Son Konular
Anasayfa / Sağlık / Öksürük Deyip Geçmeyin

Öksürük Deyip Geçmeyin

Uzun süren öksürükler yalnızca bir hastalık değil, çeşitli sorunların da habercisi olabilmektedir. Özellikle toplumumuzda öksürüğe gerekli önemin verilmediği ve el altındaki çeşitli ilaçlarla tedavi edilmeye çalışıldığı da bilinen bir şeydir. Hâlbuki üç haftadan fazla süren ve devam eden öksürükler, ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Şöyle ki; kuru öksürükler, genellikle gırtlak bölgesindeki virüslerden ve alerjiden kaynaklanabilir. Yanı sıra, pasif sigara içicilerinde ve reflü hastalarında da görülmektedir. Bunun dışında kronik öksürük ve az miktarda yapışkan balgam çıkarma, astım; öksürürken ağızdan pembe köpüklü suyun gelmesi, kalp yetmezliği; öksürükle ağızdan kan gelmesi, akciğer apsesi, bronşektazi, tüberküloz ve akciğer kanseri belirtisi olabilir. Peki, hangi durumda hekime başvurulmalıdır?

Genellikle bir enfeksiyondan kaynaklanabileceğinden, öksürürken sarı, yeşil veya pas rengi balgam çıkarılıyorsa

Öksürük, 21 günden fazla devam ediyorsa

Öksürüğün yanı sıra, ateş ya da kanlı balgam söz konusu ise, mutlaka hekime başvurulmalıdır.

İbrahim Saraçoğlu’ndan Öksürük Kürü

Bir bardak sıcak süte, bir tutam gülhatmi atılarak karıştırılır. 2-3 dakika bekletildikten sonra yudum yudum içilir. Günde iki defa kullanılması gereken bu karışımı 6 yaşını doldurmuş çocuklar dâhil, herkes kullanabilir.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir