Anasayfa / Sağlık / Kürtaja Dair Merak Ettikleriniz

Kürtaja Dair Merak Ettikleriniz

Kürtaj nedir?

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından uygulanan küçük çaplı bir cerrahi ameliyattır. Genellikle, arzu edilmeyen bir gebeliğin sona erdirilmesi için uygulanan kürtaj, düşük sonrasındaki kanamanın durdurulması ve rahim içinin temizlenmesi işlemidir.

Kürtaj olabilmek için

Öncelikle hamileliğin 10 haftayı aşmamış olması şarttır. Ayrıca unutulmamalıdır ki, gebelik haftasının hesaplanmasında doktor tarafından yapılacak olan ultrasonografi esas alınacaktır.

Evli bayanların eşlerinin de söz konusu müdahaleye onayı gereklidir.

18 yaşın altındaki bayanlara müdahale edilmesi için ebeveynlerinin onayı gereklidir.

18 yaşın üzerinde ve evli olmayan bayanların ise, şahsi onayları müdahale için yeterli olacaktır.

Ayrıca;

Acil kanamalı durumda başvuran kadınlarda hayati bir durum söz konusuysa, şahsi onayı yeterlidir.

10 haftayı aşan bir gebelikte bebeğin ölü ya da yaşamını olumsuz etkileyecek ciddi bir sakatlığı olduğunun anlaşılması durumunda, hekimlerden oluşacak bir kurulun üç imza ile onay vermesi, 10 hafta sınırının geçerliliğini ortadan kaldırabilir.

Dikkat: Söz konusu koşullara uyulması hâlinde, operasyon gizli tutulacaktır; kürtaj, kadınlara tanınan en doğal haklardandır.

Pending lives

Kürtajın yapılışı

Belirlenen bir günde hastane koşullarında gerçekleşecek olan kürtaj işleminde 5 saatlik susuzluk ve açlık süresi esas alınacaktır.

Doktor tarafından anestezi verildikten sonra vakum yöntemi uygulanacaktır ve 5 dakika kadar sürecektir.

Kürtajın dışında bir yöntem var mıdır?

Ülkemizde gebeliğin sonlandırılmasında kürtajın dışında herhangi bir yöntem bulunmamaktadır. Her ne kadar bazı kadınlar âdet gecikmesi sebebiyle “söktürücü iğne” diye tabir edilen yöntemlere başvursa da, unutulmamalıdır ki, söktürücü iğne, mevcut gebeliği asla sonlandırmaz; sadece, farklı nedenlerden kaynaklı âdet gecikmesinde kanamayı sağlaması mümkündür.

Kürtaj olunduğu sonradan anlaşılır mı?

Belli bir süre geçtikten sonradır ki, kürtaj olunduğunun herhangi bir muayenede anlaşılması mümkün değildir.

Kürtajdan sonra yeniden hamile kalınabilir mi?

Kürtaj yaptırıldıktan sonra bir daha hamile kalınamayacağına dair söylentiler, tamamen yanlıştır. Uygun şartlarda ve uzmanı tarafından gerçekleştirilecek olan kürtaj işleminin riskleri çok azdır ve sonraki dönemlerde hamile kalınmasına engel olmayacaktır. Ne var ki, kürtaj sayısı çoğaldıkça, özellikle 3 kürtaj işleminin sonrasında gerek hamile kalınması gerekse hamileliğin seyri, elbette olumsuz etkilenecektir.

Kürtajdan sonra

Kürtaj bittikten 5 dakika sonra uyanan kişinin tam anlamıyla kendine gelmesi 1 saati bulabilir. Bu sürenin sonunda bir şeyler yenilebilir ve su içilebilir. Klinikte bir süre daha gözlemde tutulduktan sonradır ki, eve dönülebilir ve yoğun bir enerji gerektirmeyen işlerle 4-6 saatin ardından tekrar ilgilenilebilir.

Bir hafta sonra gerçekleştirilecek olan muayeneye kadar ilaçların düzenli kullanılması şarttır. Yanı sıra, egzersiz yapmaktan, küvette banyo yapmaktan, denize ya da havuza girmekten ve ilişkiye girmekten kesinlikle kaçınılmalıdır.

3 hafta süresince kanama olması doğaldır. Kanama durumu, bazı kadınlarda hiç olmayabilir. İlk âdet kanamasının 5-6 hafta sonra gerçekleşmesi beklenmelidir. Bazen oluşacak kanamaların gerçek âdet kanaması olmadığı da bilinmelidir.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir