Anasayfa / Sağlık / Kızlık Zarı Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Kızlık Zarı Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Vajina girişinin yaklaşık olarak 1 santimetre içerisinde yer alan ve ince bir yapı olan kızlık zarı, günümüzde hâlâ kadının bekâretiyle ilişkilendirilmektedir.

Kızlık zarındaki yapısal farklılıklar

En sık görülen şekliyle kızlık zarı, vajinanın hemen giriş kısmında olan, ortasında vajinal salgıların ve âdet kanının akmasını sağlayan bir delik bulunan ince ve yarı esnek bir yapıdır. Söz konusu yapı kimi kadınlarda daha sert, kimilerindeyse daha esnek olabilir. Bazı kadınlarda ise, ortada birden fazla delik bulunabilir. Nadir görülmekle birlikte, zarın ortasındaki deliğin çok büyük olduğu ve muayenede neredeyse görülemediği de vakıadır. Yine bir diğer ender görülen durum da, zarda hiçbir deliğin olmamasıdır. Böylesi durumlarda, ilk âdet kanamasından itibaren genital kanalda biriken kan yüzündendir ki, âdet olamamaktan ve aşırı ağrılardan yakınılmaktadır. Kanamanın ciddi boyutlara vardığı ve tüm rahim ile vajinanın kanla dolduğu durumların yaşanması da mümkündür ki bu, ciddi bir problemdir. Genital bölgenin görebileceği zararın önüne geçmek için kızlık zarına ameliyat ile bir delik açılması ve kanın dışarı akması sağlanır.

İlişkide kızlık zarının kanaması durumu

Kızlık zarı her ne kadar esnek bir yapıdaysa da, parmaklarla, ilişkiyle ya da muayenede kullanılan aletlerle kolayca yırtılabilir ve kanayabilir. Ne var ki, aşırı esnek veya üzerinde az sayıda damar bulunan zarlarda ilk birliktelik sırasında kanama gerçekleşmeyebilir. Bu durumun görülmesi, yüzde 1-2’dir.

Bakire kadınlarda jinekolojik müdahale

Karından yapılacak ultrasonografi yeterli olmayacağından, kasık ağrısı ve akıntı gibi şikâyetlerde kızlık zarına herhangi bir zarar verilmeksizin makattan muayene yapılabilmektedir.

devstvennaya-pleva-i-period-menopauzy[1]

İlk gecede dikkat edilmesi gerekenler

İlk gecenin güzel ve özel anılarla hatırlanması için iki tarafa da önemli görevler düşmektedir ki, bunların başında ön sevişme gelmektedir. Ön sevişme sayesinde vajinadaki kayganlık sağlanmalı, eğer ki olmuyorsa, eczanelerden reçetesiz alınabilecek kayganlaştırıcı jellerden kullanılmalıdır.

İlk birliktelik mutlaka ağrılı olacaktır diye bir kural yoktur. Şayet kadın yeterince gevşerse ve partneri de yumuşak davranır ise, ilk deneyimin ağrısız bir şekilde atlatılması kuvvetle muhtemeldir.

Öte yandan, bir diğer önemli konu da gebeliktir; bunun önüne geçilmek isteniyorsa, prezervatif kullanılması ya da doktorun önereceği korunma yollarının uygulanması gerekmektedir.

İlk ilişkide zarın aşırı kanaması

Normal şartlarda ilk birliktelikte aşırı kanama gibi bir durum söz konusu değildir ve kanamanın en geç yarım saate kadar durması gerekir. Ne var ki, erkeğin aceleci ve sert davranması, zarın yanı sıra vajina dokusunu da yırtabilir. Bunun tedavisi için de dikiş atılması gerekebilir.

Sonraki birkaç ilişkide de kanamanın olduğu durumlar gözlenmektedir. Bu da zar yapısının fazla damarlı ya da aşırı sert olmasından kaynaklanmaktadır.

Kızlık zarının tamiri

Kızlık zarının tamiri mümkün olmakla birlikte, yırtılmanın zamanı önem arz eder. Günlerle ölçülebilecek bir zaman önce oluşan yırtığın tamiri kolaylıkla gerçekleştirilebilecekken, aradan yıllar geçmişse, çok sayıda ilişkiye girilmişse ya da bir doğum gerçekleştirilmişse, kızlık zarının parçaları azalmış olacağından, tamir edilmesi zorlaşacaktır.

Muayenede kızlık zarının durumunun anlaşılması

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı tarafından yapılacak bir muayenede zarın yırtılmış olup olmadığı ve şayet yırtılmışsa, yeni mi yoksa eski bir yırtık mı olduğu anlaşılabilecektir. Fakat söz konusu doktorlar, muayenenin sonucunu hastanın kendisi dışında kimseye bildirmek zorunda değildirler.

Kızlık zarı bozulmadan gebeliğin oluşması

Esnek yapıdaki bir zarın ilişkide bozulmamış olmasına karşın gebelik oluşması mümkündür. Ayrıca ender görülmekle birlikte, erkeğin kızlık zarına çok yakın bir yere boşalması ve hareketli sperm hücrelerinin genital bölgeye geçerek hamileliği başlatması durumu da söz konusudur. Yani gebe kalmak için kızlık zarının illa bozulması gerekmez.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir