Anasayfa / Sağlık / Öksürük Derdine Son

Öksürük Derdine Son

Öksürük, deyip geçmemeli ve öksürük tedavisi, bilinçsizce değil, sebebini hedef alır doğrultuda gerçekleştirilmelidir. Hastalara özellikle rahatsızlık veren kuru öksürük nasıl geçer? Doğal öksürük ilacı nedir? Çocuklarda öksürük nasıl giderilir? Merak edilen yanıtlar, fiskosta.com’da.

Öksürük tedavisi

Genel olarak öksürük tedavisi ilaçlarla giderilirken, kimi durumlarda antibiyotik ihtiyacı hissedilir.

Kuru öksürük

Hastalara fazlaca rahatsızlık veren kuru öksürük, tahrişe neden olan sigara ve hava kirliliği gibi durumların ortadan kaldırılmasıyla tedavi edilir. Yine havanın nemlendirilmesi ile de öksürüğün azalması sağlanabilir. Enfeksiyon olması durumunda da, antibiyotiklere başvurmak gerekecektir.

Çocuklarda öksürük

Öksürüğün bir hastalık belirtisi olduğu unutulmamalı ve hedef, öksürüğü değil, hastalığı geçirmek olarak belirlenmelidir. Eğer ki bir solunum yolu enfeksiyonu söz konusu ise, çocuğun 10-15 gün kadar öksürmesi beklenir. Böyle bir durumda yapılması gereken, daha ziyade ılık sıvıların tüketilmesinin, odada aşırıya kaçmamak kaydıyla nem bulundurulmasının ve bal, zencefil, limon gibi karışımların yenmesinin sağlanmasıdır.

Öksürük şuruplarının tedavi edici bir yönü yoktur. Özellikle 2 yaşının altındaki çocuklarda öksürük şurupları zararlı ve tehlikeli olmaktadır.

Doğal öksürük ilacı

Formül 1:

7-8 tane ayva çekirdeği, bir çay bardağı suda iki gün bekletilir. Jölelenen bu karışımdan sabah ve akşam olmak üzere birer çay kaşığı tüketilir. Çok kısa bir sürede faydası görülecektir.

Formül 2:

Ayvanın çiğ olarak tüketilmesi de öksürük kesmede çok etkilidir. Ancak, fırında yarım saat kadar pişirilmesi durumunda tesiri çok daha fazla olacaktır. Söz konusu formül, çocuklar tarafından da tüketilebilir. Her gün 1 ayva yenmesi önerilir.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir