Anasayfa / Sağlık / Reflü Belirtileri

Reflü Belirtileri

Kalp ağrısı yaşadığını sanarak, aslında göğüs ağrısı yaşarlar reflü hastaları. Çünkü yaşanılan göğüs ağrısı, kalp ağrısını taklit eder. Kişiler de, kalp krizi geçirdiğini sanarak doktora başvururlar.

Reflü nedir?

Mide asitinin ağıza gelmesine reflü denir. Reflü, bilindiği gibi yemek borusunda çeşitli problemlere neden olmaktadır. Bunun dışında da astım, larenjit, göğüs ağrısı, kronik öksürük, diş çürükleri gibi sorunlara yol açabilir.

Reflü hastalığının belirtileri

Göğüste yanma

Asit geri gelmesi

Yutma güçlüğü

Kimi hastalarda aniden ağızlarının hafif ekşi ve tuzlu bir sıvıyla dolması

Hıçkırık

Bulantı

Kusma

Reflü ve reflü hastalığı arasındaki farklar nelerdir?

Reflü, fizyolojik bir durumdur; sağlıklı bireylerin mide içindekilerin yemek borusuna gelmesidir. Ancak bu durumda kişilerde bir şikâyet söz konusu değildir ve yemek borusunun iç duvarında hasar bırakmamaktadır.

Reflü hastalığında ise, yemek borusuna kaçan mide muhtevası hasar bırakır. Hastanın çeşitli şikâyetleri de baş gösterir. Örneğin, göğüslerinde yanma hisseder, mide asidinin geri kaçması ve boğazda yakıcı bir acı duyumsarlar.

Endoskopi ile hastalığın teşhisi konulabilir mi?

Kimi zaman reflü hastalarının endoskopik görünümü normal çıkabilir. Ancak reflü şüphesi duyuluyorsa, yemek borusundan alınan dokularla biyopsi ve patolojik inceleme yapılır.

Genetik kaynaklı mıdır?

Reflü hastalarının bir kısmının ikizlerinde de aynı hastalık gözlemlenmekte ve yine çocuklukta görülen reflünün de kromozomdaki bir anormallikten kaynaklandığı düşünülmektedir. Dolayısıyla genetik olma ihtimali yüksektir.

Yaygın olmasının nedeni nedir?

Son yıllarda çok arttığı gözlemlenen reflünün yaygın olma sebebi, giderek artan obeziteye bağlanmaktadır.

Kansere yol açar mı?

Reflü hastalarının yemek borusunun alt ucunda zaman içerisinde doku değişikliği oluştuğu gözlemlenmiştir. Doku değişikliği baş göstermiş ise, kanser riski de yükselmektedir. Yapılacak patolojik inceleme ile kanser riski taşıyıp taşımadığı belirlenebilir.

Reflü’nün bitkisel tedavisi

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yorum

  1. Reflü sorunum var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir