Anasayfa / Beslenme&Diyet / Limon Kabuğunun Faydaları
Limon kabuğunun yararları
Limon kabuğunun faydaları nelerdir?

Limon Kabuğunun Faydaları

Limon kabuğunun faydaları nelerdir, kullanım alanları ne olabilir?

Son zamanlarda limon kabuklarının atılmaması gerektiğini ve asıl vitaminin kabuklarında olduğunu öğrendik. Peki, nedir limon kabuklarının faydaları ve limon kabuklarını nasıl kullanabiliriz? Aradığınız bütün cevaplar Fiskosta.com’da.

Limon kabuğunun faydaları nelerdir?

Yüksek tansiyon hastalarının vazgeçilmezi olan limon, C vitamini yönünden zengindir ve böbrek taşlarının oluşumunu da engellemektedir. Asıl vitamininin ve daha birçok faydasının limonun kabuklarında olduğunu biliyor muydunuz?

Limon kabuğunda bulunan D-Limonen maddesi, cilt güzelliğinde çok etkilidir ve cilt kanserinin oluşumunu engellemektedir.

Safra kesesi, kalp ve karaciğer sağlığı için yeri doldurulamaz bir besindir.

Strese karşı faydaları tartışılamaz. Günlük yaşamında çok fazla stresi olan kişilere özellikle önerilmektedir; çaylarına atabilecekleri bir parça limon kabuğu, strese karşı koruyucu olacaktır.

Sinirleri yatıştırır.

Gaz sebebiyle karında oluşan şişliklere iyi gelir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yani, şifa kaynağı olan limon kabuklarının da beslenme programına dâhil edilmesi gerekmektedir.

Limon kabuğu nasıl yenmeli?

Limon kabuğu yararları nelerdir, anlattık. Limon kabuğu yenir mi, biraz da bu konuya değinelim.

Çayınıza koyabilirsiniz

Sürekli içtiğiniz çayınıza ya da bitki çaylarınıza küçük bir parça limon kabuğu koyarak içebilirsiniz. Bu çayın aromasını çok beğenecek ve böylece limon kabuğunun faydalarından da yararlanabileceksiniz.

Sürahinize ilave edin

Limon kabuklarını birkaç parçaya bölerek akşamdan suyla doldurduğunuz sürahinize atın ve bu suyu tüketin. Limon kabuklarının aromasının çıktığı suyu, sıvı almakta zorlanan kişiler de çok rahat tüketebilirler.

Ayrıca düzenli kullanım sonrasında cildinizin nasıl parladığını ve güzelleştiğinizi de rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

Kabuklu limon tüketin

Limonlarınızı kabuklarıyla birlikte küçük küçük doğrayarak salata ve yemeklerinize katın. Böylece limon kabukları size acı gelmeyecek ve tüketimi de çok kolay olacaktır.

Özellikle kabuklarıyla birlikte çiğneyerek ağzınızda beklettiğiniz limonlar, diş etlerinize çok iyi gelecek diş eti kanamalarını durdurup ağız kokusunu engelleyecektir.

Bir başka pratik yöntem

Bir limonu bütün olarak derin dondurucuya atın. Ertesi gün donmuş olan limonu kolaylıkla rendeleyebilirsiniz.

Limonu kabuklarıyla birlikte salata ve yemeklerinize ilave ettiğinizde hem iştahınız açılacak hem de bol C vitamini alabileceksiniz.

Cilt lekelerine limon kabuğu kullanın

Limon kabuğunun cilt lekelerini açıcı özelliği vardır. Limon kabuklarını rendeleyerek lekelerin üzerinde 20 dakika bekletin.

Yine yoğurt ve limon kabuğu rendesi karışımıyla lekeli bölgelere masaj yapıp sonra yıkayın. Özellikle ellerde bulunan kahverengi lekeleri açıcı özelliği bulunmaktadır.

Limon kabuğu faydaları – doğal deterjan tarifi

Yalnız, kullanılan zirai ilaçlar insan sağlığına büyük zararlar vermektedir. Meyve ve sebzelerin kabuklarının çok iyi yıkanması, hatta sirkeli suda bekletilerek durulanması gerekmektedir. Bu yüzden sadece limon değil, diğer büyün meyve ve sebzeler iyice yıkanarak kimyasal atıklardan arındırılmalıdır.

Limon kabuğunun faydaları nelerdir, nerelerde kullanılır, böylece konuşmuştuk olduk. Limon kabuklarını en güzel şekilde değerlendirmek sizlerin elinde.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir