Anasayfa / Püf Noktası / Nohuttan Yoğurt Mayalama Nasıl Yapılır, Süt Nohutla Nasıl Mayalanır?
Nohuttan yoğurt mayalama, nohut yoğurt mayası olur mu
Nohuttan yoğurt mayalama nasıl yapılır?

Nohuttan Yoğurt Mayalama Nasıl Yapılır, Süt Nohutla Nasıl Mayalanır?

Nohuttan yoğurt mayalama nasıl yapılır? Nohutla yoğurt mayalama yöntemleri nelerdir? Nohut kullanarak probiyotik doğal yoğurt mayası elde etmek mümkün müdür?

Evet, nohutla evde yoğurt yapımı hakkında harika bilgiler paylaşacağız sizlerle.

Nohutla yoğurt mayalanır mı?

Doğal yoğurt mayası nasıl yapılır, ilk yoğurt mayasını kendiniz oluşturabilir misiniz? Yoğurt mayalamak için nohut kullanıldığını hiç duymuş muydunuz? Hayır mı?

Evde yoğurt mayası nasıl yapılır diye biz de hep merak etmişizdir. Bu harika bilgiye ulaşır ulaşmaz sizlerle paylaşmak istedik.

Sadece 2 malzeme kullanarak harika bir doğal yoğurt mayası oluşturabilirsiniz. Nasıl mı? E haydi o zaman, başlayalım anlatmaya: Nohuttan yoğurt maya nasıl yapılır?

Nohuttan yoğurt mayalama nasıl yapılır?

Nohuttan yoğurt nasıl mayalanır? İlginç olduğu kadar hoş de geliyor kulağa değil mi? Nohut ve yoğurt için bu özel tarifimizi verelim.

Ev yapımı yoğurt mayası için malzemeler:

• 13-14 tane nohut

• 1 bardak günlük süt

Nohut ile yoğurt mayalama malzemelerimiz bu kadar mı? Evet, bu kadar. ?

Şimdi gelelim nohutla yoğurt mayalama tarifine…

Aslında çok basit. Cam bir kavanoza 13-14 tane nohudu koyun ve bir bardak da süt ilave edin. Bunu bir sofra bezine sarın, oda sıcaklığında 24 saat bekletin. İşte mayanız hazır. Bu sürenin sonunda nohutları süzün. Geriye kalan süt tortusu mayanız olacak. Bundan bir kaşık alarak yoğurdu mayalayabilirsiniz.

Diğer yandan, fırında yoğurt mayalama da mümkün. Hatta en doğru yöntem de fırını kullanmak olacaktır. Peki fırında doğal yoğurt maya yapımı nasıldır?

Yukarıda anlattığımız gibi mayanızı hazırlayın, fırına yerleştirin ve fırının kapağını kapatın. Yoğurt kaç derecede mayalanır? Aman fırını çalıştırmayın sakın! ? Kapağı kapalı fırının mevcut ısısı, mayalanma için ideal olacaktır. Peki yoğurt kaç saatte mayalanır? Oda sıcaklığında beklettiğimiz yoğurtta olduğu gibi, fırında da 24 saat kadar beklemeniz gerekir.

Nohutla yoğurt mayalanır mı demeyin! Deneyin, harika olduğunu göreceksiniz. ? Nohuttan yoğurt mayalama tarifi verdik, nohutla doğal yoğurt mayası nasıl elde edilir, anlattık. Şimdi de nohuttan yoğurt mayası elde etme sürecinde dikkat edilmesi gerekenlere değinelim.

Doğal yoğurt mayası nasıl yapılır ve püf noktaları nelerdir?

Nohut ile yoğurt nasıl mayalanır, yukarıda anlattık ama bu kadarla bitmiyor. Nohut mayasıyla yoğurt yapımı hakkında dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var. Nelerdir bunlar? Gelin, nohuttan nasıl yoğurt yapılır, biraz daha ayrıntılandıralım.

doğal yoğurt mayası nasıl yapılır evde?

•  Cam bir kavanoza 13-14 tane nohudu koyun ve bir bardak da süt ilave edin.

•  Nohudunuzun organik olmasına dikkat edin.

•  Sütünüz ise mutlaka günlük süt olmalıdır; çünkü kutu sütleri ile mayayı elde edemiyorsunuz.

•  Eğer sütü dışarıdan alıyorsanız, çok iyi kaynatmaya özen gösterin.

•  Günlük şişe sütü de kullanabilirsiniz.

•  Sütünüz, serçe parmağınızın dayanabileceği sıcaklıkta olmalıdır.

•  24 saat boyunca bu karışımı beklettiğinizde, doğal yoğurt mayanızın temelini hemen hemen atmış olacaksınız.

•  Bir örtüye sararak yoğurt mayalar gibi bekletebilirsiniz.

•  Ya da fırınınıza yerleştirin ve fırının kapağını kapatın. Mayanızı kesinlikle örtmeyin ve fırını çalıştırmayın. Kapağı kapalı olan fırının mevcut ısısı, mayalandırma için ideal olacaktır.

•  24 saat sonrasını, yani mayanın ikinci gününü aşağıda görüyoruz. Süzün. Yüzeyde kalan pütürlü karışım, bizim mayamız olacak.

ilk yoğurt mayası nasıl yapılır?

•  Bu arada, sakın metal malzeme kullanmayın. Biz, size göstermek için tel bir süzgeç kullanmak zorunda kaldık. 🙂

•  Maalesef ilk seferde bir maya elde edemiyoruz. Ancak 4-5 mayalamadan sonra tam anlamıyla bir doğal yoğurt mayası elde edebiliyoruz.

nohuttan yoğurt mayası

•  Sonraki denemeleriniz için de hep süzgeçte kalan pütürlü kısmı kullanacaksınız. Daha sonra bu harika pütürler, işte aynen böyle mayaya dönüşüyor. Biz, bu sonucu 5. uygulamada alabildik.

Nohutlu yoğurt mayası nasıl yapılır, püf noktaları nelerdir, ayrıntılı olarak anlattık. Şimdi de nohut yoğurt mayası nasıl yapılır diyenler için nohutla yoğurt mayalama yöntemini deneyenlerin yorumlarına biz göz atmaya.

Nohuttan yoğurt mayası yapanlar

Evde doğal yoğurt mayası nasıl yapılır, nohut suyuyla yoğurt mayalama nasıl olur diyenleri birkaç yorumla başbaşa bırakalım.


Nohuttan yapilan yogurt mayasi diye bir şey duydum. Merak ettim tabii, araştırdım biraz ve denedim. Doğrusu ilk seferde istediğiniz kıvam tutmuyor ama 2-3 kez yaptıktan sonra harika bir şey elde ediyorsunuz.


Komşumdan duydum ilk olarak. Nohuttan yoğurt nasıl yapılır diye güldüm bile. Bir gün birlikte yaptık. Nohut ve sütten yoğurt mayası artık benim mutfağımda da eksik olmuyor. 🙂


Doğal yoğurt mayası nohut ile yapılabilir mi yapılamaz mı bilmiyorum. Nohuttan yoğurt yapımı çok zor değilmiş aslında, yapanlar varmış. Ben yapamadım. Çok zahmetli geldi bana bu iş. Nohut suyundan yoğurt falan diyorlar ama vallahi ben kendi usullerimden memnunum.


Nohut yoğurt mayası olur mu, olur. 🙂 Ben gördüm. Nohuttan doğal yoğurt mayası nasıl elde edilir anlatayım. 10 tane falan nohudu süte karıştırıyorsunuz oluyor. Çok basit ama herkes yapamıyor. Nohuttan yoğurt mayalama hem sağlıklı hem organik.


Nohut mayasından yoğurt yapımı güzel bir yöntem. Her zaman maya bulamıyorsunuz. Mayalar çabuk ekşiyor. Bazı durumlarda nohut imdadımıza yetişebilir. Nohut suyu ile yoğurt mayalama her zaman tercihim değil fakat arada yapıyorum.


Nohut ve sütle yoğurt mayası nasıl yapılır diye bütün interneti taradım. Güzel bilgiler var. İlk denemede olmuyor ama 3-4 kezden sonra sonuç harika. Biraz tuhaf ama nohut ile yoğurt yapımı da oluyor yani. 🙂

Evde doğal maya nasıl yapılır?

Nohuttan yoğurt mayalama nasıl yapılır, anlattık. Evde doğal yoğurt maya nasıl yapılır diyenler için bir başka yöntem…

Eskiden beri bilinen yöntemlerden biri de tereyağı ile mayalamadır. Anneannelerinize sorun doğal maya nasıl yapılır diye, “tereyağı” ile diyeceklerdir. Başka bir yazımızda da, tereyağı ile yoğurt mayalama nasıl yapılır, sizinle paylaşacağız.

Daha önce başka bir yazımızın ilk bölümünde yaş maya maskesi tarifi vermiştik; ikinci bölümünde ise, yaş maya nasıl yapılır, anlatmıştık.

Nohuttan yoğurt mayalama nasıl yapılır? Nohutla yoğurt mayası yapımını resimlendirerek paylaştık.

Siz de deneyin.

Yoğurt mayanız yüzde yüz organik olsun.

Ya da daha iyi fikriniz mi var? E hadi o zaman, aşağıdaki yorum bölümüne fikirlerinizi yazın.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

3 Yorumlar

 1. Merhaba
  Nohutla yoğurt mayalayin diye baslik açmis ve birguzel anlatmissiniz! Bu yazinizin kaynaği arastirmacisi uzman kişisi kimdir? Yalan yanlis bilgi paylasmis, yapilmamasi gereken bir hatayi faydali diye yazmissiniz! Nohut kabugundaki mantardan ve tomurcuklanarak çogaldigindan haberiniz var mi? Insan sağligina zararlarindan ?
  Sütte ki her pihtilaşma yoğurt değildir! Yoğurt olabilmesi için 2 bakteriye ihtitaç vardır! Asitligi yükseldigi icin katilasan süt yoğurt olmaz

  Hatice Korkmaz
  Niğde Üniversitesi Aksaray M.Y.O
  Süt ve Süt Ürünleri

  • Merhaba Hatice Korkmaz,
   Öncelikle kibar olalım ki kibar cevaplar alabilelim. Siz kim olduğunuzu, araştırmacı kimliğinizi ve bilginizi bize yazarsınız (zaten yapmış olduğunuz gibi) biz de severek yayımlarız. Ben ve takipçilerim yeni bilgiler öğrenmeye her zaman açığız.
   Ben her zaman kaynağına ulaşabildiğim bilgilerin sahibini sizlerle paylaşırım. Nohutla yoğurt mayalama yöntemi ise çok eskilerden beri bilinen geleneksel yöntemlerden biridir. Bu yöntemi onaylayan doktorlarımızdan biri de Sevgili Ümit Aktaş’dır. Biz de bu bilgiyi yayımlamakta bir sakınca görmedik.
   Benim şahsi tercihim ise yoğurdu marketten almak ya da maya olarak market yoğurdu kullanmaktansa nohutla mayalamaktır.

 2. Ben de yoğurdu nohutla mayaladım. İlk seferde biraz cıvık oldu ama yine de güzel oldu. İkinci seferde çok daha güzel oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir