Anasayfa / Sağlık / Refleksoloji Nedir? Tüm Gerçeklerini Açıklıyoruz!

Refleksoloji Nedir? Tüm Gerçeklerini Açıklıyoruz!

Tıpta henüz çaresini bulamadığınız bir hastalıkla mücadele ediyorsunuz. Ya da alternatif tedavi yöntemlerinden olan ‘’refleksoloji’’ terimini duydunuz ve bu konuda bilgi sahibi olmak istediniz. O zaman, fiskosta.com’un bu yazısı tam size göre.

İlk önce refleksolojinin ne olduğu, nasıl uygulandığı ve hangi hastalıklarda kullanıldığına dair bilgiler edinebileceksiniz. Daha sonra ise sizlerle bu işin içine girmiş biri olarak kendi deneyimimi, yani refleksoloji uygulatmamı paylaşacağım. Hazırsanız başlayalım.

Refleksoloji nedir?

‘’Refleksoloji’’, el içi ve ayak altlarına masaj yapılarak uygulanan bir alternatif tedavi yöntemidir. Ayak altı ve el içindeki her noktanın/bölgenin, vücudun ayrı bir organına denk geldiğine inanılmaktadır.

Refleksoloji nasıl uygulanır?

Özellikle ayak altlarına uygulanır; çünkü temas edilmek istenen noktalara daha rahat ulaşıldığı düşünülür.

Önce, refleksoloji masajı uygulayacak kişilerce rahatlatıcı aromatik yağlarla ayaklara çeşitli yağ karışımları sürülür.

Daha sonra, ayakları sıvazlayarak ve baskılar yapılarak kan akışı hızlandırılır.

Kişinin rahatsızlığına göre, denk gelen bölgeye ağırlık verilerek refleks bölgelerinin uyarılması amaçlanır.

Yine hastanın durumuna göre 30-45 dk. arası uygulama yapılır.

Özellikle refleksoloji masajı sonrası hastadan bol su tüketmesi istenir ki, vücuttaki toksinler dışarı atılabilsin.

Hastanın sağlık duruma göre haftada 2-3 seans uygulanır.

Hangi hastalıklara iyi gelir refleksoloji masajı?

Refleksoloji uzmanlarına sorarsanız, başta nörolojik hastalıklar olmak üzere hemen her hastalığa büyük katkısı vardır. Zaten alternatif tedavi yöntemidir.

Biz yine de genel olarak hangi hastalıklarda kullanıldığına bir göz atalım isterseniz:

Ayak refleksolojisi;

Migren ve migren ağrıları

Âdet düzensizlikleri ve sancıları

Bütün engel gruplarında, özellikle nörolojik hastalıkları

Kabızlık

Eklem ağrıları

Eklem romatizması

Stres, yorgunluk

Kolay doğum gibi birçok sağlık probleminde uygulanmaktadır.

Bu masaj tekniğinin zararları var mıdır?

Bir yan etkisi ispatlanmamıştır. Vücudun kendi kendini iyileştirme sistemini harekete geçirmektedir, refleksoloji masajı.

Refleksoloji noktaları-ayak haritası

Vücudunuzdaki organların ayak tabanınızda hangi bölgeye denk geldiğini rahatlıkla görebilirsiniz.

ayak_haritasi_refleksoloji

Gelelim, kendi deneyimime:

Refleksoloji merkezlerinden birinde haftada iki kez masaj uygulattım, fakat hiçbir olumlu sonuç alamadım.

Üyelik ücretleri ve seans başı ücretleri adı altında yapılan ödemeler, boşa geçirilen zaman ve emekler…

Daha da kötüsü, bu alanda uzman olduğunu ifade eden kişilerin tedavi sürecinin etkisini gösterebilmesi için süreci sürekli uzatmalarıydı.

Peki, refleksoloji masajı yaptırmamalı mıyız, katkısı olmuyor mu?

Bu konuda Dr. Feridun Kunak’ın tavsiyelerini paylaşıyorum sizlerle:

“Refleksoloji, çok etkili bir alternatif tedavi yöntemidir.

Refleksoloji uygulatmak için çeşitli merkez ve kuruluşlara ödeme yapmanıza gerek yok. Özellikle annelere sesleniyorum; ayak altındaki refleks bölgelerini öğrenin ve kendi çocuğunuza bu uygulamayı kendiniz yapın.

Refleksolojiyi bilinçsiz eller yaparsa, yanlış sonuçlara yol açar, iddialarına inanmayın. Eğer öyle olsaydı, yanlış bölgelere temas etmesin diye çakıl taşlarında yürümezdik!”

Refleksoloji noktalarını öğrenerek kendi enerjimizle kendi ayak masajımızı yapabileceğimizi ve çok daha etkili sonuçlar alabileceğimizi unutmayalım.

Şimdi sizlerden beklentimiz, refleksoloji masajı yaptırdınız mı, deneyimleriniz nelerdir, bizlerle paylaşmanız.

Sağlıkla kalın.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

15 Yorumlar

 1. Paylastiginiz deneyiminiz icin gercekten cok tesekkur ediyorum, benim norolojik rahatsizliklari olan hasta yakinim var. kendim noktalari ogrendim baski uyguluyorum henuz olumlu gelisme olmadi fakat sizin soylediginiz gibi bazi programlara cikan uzmanlar yanlis noktaya dokunuzsaniz zarar verirsiniz gibi soylemlerde bulunduklari icin tedirgin olmustum. yani bir masaj ne gibi bir zarar verir, bende sonra sizin gibi dusunmeye basladim bu kisiler uzmani olduklari alanla ilgili ticari kaygi yasadiklarindan dolayi boyle konusuyor olabilirler

  • Merhaba İlker Bey,
   Geçmiş olsun. Araştırmanız ve yakınınıza faydalı olmaya çalışmanız ne kadar güzel. Dilerim emekleriniz ve ümitleriniz boşa gitmez, size şifa olarak döner.
   Ayak haritasını yukarıda yayınladım. Sizi ilgilendiren bölümlere ağırlık vererek genel olarak masaj yapabilirsiniz; hiç korkmayın. Kan dolaşımı hızlanacaktır.
   Onun dışında bir hastayı en az haftada 2 kez merkeze götürmek, seans sayılarının belirsizliği(Hele de nörolojik rahatsızlıklarda)… Dolayısıyla da ücretin sonu gelmiyor. Bir yerde masajı bırakmak zorunda kalıyoruz. Ben de bunu yaşayan olarak yazıyorum.
   Kimseler ümitlerimizi harcayamasın. Şifa diliyorum.

 2. Boy uzatan tabanliklar internette dolaşıyor. Günde 1 saat kullanımla büyüme hormonlarını etkilediği vesaire. Ben de 10 yaşında oğluma almak istiyorum ama guvenemedim. Bir uzmanına sorayım dedim. Siz ne dersiniz

  • Merhaba Canan Hanım, ben bu konuda bilgi sahibi değilim. Ancak yapılan abartılı reklamları görüyorum. Tabii ki vadedilen sonuçlara tabanlıkla ulaşmak mümkün değil. Mucize beklememek gerekir. Bu ürünü kullananların dikkate değer bir sonuç alamadığına şahit oldum.
   Boy uzatan doğal kürleri uygulayarak düzenli olarak balık tüketmesini sağlarsanız çok daha iyi sonuç elde edeceğinizi ümit ediyorum.
   Sevgilerimle…

 3. İyi günler benim eşim 38 yaşında parkinson teşhisi koyuldu. refleksoloji tedavisi fayda sağlar mı?

  • Merhaba Şükran Hanım,
   Geçmiş olsun. Ben size refleksoloji falan hastalığa iyi gelir ya da gelmez diyemem. Yukarıda kendi deneyimlerimi paylaştım. Bu konuda üyelik ücreti adı adı altında paralar alındığını anlattım. Seans başına istenen rakamlardan ve bu seansların ne kadar uzadığından söz ettim.
   Bu tedaviyi yıllarda sürdürebilecek misiniz ve yüzlerce seansın ücretini ödeyebilecek misiniz? Bu soruları sorun kendinize.
   Yazımın sonunda da Doktor Feridun Kunak görüşleriyle de destekleyerek ayak haritasına bakın ve kendi ayak masajınızı hastanıza kendiniz yapın dedim. Hala da aynı düşünüyorum. Eşinize şifa diliyorum, size sevgilerimi gönderiyorum.

 4. Merhabalar tuba hanım, bizimle kendi deneyimlerinizi paylaştığınız için sağolun. ben de oğluma refleksoloji uygulatmak için araştırma yapıyordum. seans ücretleri çok yüksek. kaç seans olduğu belli değil. kara bir delik gibi yani. allah kimseyi çaresiz bırakıp bunların eline düşürmesin.
  sizin yazınızdan sonra refleksoloji yaptırmayı düşünmüyorum.

  • Merhaba Dilara Hanımcığım,
   İnsan tedavisi olmayan bir hastalıkla karşılaştığı zaman çaresizlikle önüne sunulan her şeye uzanabiliyor. Artık internet sayesinde bir çok bilgiye ulaşabiliyoruz. Sözde tedavi metotlarını uygulatanların deneyimlerini okuyabiliyoruz. O yüzden şanlıyız.
   Oğlunuza şifa diliyorum. Her şey gönlünüzce olsun.

 5. Biz de yaklaşık 6 ay boyunca refleksolojiye götürdük. bir sürü para ödedik. en ufak bir katkısını görmedik. genetik hastalıklarda bir işe yaramayacağını bilerekden uygulama yapıyorlar. yazık.

  • Geçmiş olsun Arif Bey. Bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Maalesef hasta ve hastalık ayrımı yapmaksızın sözde tedavilerine alıyorlar. Bizler de deneyimleyerek öğreniyoruz.

 6. Yapılan yanlış uygulamaların sakıncalarnıı bildigim kadarıyla sıralayacağım.
  Diyabet
  Troid
  Epilepsi gibi hastalıklarda nasıl nereye dokunacağını çok iyi bilmek zorundasınız. Aksi takdirde vahim sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Refleksolojide sempatik ve para sempatik bölgeler mevcuttur. Örneğin pankreasa sempatik uyarı verirsen kan şekerini yükseltirsin. Parasempatik uyarı ise kan şekerini düşürürsün. Tüm organların sempatik ve para sempatik dokunma noktaları mevcuttur. Yukarıda belirttiğim hastalıklara uygulanacak yanlış dokunuşlar, tehlikeli sonuçlara
  neden olabilir. Eklem ve bel boyun fıtığı rahatsızlıkları dışında tüm rahatsızlıklar için sempatik veya parasempatik mi uyarı vereceğimizi bilmek zorundayız diye düşünüyorum. Bir örnekle yazımı noktalamak istiyorum. Troit problemi olmayan birinin troit bezlerine sürekli sempatik uyarı verirsen hipertroidi hastası,yada parasempatik uyarı verirsen hipotroidi hastası olabilir.
  Not: Ben sadece bu alanda aldığım eğitimlerden derlediğim bilgileri yazdım.Konuyla ilgili yapılacak uygulamalardan dolayı doğacak olumsuzluklardan sorumlu değilim. Teşekkürler.

 7. Arkadaşlar oğluma refleksoloji uygulattık. herhangi bir zararını görmedik ama faydasını da görmedik açıkçası. tek bi faydasını görelim, az da olsa belki işe yarar diye uygulattık. çok da para verdik. maalesef olmadı. önemli hastalıklarda işe yaramayacağını düşünüyorum.

 8. kızıma refleksoloji uygulatmak istiyordum ama biraz araştırdım. pek olumlu konuşan olmadı. zaten uzun süreli seanslara da gücümüz yetmez.

 9. Merhabalar,

  Yazıyı görünce deneyimlerimi paylaşma gereği hissettim 🙂 Refleksolojinin nispeten faydasını gören biri olarak söylüyorum, bu işi hakkıyla yapan yerlerden birine gitmeye çalışın öyle aşırı seans ücretleri de ödemenize gerek yok.
  Ben sık başı ağrıyan biri olarak rahatlatır diye gitmiştim, tamamen sorunu ortadan kaldırmasa da rahatlama sağlıyor bu bile benim için önemliydi. Ayda 2-3 sefer ilk etapta yeterli olur, sonrasında rahatlama oldukça ayda 1 sefere kadar düşürebilirsiniz. (Sağlık tavsiyesi değil tamamen kendi deneyimimdir.)

  Yazarın deneyimine gelince de o kısım da bence doğru aşırı pahalı yerlere itibar etmeyin gerekiyorsa kendiniz öğrenin, dediğim gibi faydası olur zararı olmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir