Anasayfa / Edebiyat / Recaizâde Mahmut Ekrem/Araba Sevdası

Recaizâde Mahmut Ekrem/Araba Sevdası

Tanzimat dönemi eserlerinden biri olan Araba Sevdası, Türk edebiyatındaki ilk realist roman kabul edilmektedir.

O dönemde sıkça işlendiği görülen alafrangalığa eleştiri örneklerinden biri olan eser, iyi eğitim alamamış saf bir tip Bihruz Bey’in öyküsü çevresinde dönmektedir. O Bihruz Bey ki, anlayamadığı Fransızca gazetelere göz atmasıyla, araba ile gezinti yerlerini dolaşmasıyla, özenti tarzı ve konuşmasıyla okuyucunun karşısına capcanlı bir roman kişisi olarak çıkıyor. Çamlıca’da karşılaşıp da hoşlandığı hafifmeşrep bir bayanı anlayışı doğrultusunda şekillendirerek hayalinde yaşatması, bir fırsatını bulup da verdiği aşk mektubunun Bihruz Bey üzerindeki ruhsal etkileri, romanın ana temasını oluşturuyor.

Benzetmelerden ve söz sanatlarından ustaca yararlanılan Araba Sevdası’nda farklı olarak söylenebilir ki, henüz o dönem örneği görülmemiş bir teknikle iç çözümlemelere ve bilinç akımına varan iç konuşmalara yer verilmiştir. Bu da Recaizâde Mahmut Ekrem’i Türk edebiyatında özel bir yere oturtmaktadır.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Beni de oku :)

Göstergebilim nedir? Metinlerarasılık göstergelerarasılık

Göstergebilim (Semiyoloji) Nedir? Örnekleri, Çözümlemeleri | 6 ve Kara Kitap İncelemeleri

Göstergebilim nedir? Göstergebilimsel çözümleme örnekleri, edebiyatta metinlerarasılık, metinlerarası kavramlar kuramı, göstergebilim kavramları… Dilerseniz, göstergebilim nedir, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir