Anasayfa / Yaşam / Mutsuzluğun 3 Temel Sebebi ve Çözümleri-1

Mutsuzluğun 3 Temel Sebebi ve Çözümleri-1

Kimdir mutlu olan? Ve mutsuz olan kimdir? Nedir mutluluk ya da mutsuzluk? Sayısız arzulardan yalnızca birinin gerçekleşememe durumunda yaşanılan burukluk mudur mutsuzluk? Ya da tek bir arzunun gerçekleşmesi durumundaki tatmin midir mutluluk? Kişiye ve şartlara göre doğal olarak farklılık gösteren mutsuzluğun 3 temel sebebini tespit etmekle kalmıyor fiskosta.com, neler yapılabileceğine dair de rehberiniz oluyor.

Para para para

Kaç kişi vardır ki dünyada, Napolyon olmadığı hâlde para para para demesin! Keşfederken Lidyalıların aklına gelmiş miydi acaba, mutluluğu doğrudan etkileyebileceğini paranın! Günümüzde bir araç olmaktan çıkıp, amaç hâline gelen paranın yokluğu, yaşam kalitesi bir yana, âdeta nefes almayı sağlayan organ yerine geçmiştir. İşin ilginç yanı, çok paranın da saadet getirmediğine defalarca şahit olunmuştur. Ne var ki, yokluğundansa, varlığından yaşanacak mutsuzluğun evla tutulacağı da aşikârdır ve yüzünden bin parça düşen bir insanın mutlaka para sıkıntısı vardır.

Ne yapılmalı?

Mutsuzluğunuzun temel sebebi maddiyatsa,

1-Varsa şayet böyle bir alışkanlığınız, yapacağınız ilk şey şans oyunlarını bırakmak olmalıdır; böylece, geleceğinizi bağladığınız şans faktörünü kafanızdan tamamen çıkaracak, yeni bir başlangıcın ilk adımını atacaksınız.

2-Şapkanızı önünüze koyun ve küçük çaplı bir muhasebe yapın. Haftalık ya da aylık harcamalarınızdan hangisi olmazsa olmaz, hangisinden fedakârlık yapılması sıkıntı yaratmaz? Telefon faturanız, şifresiz yayınlarınız, internetiniz, sinema biletiniz, içecek ve yiyecek anlamındaki şahsi diğer bazı keyifleriniz… Hangilerinden vazgeçebilirsiniz? Alın elinize bir kâğıt, bölün ortadan ikiye kaleminizle ve hayatınızda hiç değilse bir süre yer vermeyecek olduklarınızı sağ tarafa, yola devam edeceğiniz harcamalarınızı sol tarafa yazın. Sağ tarafın toplamı ne çıkıyorsa, maddi sıkıntılarınız o nispette azalacak demektir.

3-Ufak tefek kararlarla önüne geçilemeyecek boyutlara vardıysa mutsuzluğunuz, artık umutsuzluğun kapısına dayandıysa, daha radikal kararlar alma zamanınız gelmiş demektir. Nerede yaşıyorsunuz? Şehirde mi? Kasabada mı? Ayrılın oradan ve mümkünse daha küçük bir yerde, küçücük ama yeni bir dünya kurun kendinize. Unutmayın; şirketler de küçülmeye gider, yere daha sağlam basabilmek için.

Mutsuzluğun 3 temel sebebi ve çözümleri devamı

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Beni de oku :)

Çocuk olması için yapılacak dua

Çocuk Olması İçin Okunacak Dua ve Sureler | Hamile Kalmak İçin Denenmiş

Çocuk olması için okunacak dua ve okunuşlarına yer vereceğiz. Hamile kalmak için dua okunuşu ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir