Anasayfa / Anne&Bebek / Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ne de güzeldir, bebekleri oyuncaklarıyla oynarken görmek; her şeyden bihaber, kendi bilinmez dünyasında, masum. Peki, oyuncaklar da bebekler kadar masum mudur? O rengârenk nesnelerin sevimli ve eğlenceli görünüşlerinin altında yatan sinsi hastalıkların ayırdında mıyız? Çocuklarımızı sevindirmek isterken, onlara aslında en büyük, hatta hayatına mal olacak denli zarar verenlerin yine bizler olduğumuzu, iş işten geçmeden önce anlamalıyız. Oyuncak seçiminde nelere dikkat edilmeli, fiskosta.com’da.

Hastalık riski taşıyan oyuncaklar

Öncelikle, oyuncak seçiminde çok titiz ve seçici davranmanız gerektiğini belirtelim. Alacağınız oyuncaklarda CE, yani asgari güvenlik koşullarına sahip olduğunu gösteren işaretin bulunmasına çok dikkat etmelisiniz. Aksi halde, çok miktarda toksin barındıran özellikle plastik oyuncaklar, çocuğunuzun sağlığını ciddi oranda olumsuz etkileyebilir. Daha da tehlikelisi, kanserojen etki yaptığı da ispatlanan bazı maddelerin oyuncak yapımında kullanılmasıdır.

Yine plastik oyuncakların yapımında kullanılan PVC, vücudun hormonsal gelişimini olumsuz etkileyecek denli tehlike arz etmektedir.

Öte yandan, kalitesiz oyuncakların beyin gelişimi ve sinir sistemine olumsuz etkisi, böbrek tahribatı, işitme kaybı, IQ düşüklüğü gibi tehlikelere neden olabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Plastik oyuncaklardan uzak durun

Çocuğunuzun sağlığını koruyabilmek için, zehir barındıran plastik oyuncaklardan kesinlikle kaçınmalısınız. Bunun yerine, ahşap, balmumu gibi ürünlerden imal edilen doğal oyuncakları tercih etmelisiniz.

Oyuncak seçerken nelere dikkat etmeliyiz, özetlersek

Kanserojen etkisi olabileceğinden kokulu,

Parçalanabilen, çocuğunuzun boğazına kaçacak denli küçük parçalı,

Alerjiye sebep olmaması açısından tüylü,

Boğazına dolanma riskine karşı uzun ipli, kurdeleli,

Uzun süreli kullanımlarda duyma kaybına yol açabileceğinden sesli,

Zehirli boya malzemeleriyle boyanması yüksek ihtimal olduğundan fazlaca renkli, boyalı,

Çakı, tabanca gibi şiddet eğilimine yol açabilecek tehlikeli,

Toz ve herhangi başka pislik tutup, kimi hastalıklara meydan vereceğinden kolay temizlenemeyen,

Ağızlarına götürme riski olduğundan sivri uçlu, sert, kırılabilen oyuncaklardan kesinlikle uzak durmalısınız.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir