Anasayfa / Güzellik / Parfüm Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Nasıl bir parfüm kullanmalısınız?
Parfüm seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Parfüm Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Parfüm seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Parfüm kokuları ve anlamları için neler söylenebilir?

Hepimizin ihmal etmeksizin düzenli olarak kullandığı ürünlerin başında gelir, parfüm. Böyle olunca da en doğru seçimi yapmak önemlidir.

Peki parfüm nasıl seçilmelidir, püf noktaları neler olabilir?

Başlayalım.

Parfüm kokuları ve anlamları

Parfüm kokularının anlamlarına bir göz atalım mı?

Meyve kokulu parfüm: Portakal, mandalina kabuğu

Portakal, mandalina ve greyfurt gibi kokuların yaratıcılığı arttırdığı belirtilmektedir. Örneğin Mimar Sinan, ellerine turunçgillerin kabuklarını sıkarak çizimlerini yapardı.

Çiçek kokulu parfüm: Gül kokusu

Çiçeğin türüne göre, yarattığı etki de farklıdır. Konsantrasyon, dikkat yoğunluğu gibi birçok etkiyi çiçek kokuları ile yakalayabiliriz. Fatih Sultan Mehmet’in de gül kokusu kullandığı belirtilmektedir.

Yasemin kokusu

Cesarete ve öz güvene ihtiyacı olan herkese yasemin kokusu önerilir. Psikolojiye iyi geldiği için, eşinden ayrılan ve aldatılan bayanların yasemin kokusuna yöneldikleri gözlemlenmiştir. Ayrıca yasemin kokusu antidepresan özelliğine de sahiptir.

Ihlamur kokusu

Dinginlik ve sakinlik veren ıhlamur kokusuna hayatın bir döneminde herkesin ihtiyacı vardır. Atatürk de günlük yaşamında ıhlamur ve yasemin kokusunu kullanmaktaydı.

Tarçın

Şifalı özelliği ile bilinen tarçın, koku olarak da kullanılmaktadır. Rahatlatıcı özelliğe sahip tarçın kokusunu Kösem Sultan kullanmaktaydı.

Parfüm seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Nasıl bir parfüm kullanmalısınız? Parfüm seçerken dikkat edilecek hususlar konumuza gelelim.

Genç kızlar ne tür parfümler kullanmalı?

Enerjileri zaten yeterince yüksek olan genç kızlar, parfüm seçiminde hem kendilerini hem de karşıdakilerini yormayacak hafif kokular seçmelidirler.

Çiçek kokusu ve vanilya kokusu, 25 yaşına kadar olan bayanlar için ideal bir seçim olacaktır. Orkide kokusu, birçok tene yakışmaktadır. Stresli dönemlerinde ise narenciye kokularını kullanabilirler.

Sert ve keskin kokulardan genç kızların uzak durması önerilir.

Şeker kokularını kimler kullanmalı

Şeker kokuları çok net bir koku olduğu için, aynı zamanda risklidir de çünkü ter kokusuyla birlikte çok kötü bir algıya sebep olmaktadır. Bu nedenle, yeterli temizliğin sağlanamadığı durumlarda şeker kokulu parfümlerden kaçınılmalıdır.

Menopoz dönemi ve sonrasında da aksine, salgılanan hormonlarla çok iyi uyum sağlayan şekerli kokular önerilmektedir. İçerisinde vanilya, tarçın ve kakao bulunan parfümler, şekerli parfüm olarak adlandırılır.

Baharatlı kokuları kimler kullanmalı

İş görüşmelerine giderken dikkat çekmenizi sağlayacak baharat kokuları önerilmektedir. Baharat kokuları bu tarz önemli günlerde öz güven desteği sağlamaktadır. Çünkü baharat kokularının uyarıcı etkisi söz konusudur.

Baharatlı kokuların yaz mevsiminin aksine, kışın kullanılması gerekir. İleri yaştakilere ve kapalı mekânda çalışanlara önerilmeyen baharat kokusu kişileri rahatsız edebileceği için, yarardan çok zarar getirebilmektedir.

Bitirirken, Erkeklerin Parfüm Seçimi Nasıl Olmalı? yazımızın ilginizi çekebileceğini belirtelim.

Yine Avon’un En Çok Tercih Edilen Parfümü yazımızı da okuyabilirsiniz.

Parfüm seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, konuştuk. Başarılı seçimler dileklerimizle…

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir