Anasayfa / Püf Noktası / Limon Kabukları Nasıl Değerlendirilir?

Limon Kabukları Nasıl Değerlendirilir?

Limon yağı

Limon kabuklarını küçük küçük doğrayın ve biraz da zeytinyağı ekleyerek rondodan geçirin; böylece, limon kabuğunun yağı çıkacaktır. Hazırlanan bu yağı cam bir kavanozda saklayın. Cilt maskelerinde ve el lekelerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Doğal el kreminize de ekleyin; elleriniz yumuşacık olacak ve ellerdeki lekeleriniz açılacaktır.

Kek ve kurabiyelerde

Limon kabuklarını küçük küçük doğrayın ve buzdolabı poşetinde derin dondurucuda saklayın. Kurabiyelerinize, keklerinize harika bir lezzet verecektir. Ayrıca dolma ve salatalara kattığı aroması ile vazgeçilmez olacaktır. Böylece limon kabuğunun faydalarından olan C vitamininden yararlanma şansına sahip olabilirsiniz. Hele makarna soslarına eklenen limon kabuklarının verdiği tada doyamayacaksınız.

Oda parfümü

Limon kabuklarını birkaç parçaya ayırın. Arzuya göre portakal kabukları da ilave edin. 1 çubuk tarçın, yarım bardak su, 1-2 tane karanfil de koyarak 1 gün bekletin.  Süzün ve boş bir sprey kutusuna koyun ve evinizde rahatlıkla kullanın. Özellikle evlerde kullanılan oda parfümlerinin çocuklarda alerjik astıma neden olduğunu unutmayın. Doğal oda spreyi, evinizde ihtiyacınız olan ferahlığı vermeye yetecektir.

Koku önleyici

Gençlerin odasına ferahlık vermesi için ya da mutfak, tuvalet gibi yine daha ferah olmasını istediğiniz bölümler için de yine limon kabukları size çare sunacaktır. Bir miktar karbonata rendelenmiş limon kabukları ve ezilmiş 2-3 karanfili koyun. Zaman zaman karıştırmayı da unutmayın. Bu karışım, evinizdeki kötü kokuları hapsedecektir. Tabii ki belirli aralıklarla karbonatlı karışımı değiştirmeyi de ihmal etmeyin. Aynı zamanda, buzdolabınızdaki kötü kokulara da mani olacaktır.

Saç bakımında

Bir litre suya limon kabuklarını kopararak atın. 1 gün bekletin. Ertesi gün son durulama suyu olarak saçlarınızda kullanın. Saçlarınız parlayacak ve canlanacaktır. Bir süre aynı uygulamaya devam edildiğinde, saçlarınızın rengini açmaktadır. Eğer daha fazla açılmasını istiyor ve bu amaçla kullanıyorsanız, bir gün bekleyen kabuklarla beklemiş suyu süzüp, bir limonun suyunu da ekleyin. Çok daha kısa sürede saç renginiz açılacaktır.

Bulaşık makinesinde

Bulaşık makinesinin çatal kaşık bölümüne de limon kabuklarını koymayı ihmal etmeyin. Kaşık ve çatallarınız parlarken, limon kabuklarının yağ çözücü etkisi sayesinde daha iyi temizlenecektir. Ayrıca bulaşık makinesinin içindeki kötü kokuları önleyecektir.

Doğal saç boyasında

Saçına kına sürmek suretiyle doğal saç boyası hazırlayanlar için de limon kabuğu harika bir renklendiricidir. Limon kabuklarını yarım bardak suda kaynatarak kınayı bu su ile hazırlayın; saç renginiz açık kumral olurken, saç diplerindeki kaşıntıya çok iyi gelecektir. Yanı sıra, saçlarınız beslenip parlayacaktır.

Limon kabuklarını çiğnedikten sonra ağzınızda bekletirseniz, ağız kokusu ve diş eti kanamalarınız da duracaktır.

Tabii ki ev yapımı limonatada da limon kabuklarından yararlanabilirsiniz.

Limon-mandalina kabuklarını atmayın

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Beni de oku :)

Gül yapraklarından neler yapılır?

Gül Yaprakları ile Ne Yapılır? | Tonik, Gül Suyu ve Cilt Bakımı İçin 7 Öneri

Gül yaprakları ile ne yapılır? Gül yapraklarından neler yapılır? Gül yaprağının faydaları nelerdir? Gül yapraklarından ...

Bir yorum

  1. Merhaba çok güzel bilgiler için teşekkür ederiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir