Anasayfa / Sağlık / Koşu Bantları Zayıflatır mı, Nasıl Kullanılır?
Koşu bandı nasıl kullanılır?

Koşu Bantları Zayıflatır mı, Nasıl Kullanılır?

Koşu bandı nasıl kullanılır, tabanlarıma ve diz kapaklarıma zarar veriyor mudur, gibi sorular geçiyorsa zihninizden, bu yazımızı mutlaka okuyun. Çünkü bütün sorularınıza yanıt bulabileceksiniz.

Zaman kısıtlılığının yaşandığı günümüzde birçok kişi, evine koşu bandı almaktadır ve zamandan da kazanarak sağlıklı bir zayıflama biçimini amaçlamaktadır. Ancak bilinçsiz kullanımın yarar yerine zarar verebileceği de unutulmamalıdır.

Spor ayakkabısı olmadan koşmak ya da size uygun olmayan ayardaki koşu bandını kullanmak sonucunda ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Diz ve ayak sorunlarına yol açmamak için iyi bir spor ayakkabısı edinmeyi unutmayın.

Sürekli yapılan hatalar, küçümsenemeyecek sorunlara yol açmaktadır. Bel, kalça, diz ve ayak ağrılarıyla başlayan problemler, zamanla kronikleşebilmektedir.

Şunu da eklemek gerekir ki, spor ayakkabısı giymeden önce mutlaka bir çift pamuklu ya da havlu çorap kullanmalısınız. Ayak sağlığınız için çok önemli olan bu küçük ayrıntı, spor yaparken performansınızı da arttıracaktır.

Koşu bandı önemli mi?

Koşu bandının özellikleri önemlidir. Yumuşak bantlı olanların seçilmesi şarttır. Çünkü sert bandı olan koşu bantları, kalça ve diz ağrılarına neden olarak ciddi bir risk yaratmaktadır.

Koşu bandı deyip geçmeyin; seçiminiz, sağlığınız açısından çok önem arz etmektedir.

Koşu bandında sürenin önemi nedir?

Eğer spora yeni başlamış iseniz, çok daha dikkatli olmanız gerekiyor. Henüz ısınmamış eklemlere aşırı yük binmektedir. İdeal olan yürüyüş süresi, düzenli olmak kaydıyla günde 20 dakikadır. Yürüyüş bandı kullanmaya yeni başladınız, ancak vücudunuzda çeşitli ağrılarınız oluyor; işte o zaman, mutlaka bir doktora danışmalısı, ne kadar yürümeniz gerektiği konusunda destek almalısınız.

Koşu bandında ideal yürüyüş hızı nedir?

Spora önce yürüyüş ile başlamalısınız. Eğer koşacaksanız, 20 dakika yürüdükten sonra koşmalısınız. Bu şartlarda da yürüyüş hızınız 4-5 arası olmalıdır.

Spora başlamadan önce ısınmayı ihmal etmeyin

İster evinizde ister spor salonunda olsun, spor öncesinde mutlaka ısınmalısınız. 5 dakika ısınarak yapacağınız spora adaptasyonda zorlanmazken, sonuçları da çok daha verimli olacaktır. Spora başlayan kişiler, genellikle birden ve gereğinden fazla spor yaptıkları için sonraki günlerde de çok ağrı çekip düzenli olarak spor yapamamaktadırlar. Bu yüzden, düşük seviyeli bir programla başlayarak zamanla arttırılmalıdır.

İdeal egzersiz süreleri ne kadar?

Yürüyüş bandında en ideal sürenin 20-30, bisiklet içinse 15-20 dakika olduğu belirtilmektedir.

Zayıflamak ve formda olmak için spor yapanların dikkatine 

Kilonuz biraz fazla ise ve kilo vermek için spor yapıyorsanız, çok daha doğru bir program dâhilinde çalışmalısınız. Hormonâl değerlerinize bakılarak size uygun bir programla zayıflamak ve spor yapmak, sonuçların hem daha kalıcı hem de tatmin edici olmasını sağlayacaktır.

“Koşu bandı nasıl kullanılır?” konusu dâhilinde sağlıklı ve bilinçli spor yapmak ve zayıflamaktan bahsettik. Severek spor yapabilmeniz ve formda kalabilmeniz ümidiyle…

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

3 Yorumlar

  1. Merhaba ben kosu bandi kullanarak ve yaninda diyetle 6 ayda 23 kg verdim. her gün 6 kademede 5 km hizli tempo aralarda kosarak yaptim. kosu bandi duzenli kullanimda hic de kucumsenecek bi alet degil azim gerekli.

  2. Cok teşekkürler tuba hanim.😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir