Anasayfa / Edebiyat / Maksim Gorki/Ana

Maksim Gorki/Ana

Dönemin Rusya’sındaki 1905 devriminden, işçi sınıfının örgütlenişinden, anarşiden bahsettiği Ana kitabıyla Rus ve dünya edebiyatına adını altın harflerle yazdıran sosyalist gerçekçi Maksim Gorki, aynı zamanda 1 Mayıs işçi marşının da yazarıdır.

Eserde Ana adıyla tanıdığımız roman başkişisi Pelage, oğlunun arkadaşlarından, konuşmalarından, eve doldurduğu kitaplardan etkilenerek sosyalizmle tanışır, proletarya-burjuvazi çatışmasında etkin bir rol alır.

Sarf ettiği çaba sonrasında fark edilenlerden ve tuttuğu yol uğrunda canını verenlerden biri olan Pelage’nin etkileyici bir biçimde anlatıldığı Ana, gerek dönemin gerçeklerine tuttuğu ışıkla gerekse ustaca işlenmiş kurgusuyla unutulmaz eserler arasında kendine sağlam bir yer edinmiş ve sosyalist rejimin âdeta simgesi hâline gelmiştir.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Beni de oku :)

Modernist ve postmodern roman nedir? Postmodern roman özellikleri

Modernist ve Postmodern Roman Nedir? Yazarları, Önerileri, Örnekleri, Özellikleri

Modernist ve postmodern roman nedir? Postmodern roman yazma teknikleri nelerdir? Modern ve postmodern roman özellikleri, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir