Anasayfa / Püf Noktası / Mutfak Temizliği Püf Noktaları | Bulaşık Makinesi, Davlumbaz, Fırın Temizliği
Mutfak temizliği püf noktaları, fırın temizliği
Mutfak temizliği püf noktaları

Mutfak Temizliği Püf Noktaları | Bulaşık Makinesi, Davlumbaz, Fırın Temizliği

Mutfak temizliği püf noktaları nelerdir? Mutfakta hayatı kolaylaştıran pratik bilgiler… Doğal formüller, sağlıklı temizlikler… 🙂

Evet, mutfak temizliği püf noktaları arıyorsanız, mutfakta püf noktalar listesi hazırlamak istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Sizler için güzel bir derleme yaptık.

Mutfak temizliğinde püf noktalar için daha önce dolap temizliğine yönelik harika bir yazı paylaşmıştık. Yağlı, sararan dolaplar nasıl silinir, 6 formülle anlattık. Merak ediyorsanız, Mutfak Dolapları Temizliği yazımıza göz atabilirsiniz.

Temizlik için mutfaktaki püf noktalar listemizin başında fırınlar var.

Haydi, başlayalım.

Mutfak temizliği püf noktaları – Fırın temizliği nasıl olur? Kabartma tozu ve sirke kolaylığı

Ev ve mutfakta pratik bilgiler, günümüz yoğunluğunda çok işimize yarar. Örneğin fırınlar… Ne zordur fırın temizliği. Mutfakta, evde pratik bilgiler işimizi her zaman kolaylaştırır, dedik. Mutfakta işimize yarayacak pratik bilgiler oldukça fazladır. Mutfak temizliğinde sirke, karbonat ve limon ile yapabileceğiniz çok şey olduğunu söyleyelim.

Şimdi gelelim, fırın temizliği için mutfakta işinizi kolaylaştıracak püf noktaları malzemelerine:

 Kabartma tozu

 Sirke

 Su

Mutfakta pratik bilgiler mi dediniz? İşte size harika bir teki. ?

Fırın ızgaranızı çıkarın. Kâseye birkaç kaşık kabartma tozu koyup suyla karıştırın ve macun kıvamına getirin. Sonra bu karışımı fırına sürün ve bir gün bekletin. Ertesi gün ıslak bezle fırınınızı silin.

Diğer yandan, spreyli bir şişeye sirke koyun, kabartma tozu kalan yerlere püskürtün. Sirkeyle kabartma tozu karışınca köpük oluşacaktır. Islak bezle silin ve ızgaranızı yerleştirin. Düşük ısıda fırınınızı 15 dakika çalıştırın ki kurusun. İşte bu kadar. Artık tertemiz!

Mutfakta gerekli pratik bilgiler biter mi? Bitmez. Eh, mutfakta pratik bilgiler listesi uzun olmalı değil mi? Mutfakta pratik olmanın püf noktaları konusunda buzdolabına da değinmezsek olmaz.

Mutfak sırları pratik püf noktaları – Buzdolabı temizliği

Mutfakta temizlikte pratik bilgiler belki en çok buzdolabı için araştırılır çünkü mutfakta belki de en çok kullanılan eşyadır, buzdolabı. Gelen açar, giden kapatır! Ya temizliği?… O iş de ev hanımlarına kalır! ?

Mutfağın püf noktaları sirkeden ve karbonattan geçiyor dedik ya…

Bu kez formül falan yok. Buzdolabınızın bölmelerini, raflarını ve en çok kirlenen yer olan tutamağını karbonatlı ve sirkeli suyla silin, tertemiz olsun.

Daha ayrıntılı öneriler için Buzdolabınızı Karbonatla Temizleyin yazımızı inceleyebilirsiniz.

Mutfakta pratik olmanın yolları nelerdir? Mutfak ile ilgili pratik bilgiler gelmeye devam etsin.

Mutfakta püf noktalar – Mikrodalga fırın nasıl temizlenir?

Mutfaktaki püf noktaları yazımıza mikrodalga ile devam edelim. Fırın yetmiyormuş gibi bir de mikrodalga fırınları bela ederiz başımıza. Onlar da lazımdır ne de olsa! ?

Mutfakta kullanılan pratik bilgiler deyince mikrodalga temizliği önerilerinden bahsetmemek olmaz.

 Çeyrek bardak sirke

 Bir bardak su

Bu iki malzemeyi cam bir kaba koyun, mikrodalga fırınınıza yerleştirip 5 dakika yüksek kuvvette çalıştırın.

Sirke buharıyla kirler yumuşayacaktır. Daha sonra, mikrodalga fırına koyduğunuz bu karışımı soğutup, yine bu suyla fırınınızı silin.

Hepsi bu kadar.

Farklı formüller için Mikrodalga Fırın Temizliğinde Limon Kullanın yazımıza göz atabilirsiniz. Mutfak temizliğinde pratik bilgiler için şimdi de davlumbaz…

Aspiratör – davlumbaz temizliği ve bakımı nasıl yapılmalı?

Temizliğe dair mutfakta bilinmeyen püf noktalar kaldı mı? Pek çok şey paylaştık. Sırada davlumbaz var. Davlumbaz – aspiratör temizliği nasıl yapılır?

Davlumbazın filtrelerini sıcak suyla yıkayın ki yağlar aksın, kalanlar da yumuşasın. Bu işlemi sirkeli ve karbonatlı su ile de yapabilirsiniz. Nasıl mı? Filtreye bol miktarda karbonat dökün, sonra da yavaş yavaş sirke ilave edin. Tepkimeye girecek olan bu iki malzeme yağları çözecektir. Son olarak sıcak su ilave edin ve kurumaya bırakın.

Mutfaktaki püf noktalar devam ediyor…

Ocak temizliği nasıl olur, nasıl yapılır, pratik bilgiler nelerdir?

Mutfak temizlemenin püf noktaları için ocak özelinde de birkaç şey söyleyebiliriz. Ankastre ocak temizliği nasıl yapılır? Cam ocak temizliği malzemesi ne olmalıdır?

Ocağınızın malzemesi önemli değil. Her ne olursa olsun, paylaşacağımız öneri sizi mutlu edecektir.

Mutfakta pratik yöntemler için malzemelerimiz:

 Bir litre su

 Birkaç kaşık elma sirkesi

Malzemelerimiz iki tane. Bir litre suya elma sirkenizi ilave edin ve spreyli bir şişeye koyun. Evet, temizlerken bu karışımı kullanacaksınız. Şişenizi çalkalayın ve lekeli yerlere sıkıp, bir bez yardımıyla yuvarlak hareketlerle silin. Son olarak nemli bir bezle silerek temizliğinizi tamamlayabilirsiniz.

Cam seramik ocak temizliği, cam set üstü ocak temizliği, demirdöküm ya da dokunmatik ocak temizliği bu karışım ile yapılabilir.

Mutfak hakkında pratik bilgiler biter mi? Bitmez. En pratik mutfak bilgileri devam ediyor.

Bulaşık makinesi temizliği nasıl yapılır? Sirke etkisi

Pratik bilgiler mutfak sırları bitmez dedik. Pratik mutfak bilgileri listemizde şimdi de bulaşık makinesi temizliği var.

Bulaşık makinesi evde nasıl temizlenir? Bulaşık makinesi nasıl daha temiz yıkar?

1 bardak sulandırılmış beyaz sirkeyi bir kaba koyup bulaşık makinenizin üst rafına yerleştirin. Bir tur deterjansız çalıştırın. İşte, bitti bile.

Mutfaktaki püf noktalar ve pratik bilgiler listemizde çaydanlık temizliği var.

Çaydanlık temizleme yöntemi – Çaydanlığın kireci nasıl temizlenir?

Çaydanlık, kireç, mutfakta pratik çözümler!… 🙂 Evet, tahmin ettiğiniz gibi, çaydanlığın en büyük sorunu kireçlenmeye çözüm bulacağız şimdi de. Peki çaydanlığın kireci nasıl çözülür? Çaydanlık kireci için ne yapılır? Mutfak ve pratik bilgiler listemizde buna da bir öneri getireceğiz.

Çaydanlık kireci limon tuzu ile çözülür.

Çaydanlık kireci neyle çıkar diyenlere malzemelerimizi verelim:

 1 yemek kaşığı limon tuzu

 Biraz su

Çaydanlık kirecini çözmek için, kireçli bölgeyi geçecek kadar su koyuyoruz ısıtıcımıza. 1 yemek kaşığı da limon tuzu atıyoruz ve ısıtıcımızı çalıştırıyoruz. Su kaynadıktan sonra ısıtıcıdaki suyu biraz oynatıyoruz. Kireç çözülecektir. Suyu boşalttıktan sonra ısıtıcımızı temiz suyla birkaç kez durulamalıyız.

Aynı şekilde, sirkeyi de çaydanlık kireç çözücü olarak kullanabilirsiniz. Nasıl mı?

1 çay bardağı sirkeyi ısıtıcınıza koyun, 15-20 dakika boyunca kaynatın. Tertemiz olduğunu göreceksiniz.

Çaydanlığın kireci nasıl gider, anlattık. Mutfak temizliği nasıl olmalı diyenler, mutfak temizliği için püf noktaları lavaboya yönelik güzel bir öneriyle devam etsin.

Lavabo temizliği nasıl yapılır? Sirke mucizesi

Püf noktaları mutfak için bitmiyor. Ev hanımlarına mutfakta pratik bilgiler vermeyi sürdürüyoruz. Lavabolar… Lavaboların işi tıkanmak, bizimki de açmaktır! ? Yardımcı kuvvetlerimiz de karbonat ve sirkedir.

Evde lavabo açma yöntemleri nelerdir? Karbonat ve sirke ile lavabo açmak mümkün müdür? Bir bakalım…

Malzemeler:

 Karbonat

 Sirke

Doğal lavabo açma yöntemi için ne yapıyoruz? Deliği kapatacak kadar karbonat döküyoruz. Üzerine de bir su bardağı beyaz sirke ya da elma sirkesi boşaltıyoruz. Bu iki malzeme asidik reaksiyon oluşturacaktır.

Lavabo açma pompası ile deliği kapatın. 30 dakika bekleyin. Daha sonra kaynar su döküp lavabonuzu pompalayın. Hem tertemiz olacak hem de delik açılacaktır.

Lavabonuz koku yapıyor mu? Eğer yanıtınız evetse, sizler için harika önerilerimiz var. Lavabodaki Kokulara Kesin Çözüm yazımıza göz atabilirsiniz.

Pratik bilgiler mutfak bahar temizliğinizi de kolaylaştıracaktır. Mutfak temizliği püf noktaları devam etsin.

Mutfak nasıl temizlenir? Pratik çözümler – Püf noktalar

Ocak, fırın, bulaşık makinesi… Son olarak, lavabo açmak için ne yapmak gerekir, anlattık. Mutfakta pratik çözümler listemiz uzun. Dilerseniz, devam edelim. Yalnız, karbonattan bu kadar bahsetmişken, pratik bilgileriyle tanıdığımız Meltem Açıkel’in karbonatı temizlikte nasıl kullandığından da bahsetmemek olmaz. Koltuk, halı, banyo temizliği… Daha fazlası için, Meltem Açıkel’in Temizlikte Karbonat Önerileri yazımıza göz atabilirsiniz.

Mutfak temizliği püf noktaları devam ediyor.

Tahta kaşıkların çatlamaması için ne yapılır?

Mutfakta en çok kullanılan gereçlerden biri de tahta kaşıklardır ama hemen çatlar. Atsan atılmaz, kullansan yaramaz. Peki ne yapılmalıdır?

Yıkayıp kuruttuğunuz tahta kaşıkları zeytinyağı ile yağlamalısınız. Böylece çatlama sorununu çözmüş olacaksınız. Aynı zamanda tahta kaşıkların kararmaması için de uygulanabilecek bir yöntemdir; kararmaları bir ölçüde engelleyecektir. Mutfak temizliği püf noktaları için küçük ama çok işimize yarayacak bir öneri…

Mutfak için pratik bilgiler sürsün mü? Evet mi? Peki!

Camları temizlemenin kolay yolu nedir?

Mutfak için pratik bilgiler tamam ama cam temizliği de mutfak temizliğinde önemli bir ayrıntıdır. Cam temizliğinde pratik bilgiler isteyenler, camı neyle silmeliyiz diyenler…

Camları ne temizler? Cam silme suyuna ne konur?

Camlar için çamaşır sodası kullanıyoruz. Bir leğendeki suya 2 kaşık çamaşır sodası ekliyoruz ve camlarımızı bu karışımla siliyoruz. Cam silme suyu hazırlama işte bu kadar basit. Kirler ve yağlar bu su sayesinde yok olacaktır. Hele bir de gazete kâğıdı ile durularsanız, nasıl parladığına şahit olacaksınız. Gazete kâğıdı, cam silerken iz kalmaması için iyi bir yöntemdir.

Pratik bilgiler mutfak için önemlidir. Mutfak temizliği püf noktaları, eşyalarımızın ömrünü uzatacak pratik bilgiler devam ediyor.

Çelik tencerede oluşan siyah lekeler nasıl geçer?

Mutfakta püf noktaları ev şartlarında çok işimize yarar. Örneğin tencereler… Çelik tencerede siyah lekeler oluşması can sıkıcı bir durumdur. Peki çelik tenceredeki oluşan lekeler nasıl çıkar, çelik tencere parlatma yöntemleri nelerdir?

Çelik tencerenin kararmasını önlemek için dibini elma kabukları ile kaplayın. Üzerine su ilave edip kaynatın. Tencerenin dibindeki lekeler böylece yok olacaktır.

Beyaz sirke ile çelik tencereleri temizleme de mümkündür. Karbonatı da bu amaçla kullanabilirsiniz. Tencere ve tavaların dışındaki lekeler, kararma ve yanık izleri için bu doğal yöntemleri mutlaka deneyin.

Mutfakta hayatınızı kolaylaştıracak önerilere devam edelim.

Doğal deterjan yapımı tarifi

Hızımızı almışken doğal bir doğal deterjan tarifi de verelim. Çamaşır deterjanı yerine ne kullanılır diyenler… Evde bulaşık deterjanı yapımı sizler için geliyor.

Bulaşık makinesi deterjanı yerine karbonat ile hazırlayabileceğiniz harika bir formül… Bulaşık makinesi deterjanı bittiyse kendi deterjanımızı rahatlıklar hazırlayabiliriz.

1 su bardağı boraks

1 su bardağı karbonat

1 yemek kaşığı deniz tuzu

1 yemek kaşığı limon tuzu

Bu malzemeleri karıştırın, rondodan geçirin, cam bir kavanoza koyun. İşte, organik bulaşık deterjanı hazır. Her kullanım için 2-3 kaşık yeterli gelecektir.

Bulaşık Deterjanı Yapıyoruz yazımıza göz atabilirsiniz.

Yine Erkan Şamcı’dan harika bir bulaşık deterjanı tarifi için buradan lütfen! ?

Hamurun kolay açılması için ne yapmalı?

Mutfakta yemek yaparken pratik bilgiler çok önemlidir. Özellikle hamur açmak zor iştir. Peki ne yapmalıyız? Hamur açmanın püf noktaları nelerdir?

Hamuru açarken su yerine maden suyu kullanın. Bu sayede hamurunuz hem kolay açılacak, hem bayatlamayacak hem de çıtır çıtır olacaktır. Çıtır demişken, hamur işleri nasıl daha çıtır olur? Hamurunuza 2 kaşık nişasta atın; sonucun harika olduğunu göreceksiniz.

Mutfakta yemek yaparken püf noktaları devam etsin mi?

Böreğin çıtır olması için püf noktası

Mutfak sırları pratik yemek tarifleri ve püf noktaları… Börek yapmanın püf noktaları var mıdır, evet. Özel bir bilgi daha…

Çıtır çıtır börek yapmanın püf noktası nedir, böreğin çıtır olması için ne yapılmalı? Yufkalarınızı yağlarken yağa bir miktar su ekleyin. Böylelikle börekleriniz çok daha çıtır, hafif ve lezzetli olacaktır.

Lezzetli börek yapmanın püf noktaları nelerdir diyenler için kolay ama çok özel bir püf nokta paylaştık.

Mutfakta püf noktaları arşivi oluşturuyoruz sizler için. 🙂

Tatlıların şekerlenmemesi için ne yapmalıyız?

Mutfakta yemek yapmanın püf noktaları bitmez. İşte bir tane daha…

Şerbetli tatlılarda püf nokta önemlidir. Tatlı şerbetinin şekerlenmemesi için ne yapmak gerekir? Hamur tatlılarınızın şerbeti 7-8 dakika kaynatıldıktan sonra dökülürse tatlılarınız şekerlenmeyecek ve daha uzun süre dayanacaktır. Şerbetlenmeyen şerbet yapımı, gördüğünüz gibi aslında çok kolay. Kaynatırken 10 dakikayı geçirmemeye dikkat edin.

En garanti yöntem ise soğuk şerbet hazırlamaktır. Yani şerbeti hazırlarken kaynatmayın, şekeri suda iyice eritin ve tatlınıza soğuk olarak dökün. Bu yöntem size biraz tuhaf gelebilir ama şerbet çok uzun bozulmuyor ve tatlı da şekerlenmiyor.

Tatlıların şerbeti hakkında püf noktaları merak edenler… En güzel tatlı şerbeti yapmanın yolunu öğrenmek isteyenler… Tatlı Şerbeti Yapıyoruz yazımızı mutlaka okuyun. Mutfak temizliği püf noktaları listemiz lezzete yönelik güzel bir bilgiyle devam etsin.

Ayranın köpüklü olması için ne yapılır?

Mutfak düzeni için pratik bilgiler bir yana, lezzet için de şöyle kolay yöntemler olsa… Mesela ayranı köpürtmek için ne yapılır? Ayranlarınızı artık soda ve süt karıştırarak yapıyorsunuz. ?

Soda ayranı köpürtecek, mineral değerini arttıracaktır; süt ise lezzetine lezzet katacaktır. Pratik mutfak püf noktaları devam ediyor…

Doğal ev spreyi nasıl yapılır?

Mutfak kokusunu gidermek pek kolay değildir. Peki ne yapabiliriz? Çözüm: Doğal oda kokusu yapımı. Doğal oda spreyi nasıl yapılır diye merak ediyor musunuz?

Doğal koku spreyi için malzemeler:

 1 çay kaşığı karbonat

 1 çay kaşığı limon suyu

 1-2 damla ya da nane esansı

Evet, tüm bu malzemeleri karıştırıp spreyli bir şişeye boşaltın. İşte, doğal sprey deodorant yapımı bu kadar basit. Bu doğal ev yapımı oda parfümü evinizin her yerinde kullanılabilir.

Evet, pratik mutfak bilgileri gerçekten bitmez ama makalemizi bir yerde bitirmemiz de gerekir. Son birkaç öneride bulunmakta fayda var.

Mutfaktaki kokuyu gidermek için karbonat bulunmaz nimettir. Ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Balık kokusu mu dediniz? Mutfakta balık kokusunu gidermek için Balık Kokusunu Geçirmenin Yolları yazımızı okuyabilirsiniz.

Makalemizde karbonattan çok bahsettik. Karbonatın Kullanım Alanları yazımıza mutlaka göz atın; harika bilgiler edineceğinizi göreceksiniz.

Mutfak temizliği püf noktaları listemizde son bir öneri daha gelsin.

Karınca gelmemesi için ne yapılır?

Evimizin sevimli ama davetsiz misafirleri: Karıncalar! Peki eve karınca girmemesi için ne yapmalı? Karıncaları evinizden kovmanın doğal yöntemleri çoktur ama sizinle en etkili olanını paylaşacağız.

Karıncaları öldürmeden kurtulmanın yolları var mı diyenler… Karıncaların evinize girdiği yere sarımsak ya da salatalık kabukları koyarsanız, sizi bir daha rahatsız etmeyeceklerdir.

Son olarak, Ev Temizliğinde Püf Noktalar ve Pratik Bilgiler yazımızı da hatırlatalım.

Uzun bir makale oldu. Mutfak temizliği püf noktaları nelerdir, yemeklere dair pratik bilgiler, öneriler… Sizin püf noktalarınızı da merak ediyoruz. Bizimle paylaşabilirsiniz.

İşlerinizin kolayca hallolması dileklerimizle…

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir