Anasayfa / Yaşam / Mutsuzluğun 3 Temel Sebebi ve Çözümleri-1
Mutsuzluğu arttıran sebepler neler?
Mutsuzluğun sebepleri ve çözüm önerileri

Mutsuzluğun 3 Temel Sebebi ve Çözümleri-1

Mutsuzluğun sebepleri nelerdir, çağımızın hastalığı mutsuzluk için neler yapılabilir?

Evet, siz de mutsuzluktan şikâyetçiyseniz, mutsuzluğu artıran sebepler neler diye sorguluyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.

Mutsuzluğun sebepleri nelerdir?

Kimdir mutlu olan? Ve mutsuz olan kimdir? Nedir mutluluk ya da mutsuzluk? Sayısız arzulardan yalnızca birinin gerçekleşememe durumunda yaşanılan burukluk mudur mutsuzluk ya da tek bir arzunun gerçekleşmesi durumundaki tatmin midir mutluluk?

Kişiye ve şartlara göre doğal olarak farklılık gösteren mutsuzluğun 3 temel sebebini tespit etmekle kalmıyor Fiskosta.com, neler yapılabileceğine dair de rehberiniz oluyor.

Mutsuzluğun nedenleri ve çözümleri arasında ilk sıraya başarısızlığı koyduk. Mutsuzluğun asıl nedeni para mıdır?

Başlayalım…

Para para para

Kaç kişi vardır ki dünyada, Napolyon olmadığı hâlde para para para demesin! Keşfederken Lidyalıların aklına gelmiş miydi acaba, mutluluğu doğrudan etkileyebileceğini paranın!

Günümüzde bir araç olmaktan çıkıp amaç hâline gelen paranın yokluğu, yaşam kalitesi bir yana, âdeta nefes almayı sağlayan organ yerine geçmiştir. İşin ilginç yanı, çok paranın da saadet getirmediğine defalarca şahit olunmuştur.

Ne var ki yokluğundansa, varlığından yaşanacak mutsuzluğun evla tutulacağı da aşikârdır ve yüzünden bin parça düşen bir insanın mutlaka para sıkıntısı vardır.

Ne yapılmalı?

Mutsuzluğunuzun temel sebebi maddiyatsa,

1-Varsa şayet böyle bir alışkanlığınız, yapacağınız ilk şey şans oyunlarını bırakmak olmalıdır; böylece, geleceğinizi bağladığınız şans faktörünü kafanızdan tamamen çıkaracak, yeni bir başlangıcın ilk adımını atacaksınız.

2-Şapkanızı önünüze koyun ve küçük çaplı bir muhasebe yapın. Haftalık ya da aylık harcamalarınızdan hangisi olmazsa olmaz, hangisinden fedakârlık yapılması sıkıntı yaratmaz?

Telefon faturanız, şifresiz yayınlarınız, internetiniz, sinema biletiniz, içecek ve yiyecek anlamındaki şahsi diğer bazı keyifleriniz… Hangilerinden vazgeçebilirsiniz?

Alın elinize bir kâğıt, bölün ortadan ikiye kaleminizle ve hayatınızda hiç değilse bir süre yer vermeyecek olduklarınızı sağ tarafa, yola devam edeceğiniz harcamalarınızı sol tarafa yazın. Sağ tarafın toplamı ne çıkıyorsa, maddi sıkıntılarınız o nispette azalacak demektir.

3-Ufak tefek kararlarla önüne geçilemeyecek boyutlara vardıysa mutsuzluğunuz, artık umutsuzluğun kapısına dayandıysa, daha radikal kararlar alma zamanınız gelmiş demektir.

Nerede yaşıyorsunuz? Şehirde mi? Kasabada mı? Ayrılın oradan ve mümkünse daha küçük bir yerde, küçücük ama yeni bir dünya kurun kendinize. Unutmayın; şirketler de küçülmeye gider, yere daha sağlam basabilmek için.

Mutsuzluğun 3 temel sebebi ve çözüm önerileri devamı için yazımızı mutlaka okuyun.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir