Son Konular
Anasayfa / Güzellik / Parfüm Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Parfüm Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Meyve kokulu parfüm: Portakal, mandalina kabuğu

Portakal, mandalina ve greyfurt gibi kokuların yaratıcılığı arttırdığı belirtilmektedir. Örneğin Mimar Sinan, ellerine turunçgillerin kabuklarını sıkarak çizimlerini yapardı.

Çiçek kokulu parfüm: Gül kokusu

Çiçeğin türüne göre, yarattığı etki de farklıdır. Konsantrasyon, dikkat yoğunluğu gibi birçok etkiyi, çiçek kokuları ile yakalayabiliriz. Fatih Sultan Mehmet’in de gül kokusu kullandığı belirtilmektedir.

Yasemin kokusu

Cesarete ve özgüvene ihtiyacı olan herkese yasemin kokusu önerilir. Psikolojiye iyi geldiği için, eşinden ayrılan ve aldatılan bayanların yasemin kokusuna yöneldikleri gözlemlenmiştir. Ayrıca yasemin kokusu antidepresan özelliğine de sahiptir.

Ihlamur kokusu

Dinginlik ve sakinlik veren ıhlamur kokusuna hayatın bir döneminde herkesin ihtiyacı vardır. Atatürk de günlük yaşamında ıhlamur ve yasemin kokusunu kullanmaktaydı.

Tarçın

Şifalı özelliği ile bilinen tarçın, koku olarak da kullanılmaktadır. Rahatlatıcı özelliğe sahip tarçın kokusunu Kösem Sultan kullanmaktaydı.

Parfüm seçmenin püf noktaları

Genç kızlar ne tür parfümler kullanmalı?

Enerjileri zaten yeterince yüksek olan genç kızlar, parfüm seçiminde hem kendilerini hem de karşıdakilerini yormayacak hafif kokular seçmelidirler. Çiçek kokusu ve vanilya kokusu, 25 yaşına kadar olan bayanlar için ideal bir seçim olacaktır. Orkide kokusu, birçok tene yakışmaktadır. Stresli dönemlerinde ise narenciye kokularını kullanabilirler. Sert ve keskin kokulardan genç kızların uzak durması önerilir.

Şeker kokularını kimler kullanmalı

Şeker kokuları çok net bir koku olduğu için, aynı zamanda risklidir de; çünkü ter kokusuyla birlikte çok kötü bir algıya sebep olmaktadır. Bu nedenle, yeterli temizliğin sağlanamadığı durumlarda şeker kokulu parfümlerden kaçınılmalıdır.

Menopoz dönemi ve sonrasında da aksine, salgılanan hormonlarla çok iyi uyum sağlayan şekerli kokular önerilmektedir. İçerisinde vanilya, tarçın ve kakao bulunan parfümler, şekerli parfüm olarak adlandırılır.

Baharatlı kokuları kimler kullanmalı

İş görüşmelerine giderken dikkat çekmenizi sağlayacak baharat kokuları önerilmektedir. Baharat kokuları bu tarz önemli günlerde özgüven desteği sağlamaktadır. Çünkü baharat kokularının uyarıcı etkisi söz konusudur.

Baharatlı kokuların yaz mevsiminin aksine, kışın kullanılması gerekir. İleri yaştakilere ve kapalı mekânda çalışanlara önerilmeyen baharat kokusu kişileri rahatsız edebileceği için, yarardan çok zarar getirebilmektedir.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir