Anasayfa / Sağlık / Menopoz Ateş Basması ve Terlemesine Ne İyi Gelir? | Altın Öneriler
Menopoz ateş basması ve terlemesine ne iyi gelir? Keten tohumu ateş basması için etkili midir?
Menopoz ateş basması ve terlemesine ne iyi gelir?

Menopoz Ateş Basması ve Terlemesine Ne İyi Gelir? | Altın Öneriler

Sevgili Fiskosta.com okuyucuları, sadece son bir ayda menopozdaki ateş basmalarından şikayetçi olan 4 okuyucumuzdan e-posta aldık. Bu yüzden bütün programımızı değiştirerek önceliğimizi bu konuya vermek istedik. Menopoz ateş basması ve terlemesine ne iyi gelir? Menopoz ateş basması için bitkisel tedavi önerileri nelerdir? Keten tohumu ateş basması için etkili midir?

Önce bir okuyucumuzun e-postasını sizinle paylaşmak istiyoruz. İsmini vermiyoruz, kendisine sevgilerimizi gönderiyoruz. ?

“Çok ağır bir menopoz dönemi geçiriyorum. Aniden sinirleniyorum, ağlıyorum ve bunalıma giriyorum. Sürekli sıcak basıyor ve terlemelerimin önüne geçemiyorum. Aniden kızarıyorum ve suratım daima kıpkırmızı bir halde geziniyorum. Neredeyse evden hiç çıkmamaya başladım. Doktorum hormon tedavisi önerse de ben emin olamıyorum.  Sanırım 6 ayda cildim kurudu ve kırışıklıklarım arttı. Bu konuda bana ne önerebilirsiniz? Gerçekten yardıma ihtiyacım var.”

Yazının sonlarında sizi yine bir sürpriz bekliyor. Menopoz döneminde ateş basması bitkisel tedavi yöntemlerinden bahsettikten sonra, ateş basmalarına nasıl çözüm bulduğunu anlatan bir okuyucumuza söz vereceğiz.

Sizler için yurt dışında ve yurt içinde önerilen en etkili denenmiş menopoz terlemesine çözüm önerilerimizi bir araya getirdik. Hepinize şifa olmasını diliyoruz.

Menopoz ateş basması ve terlemesine ne iyi gelir? – Adaçayı kürü

Menopoz ateş basması ve terlemesine ne iyi gelir, bitkisel çözüm önerisi arayanlar için adaçayı kürümüzden başlayalım.

Bir bardak sıcak suyu kaynatın ve 1 tatlı kaşığı adaçayı ekleyerek 5 dakika daha kaynatın. Ilındıktan sonra süzün. Günde 3 fincan içebilirsiniz. Son bardağınızı mutlaka gece yatmadan önce tüketin ki gece terlemelerinizin önüne geçebilsin.

Menopoz ateş basması için adaçayı çok etkilidir. Terlemenin önüne geçerek rahatlık sağlar.  Bu kürü bir ay düzenli olarak uygulayın ve 2-3 hafta ara verin. Şikayetlerinizin seyrine göre devam edebilirsiniz. Menopoz terlemesine ne iyi gelir ve bitkisel önerilerimizle devam edelim.

Menopoz ateş basması bitkisel tedavi İbrahim Saraçoğlu kürü

1 tatlı kaşığı kırkkilit otu

1 tatlı kaşığı adaçayı

1 tatlı kaşığı testere dişli aslan pençesi

1 su bardağı su bardağı klorsuz su

Bir bardak kaynamış suya bitkileri ilave edin ve ağzı kapalı olarak 6 dakika kısık ateşte kaynatın. Bekletmeden hemen süzün. Akşam yemeklerinden 2 saat sonra tüketin. Bir ay boyunca düzenli olarak devam edin. İbrahim Saraçoğlu menopoz ateş basması kürünü mutlaka uygulayın.

Terlemeye neden olan hormon dengesizliğine testere dişli aslan pençesi etkili olacaktır. Kırkkilit bitkisinde bulunan silikatlar da, suyu tutarak terlemeye engel olacaktır. İbrahim Saraçoğlu menopoz ateş basması kürü sonrasında başka bir önerimize geçelim mi?

Menopoz ateş basması bitkisel tedavi önerisi Dr. Ümit Aktaş’tan

Ateş basması menopoz için Ümit Aktaş’ın özellikle önerdiği bir kürü hatırlatalım mı? Sadece 3 bitkiye ihtiyacınız var.

1 tatlı kaşığı hayıt otu tohumu

1 tatlı kaşığı adaçayı

1 tatlı kaşığı çuha çiçeği

Kaynar suya bitkileri ekleyin, 10 dakika demlendirin ve günde 3-4 fincan tüketin. Bu çay menopoz sonrası ateş basması için çok etkilidir.

Menopoz ateş basması nasıl geçer, Feridun Kunak’tan

1 tatlı kaşığı civanperçemi

1 tatlı kaşığı melisa

Bir bardak sıcak su

Kaynamış suya civanperçemi ve melisayı ekleyerek 2-3 dakika kaynatın. 2-3 dakika da demlendirdikten sonra süzün ve tüketin. Menopoz ateş basmasına kesin çözüm olacak bu kürü

tok karnına günde 2 kez için.

Menopoz ateş basmasına kesin çözüm önerisi Dr. Ender Saraç’tan

Ender Saraç’a ateş basmasına karşı önlemler alabilir miyiz diye soranlara gündüz 2 fincan adaçayı tüketilmesini öneriyor. Adaçayının doğal fitoöstrojen barındırdığını belirtiyor. Yanı sıra civanperçemi, aslanpençesi ve anason karışımından bir çay hazırlanarak akşamları 2 fincan tüketilmesini öneriyor. Sıcak basması nasıl geçer diyenler bu önerileri yerine getirirseniz, terlemeden uzak, daha sağlıklı bir dönem geçirebilirsiniz. Ayrıca bu kürler menopozda uykusuzluğa çözüm olacaktır.

Menopozda sıcak basması bitkisel tedavisi Şems Arslan’dan

1 su bardağı taze sıkılmış siyah üzüm suyu

1 çay bardağı taze sıkılmış nar suyu

İki meyve suyunu birbirine karıştırın ve bir tencereye boşatın. Ocağın altını yakarak hafifçe ılımasını sağlayın. Karışımı bardağa aldıktan sonra içine yarım çay kaşığı karabiber ekleyin ve tüketin. Her gün içebilirsiniz.  Bu kürü menopoza girdikten sonra ve menopoz öncesinde de içebilirsiniz. Menopoza girmenizi geciktirecektir.

Menopozda ateş basması ve terleme tedavisi Suna Dumankaya’dan

Menopozu kolay atlatmanın yolları arasında bir de Suna Dumankaya’nın harika önerisine yer verelim.

1 yumurta sarısı

1 salatalık suyu

Yarım greyfurt suyu

1 tatlı kaşığı fıstık yağı

3 malzemeyi ekleyerek rondodan geçirin ve bir kaşık fıstık yağı ilave edin. Bu karışımı buzdolabında saklayın. Menopozda sıcak basmaları olduğu zaman bir tülbenti karışıma batırarak vücudunuzda gezdirin. Vücudunuz karışımı emdikçe uygulamaya devam edin. Menopoz sıkıntıları nasıl giderilir diyorsanız, bu uygulama sizin için iyi bir alternatif olacaktır.

Menopozda sıcak basmaları ve gece terlemeleri için 6 öneri

Menopozda ateş basmasına ve terlemesine ne iyi gelir, hangi bitki iyi gelir? Menopozda sıcak basması bitkisel çözüm önerilerini hızlıca sıralayalım.

Keten tohumu: Keten tohumu ateş basması için çok etkilidir. Her gün bir tatlı kaşığı keten tohumunu öğüterek kullanabilirsiniz. İsterseniz yağını da alabilirsiniz ama ilk tercihiniz tohumu olsun.

Adaçayı: Menopoz sıkıntıları ateş basmaları için taze adaçayı yaprağı tüketin. Taze adaçayı yapraklarını salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Tabii eğer bulabilirseniz. ?

Çuha çiçeği yağı: Her sabah bir tatlı kaşığı çuha çiçeği yağı tüketebilirsiniz. Çünkü çuha çiçeğinde bitkisel östrojen vardır. Menopoz ateş basmaları için yardımcı ve destekleyici olacaktır.

Meyan kökü: Menopoz ateşine ne iyi gelir diyenler, meyan kökünün etkili olabileceğini daha önce duymuş muydunuz? Meyan kökünün çayını içebilirsiniz, rezene ve adaçayı gibi bitkilerle karıştırarak kendinize harika bir çay hazırlayabilirsiniz. Bu bitkiler doğal yollardan östrojen seviyenizi yükseltmeye yardımcı olacak ve menopoz terlemesine çözüm olacaktır.

Karayılan otu (Black Cohosh): Karayılan otunu duydunuz mu hiç? Menopoz terlemesine bitkisel çözüm önerilerinin başında geliyor. Yurt dışında da çok fazla önerilmekte ve tüketilmektedir. Yapılan araştırmalarda karayılan otunun menopoz şikayetlerinde etkisi kanıtlanmıştır. Tabletleri de satılmaktadır; ancak çayını hazırlayarak tüketmenizde yarar var.

Sarı Kantaron: Yine yurtdışında yapılan araştırmalarda sarı kantaronun menopoz şikayetlerinde çok etkili olduğu gözlemlenmiştir. Tablet halinde kullanılabileceği gibi çayını tüketebilirsiniz. Hatta çayını evinizde kendiniz hazırlayın. ? Tablet haline getirilen bitkilerin her zaman bazı değerlerini kaybetme riski vardır.

Kırmızı yonca: Hormonları dengeler ve menopoz şikayetlerini azaltır. Menopoz sırasında oluşan ateş basmalarının önlenmesi için kırmızı yoncayı deneyebilirsiniz.  Menopoz ateş basmasına iyi gelen bitkiler sonrasında vitamin ve mineral konusunu atlamamak gerekir.

Menopoz ateş basması tedavisi vitamin ve mineral takviyesi

Menopoz ateş basması, terlemesi nasıl geçer diyenler, D vitamini değerlerinize dikkat edin.

D vitamini: Menopoz döneminde D vitamini takviyesi kullanabilirsiniz. Hatta kullanabilirsiniz değil, değerlerinize baktırarak kullanın. D vitamini seviyenizi 100 civarında tutan kadınların menopoz şikayetlerinin daha hafif seyrettiği gözlemlenmiştir. D vitamini Ampul yazımıza mutlaka göz atın ve zeytinyağıyla karıştırılan D vitamininin etkisinden haberdar olun.

Omega 3 : Haftada 2-3 kez balık yemeye özen gösterin. Bu dönemde omega 3 takviyesi kullanırsanız, ateş basması şikayetlerinizin ne kadar azaldığını göreceksiniz. Yalnız mutlaka doğru bir marka belirleyin. Omega 3 Markaları yazımızdan fikir alabilirsiniz.

Magznezyum: Menopozda ateş basması ve terleme tedavisi için magnezyumdan yararlanabilirsiniz. Magnezyum takviyesi bütün menopoz şikayetlerini azaltabilir ama ateş basması ve terlemeleri için özellikle çok etkilidir.  Şimdi de fitoöstojen zengini besinlere değinelim.

Menopozda yaşanan ateş basması için ne yapılabilir, hangi besinlere ağırlık vermeli?

Soya fasulyesi ya da soya ürünleri (soya ve ürünleri artık önerilmiyor; çünkü çok fazla oynanan besinler arasında olduğu söyleniyor.)

♦  Keten tohumu

♦  Arpa

♦  Yulaf

♦  Mercimek

♦  Susam

♦  Nar

♦  Taze nane yaprağı

♦  Maydanoz

♦  Yasemin yağı gibi besinler fitoöstrojen barındırdığı için beslenmenizde bu gıdalara yer verin.

Menopozda ateş basması nasıl engellenir? – Yürüyüş mucizesi

Menopoz ateş basmasına ne iyi gelir diyenler, eminiz mucize bir öneri bekliyor. Asıl mucizenin sadece yürüyüşte olabileceğini hiç düşündünüz mü? Yürüyüş, yürüyüş ve yürüyüş. Olmazsa olmaz altın madde yürüyüştür. Her gün tempolu ve düzenli olarak yürüyüş yapın. Bakın neler olacak.

Şimdi takipçimiz hem de yıllardır dostluğumuzun olduğu Sevgili Dilek Hanımcığımızın size bir notu var. Kendisi menopoza girdi ve sıcak basmalarıyla nasıl baş etmiş bize anlatsın.

“Hepinize merhaba,

Aşırı derecede terleme ve ateş basmasıyla doktora gittim. FSH hormonum tavan yapmıştı. Doktorum menopoza girebileceğimi ve artık yaşımın da bunu gerektirdğinini belirtti. Hormon ve ilaç tedavilerini konuştuk ama sonra ortak kararımızla herhangi bir tedavi almamaya karar verdik. Eve geldim ve hemen ertesi gün yürüyüşe başladım. Tempolu olarak her gün 1 saat yürüdüm ve yürümeye devam ediyorum. İnanın çok rahatladım. Ani ateş basmaları ve terlemelerim neredeyse hiç kalmadı. Sadece yürümekle kendimi daha iyi hissediyorum. Hepinize tavsiye ederim.”

Menopozda yaşanan ateş basması için ne yapılabilir? – Hayat kaynağı suyun etkisi

Bol bol su içmeyi ihmal etmeyin. Ne kadar çok terlerseniz, o kadar çok suya ihtiyaç duyarsınız. Bu nedenle su tüketin.  Cildiniz, saçlarınız ve tırnaklarınız neme doysun. Hızlıca yaşlanmanın önüne su tüketerek geçebilirsiniz. Peki menopoz terlemesi ne kadar sürer?

Menopoz ateş basması ve terleme ne kadar sürer?

Menopozda ateş basması ne kadar, kaç yıl sürer? Her kadında bu süre değişmektedir. 3-5 yıl sürebileceği gibi 10-15 yıl da sürdüğü görülmektedir.

Menopoz terlemesi nasıl olur?

Menopoz ateş basması ve terlemesine ne iyi gelir, bitkisel tedavi metodundan bahsettik ama terlemenin nasıl olduğuna değinmedik. Terlemeler genellikle aniden başlar. Göğüs ya da sırt bölgesinden ani bir sıcaklık basar. Beraberinde de sinirlilik, gerginlik ve yüzde kırmızılık oluşabilir.

Erken yaşta menopoz için de çok etkili doğal önerilerimiz olmuştu. Okumak için Erken Menopoza Bitkisel Kürler yazımıza göz atabilirsiniz.

Menopoz ateş basması ve terlemesine ne iyi gelir en etkili önerilere yer vermeye çalıştık. Menopoz terlemesi nasıl önlenir siz neler yapıyorsunuz? Aşağıdaki yorum bölümünden bize yazabilirsiniz. Sorularınız mı var? Peki sorularınızı bekliyoruz.

Hepinize geçmiş olsun. ?

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

8 Yorumlar

 1. Ben 58 yandayim. 12 yildir menepozum geçmiyor. çok zorluk yaşiyorum ayrica yarim saatte bir ateş basmalarim geliyor gece uykularim kalmadi. gece ve gündüz ayni durumdayim. kendimi balkondan atmak istiyorum bazen. cok zor durumdayim. bu duruma kesin bir çözüm bilen bir doktor varsa lütfen ciksin bana yardim etsin.

  • Sevgili Rahime Hanımcığım,
   Geçmiş olsun. Yukarıdaki önerilerimizden uyguladıklarınız oldu mu bilemiyorum. Magnezyum takviyesi kullanarak başlayabilirsiniz. Eminim çok etkisini göreceksiniz. Sevgilerimle.

  • Bol bol dua sebze ve meyve yürüyüş en az bir saat. Hz İbrahim’in duasını oku

 2. Tuba hanım merhaba. B6 vitamini menopoz dönemindeki ateş basmasını önleyici bir etkisi var mı?

 3. Saliha Kahraman

  Ben 50 yaşındayım. bir yıldır ateş basması oluyor ona dayanıyorum ama gece uyurken nefes kesilmesi var ve hep uyumak istiyorum. gece gunduz hep yorgunum ne yapmalıyım uyumaktan nefret ediyorum.

  • Merhaba Saliha Hanımcığım, geçmiş olsun. Yukarıdaki önerilerimden yararlanabileceğinizi düşünüyorum. Menopozda ateş basmalarına yürüyüş o kadar iyi geliyor ki anlatamam. Lütfen düzenli olarak yürüyüş yapmaya çalışın. Doktorunuzla konuşarak magnezyum takviyesi kullanabilirsiniz. Şikayetlerinizin ortadan kalkması dileğiyle.

 4. Ben de sürekli yürüyüş yapıyorum. Yürüyüşü bırakınca ateş basmaları artıyor. Yapacak bir şey yok, yürüyüşe devam.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir