Anasayfa / Yaşam / Mutluluğun Sırrı Çözüldü!
Mutlu ve huzurlu olmanın yolları
Mutlu olmanın yolları nelerdir?

Mutluluğun Sırrı Çözüldü!

Mutlu olmanın yolları nelerdir, neler yapmak gerekir?

Arzulanan ne varsa, eksiksiz ulaşmak ve sonsuza dek sahip olmak duygusunun tek kelimede bulaşmasıdır, mutluluk. Öyleyse gelin, mutlu olmak için neler yapılabileceğine Fiskosta.com farkıyla birlikte göz atalım:

Mutlu olmanın yolları nelerdir?

Mutlu olmak için neler yapmalıyız, mutluluğun bir formülü var mıdır?

Kendinizi eğlendirin

İşten yoruluruz, okuldan bitap oluruz; yetmezmiş gibi bir de duygusal sorunlar çıkar karşımıza. Bir yandan maddi olanaksızlıklar saldırır, ötede sağlık sorunlarımız vardır. Daha ileride ise ne oldukları belirsiz birtakım yeni problemler sıraya girmişlerdir, karaltı hâlinde bekleşirler!

Gezmeye, eğlenmeye de işte bunlar engel olurlar. Bilinse de yaşam kısa, kapılamaz insan umursamazlığa. Peki, nasıl olup da eğlendireceğiz kendimizi?

Gözü yükseklere dikmektense, klasiktir ama gerçektir, avunmak lâzım küçük şeylerle. Zararlı da olsa bir paket cips açıp gömülün koltuğunuza; unutun dünyayı hiç değilse birkaç dakikalığına.

Heyecanı mı seviyorsunuz? Ama mutsuzsunuz ve heyecanın sırası değil öyle mi? Yanılıyorsunuz. Gidin bir havuza ve tramplenin mümkün olan en yüksek noktasından bırakın kendinizi boşluğa. Göreceksiniz kavuştuğunuzu, nasıl bir umursamazlığa.

Küçük de olsa, yeni mutluluklar, ama yalnızca size ait olanlarından keşfedin.

İzlemekle kalmayın, katılın

Mutsuz hissettiğinizde kendinizi, yalnızlığınızdan arınmakta bulun ilk işi. Değersiz ve önemsiz olduğunu düşündüğünüz sosyal faaliyetlere bile katılmaya zorlayın iradenizi. Emin olun, iyidir yalnızlığınızda boğulmaktan, en ilgisiz işlerle uğraşmak.

Broşür dağıtan biri mi çıktı önünüze? Alın elinden üç beş tanesini, verin gözlerinize ilk takılanlara ya da yapıştırın duvara! Mutsuzluğunuzun hiç değilse birkaç dakikalığına sizi terk ettiğini göreceksiniz.

Üzülmekle zaman yitirmeyin

Canınızı sıkan, sizi üzen her ne ise düşünüp durmayla giderilemeyeceğini kim bilir kaçıncı defadır anlamışsınızdır. Ne var ki üzülmekten de kendinizi alamazsınız.

Peki, buna çare yok. En azından alın elinize bir kalem ile kâğıt, karalayın ki yüreğiniz boşalsın, olsa da bir kelam ya da ağıt!

Depresyonu unutun

Depresyon mu? Nedir ki bu! Daha Türkçesi bunalımsa ve siz de işte tam olarak bunu yaşadığınıza inanıyorsanız, ihtimaldir ki yanılıyorsunuz; çünkü bilinmelidir ki depresyonu yaşayan, bunu düşünecek durumda bile değildir.

Yüzleşmekten korkmayın

Sorunlar var; aşılamayan ve belki aşağılayan, bizi ve yaşamımızı her bakımdan sarsan. Eğlendiniz, olmadı; heyecanlandınız, olmadı; sosyalleştiniz, yazdınız, çizdiniz, yine olmadı. O hâlde zor da olsa yüzleşmekte fayda var, kaçmakta kılsak da karar. En fazla biraz daha üzülürüz, hepsi bu!

Hedef belirleyin

Herkesin ciddi boyutta hedefi olması zorunluluğu yoktur. Yalnız unutulmamalıdır ki hedefsizlik de bir hedef olarak belirlenebilir. Azade ve avare olmayı mı seviyorsunuz?

Bundan doğal ne olabilir. Takmayın işi, gücü! Buysa sizi mutlu eden, bağımsızca hayatınızı yaşayın.

Mutlu olmanın bilimsel açıdan kanıtlanmış yolları ya da çok daha fazlası… Hayır, mutluluğunuzun sırrını, mutsuzluğunuzun çözümünü ancak kendinizin bulabileceğini unutmayın.

Bitirirken, Mutsuzluğunuzun Sebepleri ve Çözümleri yazımızın da ilginizi çekebileceğini belirtelim.

Mutlu olmanın yolları nelerdir? Hepinize bol şans.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir