Anasayfa / Sağlık / Saç Dökülmesi Hakkında Her Şey

Saç Dökülmesi Hakkında Her Şey

Saç dökülmesi nedenleri nelerdir?

Hem erkeklerin hem de kadınların en büyük problemlerinden biri olan saç dökülmesi, çeşitli vitamin eksikliklerinden, stresten, tiroitten, düzensiz beslenmeden, kimyasal ürünlerden, kansızlık yüzünden ve tabii genetik sebeplerden meydana gelmektedir. Öte yandan, söz konusu soruna salt saç dökülmesi olarak da bakılamaz; çünkü öz güven eksikliğini ve elbette psikolojik problemleri de beraberinde getirmektedir.

Saç dökülmesinin belirtileri nelerdir?

Mevsim geçişlerinde vücudun çeşitli tepkiler verdiği ve bunun doğal bir sonucu olarak saçların da normalden daha çok döküldüğü bilinen bir şeydir. Ne var ki, dökülen saçlarınızın sayısını artık takip edemiyorsanız, gözünüzü attığınız her yerde sahibini terk etmiş ve size tanıdık gelen bir tel saça rastlıyorsanız, üstelik bu kadar da değil, bir de saçınızda seyrelmeler görüyorsanız, vakit kaybetmeden bir dermatologdan yardım almalısınız.

Saç dökülmesini önleyen besinler nelerdir?

Saçlarınız için gerekli olan hemen tüm vitaminleri ve mineralleri barındıran kuruyemişten her gün birer avuç tüketmek suretiyle saç dökülmenizi kontrol altına alabileceksiniz. Özellikle kabak çekirdeğinin büyük faydasını görecek, saçlarınızın çinko ihtiyacını böylelikle giderebileceksiniz.

Zeytinyağı ise, saçlar için gerçek bir kurtarıcı ilaç, âdeta bir çeşit iksirdir; hücre yenileyicidir ve E vitamini zenginidir. Saç bakım yağı olarak dıştan kullanımı süregelen zeytinyağını günde bir kaşık olmak üzere içmelisiniz.

Ve saç masajı

Saçların canlı olduğu ve herhangi bir uzuv gibi masaja ihtiyaç duyduğu gerçeği göz ardı edilir. Oysa saçlarınız kalın dişli bir tarak ile taranarak kan dolaşımı hızlandırılmalı ki, daha canlı ve sağlıklı olabilsin.

Hemen her problemde olduğu üzere, saç dökülmelerinde de erken teşhisin önemi büyüktür; bu

yüzdendir ki, vücudumuzu tanımalı, kendimizi dinlemeli ve olası çözümleri ertelememeliyiz.

Saç dökülmeleriniz için doğal maskeyi de uygulayabilirsiniz.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Beni de oku :)

Karpal tünel ameliyatı olanların yorumları - Sinir sıkışması ameliyatı

Karpal Tünel Ameliyatı Olanların Yorumları | Sinir Sıkışması Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Karpal tünel ameliyatı olanların yorumları nelerdir? Elde sinir sıkışması ameliyatı nasıl olur? Karpal tünel ameliyatı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir