Yazmış olduğum hikayede bir karakterle bağlantılı olarak günümüzde halen kullanılan bir markadan (olumlu veya olumsuz olmadan) bahsediliyor. (Tamamen uydurma bir örnek vereyim; karakterlerden birinin sürekli hamburgerden bahsederek Mekdonat kelimesini kullanması. McDonalds kelimesi hiç geçmiyor ama doğrudan çağrışım.) Bu durum da hikayenin bir başka noktasıyla çok bağlantılı. O yüzden değiştirmek istemiyorum. Dolaylı olarak bir markaya benzetme yapmam sizce kitabım yayınlansa sorun yaratır mı?

  • Merhaba,
   Herhangi bir kurum ya da şahıstan anayasal hak doğurmadığı sürece bahsedilmesinde sakınca yoktur. Yani suçlama, hakaret vb. içerikte bir şey yazmadıktan sonra sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum, rahat olabilirsiniz.

 47. Emre Tayyipoğlu

  Merhaba,
  Öncelikle teşekkür ederim. İçerik detaylı ve konu ile ilgili tüm bilgiyi derlemiş. Kitap yazmak isteyen ve yazdığını yayı(n, m)lamak isteyenlerin ticari bir amaç ile bunu yapacaklarını sanmıyorum. Tabi yazınızdaki ayıklama sürecinden rahatsızlık duymadım. Benim de tüm içeriği hazır bir şiir kitabım var. Bu kitabı bastırmak benim için önemli. Satışı, reklamı, kitlelere ulaşımı, tüm insanlığın kütüphanesinde yer edinmesi pekte önemli değil. Hatta hiç önemli değil. Geçmişe ellerimle bir iz bırakmak ve benim diyebilmek güzel bir duygu olacaktır.
  Saygılarımla.

 48. Gerçekten içimi kararttınız, Türkiye’de insanlar emeklerinin karşılığını anca tanıdıkları varsa alabiliyorlar. Bunlar gerçekler. Ayrıca şöyle bir durum var. Eğer siz yeterince kaliteli ve iddalı bir eser çıkarabilmişseniz, yayınevleri peşinizde koşarlar. Bence herkes elinden geldiğinin en iyisini yapsın. İnsanın yazma isteğini söndürüyorsunuz. Gerçekten moralimi bozdunuz yani.

  • Ramazan Bey, siz yazıyı tekrar okuyun lütfen olur mu? Hiçbir şey anlayamamışsınız.
   En çok 2 şeye üzülüyorum. Birincisi OKUDUĞUNU ANLAMAYAN İNSANLARIN OLMASINA. İkincisi de OKUDUĞUNU ANLAMADIĞI GİBİ BİR DE KİTAP YAZAMAYA ÇALIŞAN KİTLENİN OLMASINA.
   Herkese sevgilerimi gönderiyorum. Yazar adaylarının hepsine bol başarı diliyorum. Önünüz açık olsun. Yukarıdaki yazımız size çok yol gösterecektir. Yeter ki dikkatli okuyun.

 49. Siz ne kadar yıkık bir insansınız, insanların hayâlleriyle böyle oynamaya utanmıyor musunuz? bi de çocuk gibi dalga geçmişsiniz! Siz bu gençliğin elinden tutmayacaksanız ne gerek var büyüklüğünüzün? Siz gerçekten böyle bi yola çıkmak isteyenlerin ayağına engel olacak tek varlıksınız, umarım diğer insanlar bu yazıyı görmeden ya da gördükleri hâlde takmayarak hayâllerine devam ederler. Ve siz; siz bu hayâtın insanlara bahşettiği en büyük başarısızlığısınız.

  • Aslında siz edebiyat yapmakda fena sayılmazsınız. Işık var sizde. Biraz da okuduklarınızı anlayabilecek noktaya gelebilirseniz, başarılı olabilirsiniz.
   Sevgiler. 🙂

 50. Merhabalar;
  Yaşı büyük insanların arasında olup bu yorumu bir lise öğrencisi olarak yazmak beni biraz utandırsa da fikrimi paylaşmak istedim. Ben de yazıyorum. Bu 4.yılım. Yarışmalara katıldım. Şiirlerim, kompozisyonlarım… Bana göre yazı yazmak yürek ister. Ama gerçekten yazı yazmak. Kalemi elime alıp bir şeyler karalamak değil. Bir dörtlüğü yazıp ikinci dörtlüğü günlerce düşünüp yazmak değinmek istediğim. Uzun soluklu yazılar yazamıyorum. Bir Reşat Nuri olsun, Dostoyevski olsun. Hiçbiri kadar iyi değilim. Ama ben şöyle şeyler yapıyorum: Psikolog olmak istediğim için kendimi bildim bileli insanları gözlemliyorum. Tepkileri, duyguları… Hissetmeye çalışıyorum. Mesela o gün ne gördüysem eve gelip üzerinde kafa yorup yazıya döküyorum. Olur da biri belki o yazıya döktüğüm olayı yaşayan kişi gibi bir olay yaşarsa yazıma denk gelsin ve ona yol göstersin, önünü açsın istiyorum. Farklı konular üstünde duruyorum. Kendimce tavsiyeler veriyorum mesela. Bir de yazdıklarımın aralarına serpiştirilmiş şiirler. Kimisi yaşamsal konular kimisi kişisel. Ben de bu yazıyı okuyan kişiler gibi kitabım olsun istiyorum. Elbette şimdi değil. Yaşayacağım uzun yıllar olacak ve ben etkileyici olaylar göreceğim. Onları da yazacağım. Yazınız diğerleri gibi beni olumsuz etkilemedi. Aksine yazılarıma dört elle sarılacağım. Elimden gelenin fazlasını yapacağım. Umuyorum. Sizden ricam yorumumu görüp yanıt verip değerlendirme yapar mısınız? Belki ilerde kitabım olunca okuma fırsatınız olur.

  • Merhaba Elifciğim,
   Bence gözlemlediklerini yazman harika bir şey. Yazdıkça geliştiğini göreceksin, yazdıkça ifade gücün inanılmaz artacak.
   Senin çok başarılı olacağından eminim. İlerde kitabın çıkabilir ya da seni internet ortamında bir yazar olarak görebiliriz.
   Eğer kitabın çıkarsa biz de keyifle okur ve buradan da duyururuz. Sevgiler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir