Anasayfa / Sağlık / Saç Dökülmesinin Sebepleri ve Tedavisi
Saç dökülmesi sebepleri nelerdir?
Saç dökülmesi sebepleri

Saç Dökülmesinin Sebepleri ve Tedavisi

Saç dökülmesi sebepleri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır ve nasıl önlenir?

Saçların dökülmesi kişileri ruhsal olarak olumsuz etkilemektedir. Sağlıklıyken pek de farkına varılmayan saçların değeri dökülmeye başladığında anlaşılır. Hele bir de açılmalar başladıysa sadece psikolojik değil, fiziksel açıdan da çeşitli problemleri beraberinde getirir.

Günlük ortalama saç dökülmesi 50 – 100 tel arasındadır, denilir. Bu dökülme gerçekten normal midir, saçlar neden dökülür, tedavisi var mıdır, doğal saç bakım maskeleri saç dökülmelerini durdurur mu? Aradığınız yanıtlar, fiskosta.com’da.

Saç dökülmesinin sebepleri

Saçın sıkıca bağlanması, radyasyon tedavisi, egzama, yüksek ateş, doğum yapmak, stres, tiroit, çeşitli ilaçlar, protein yetersizliği, demir- çinko eksikliği ve mevsimsel geçişler saç dökülmelerinin başlıca nedenlerindendir.

Mevsim geçişlerindeki saç dökülmeleri

Mevsimler arasında yaşanılan saç dökülmeleri hemen hemen herkesin problemlerindendir. Özellikle yaz sonunda daha fazla saç dökülmeleri gözlemlenir. Çünkü saçlar, güneş, havuz ve denizin etkisiyle kuruyarak yıpranır.  Yaz mevsimi sonunda doğal saç bakım maskesi uygulanarak, dökülmeler en az seviyeye indirilmelidir.

Erkek tipi dökülmeler

Kadınları en çok korkutan dökülme tiplerinden biridir. Erkek tipi saç dökülmesine hormonlar neden olur ve bu tip dökülme kadınlarda da sıkça görülür.

Erkek tipi saç dökülmesi yaşayan kişilerin hormonlarının incelenmesi gerekir.

  Erkek Tipi Saç Dökülmesi yazımızı mutlaka okuyun. Harika doğal maske tarifleri paylaştık.

Doğum sonrası saç dökülmesi

Doğum sonrası saç dökülmesi, çok sık karşılaşılan bir sorundur. Gebelikte saç dökülmeleri durur ve gebelikten sonra artış gözlenebilir.

Kansızlık, tiroit, hormonal değişimler, doğumdan sonra saç dökülmelerine neden olmaktadır. Bu sorunlar geçicidir ve bir süre sonra aşırı saç dökülmeler durarak normale dönecektir.

Saç dökülmesi tedavisi

Hastanın uzman bir doktor tarafından incelenmesi gerekir. Doğru teşhis edildiğinde saç dökülmeleri önlenebilir.

Hastanın kullandığı ilaçlar, beslenme biçimi, ailesel saç dökülme hikâyesi, kullandığı ilaçlar vs. durumlar da göz önünde bulundurularak uygun bir tedavi şekline başlanır.

Saç dökülmesini önleyen besinler nelerdir?

Saçlarınız için gerekli olan hemen tüm vitaminleri ve mineralleri barındıran kuruyemişten her gün birer avuç tüketmek suretiyle saç dökülmenizi kontrol altına alabileceksiniz.

Kabak çekirdeğinin büyük faydasını görecek, saçlarınızın çinko ihtiyacını böylelikle giderebileceksiniz.

Zeytinyağı ise, saçlar için âdeta bir çeşit iksirdir; hücre yenileyicidir ve E vitamini zenginidir. Saç bakım yağı olarak dıştan kullanımı süregelen zeytinyağını günde bir kaşık olmak üzere içmelisiniz.

Saç masajı

Saçların canlı olduğu ve herhangi bir uzuv gibi masaja ihtiyaç duyduğu gerçeği göz ardı edilir. Oysa saçlarınız kalın dişli bir tarak ile taranarak kan dolaşımı hızlandırılmalı ki daha canlı ve sağlıklı olabilsin.

Hemen her problemde olduğu üzere, saç dökülmelerinde de erken teşhisin önemi büyüktür.

Saç dökülmeleri için endişe etmeyin ama mutlaka nedenlerini öğrenmek için harekete geçin.

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

4 Yorumlar

 1. hocam bende bu hastalıktan seboreik dermatitten dolayı saclarım döküldü ama hastalık kendını tekrarlıyor zaman içinde ne yapmam lazım tşkler

  • Merhaba Veli Bey, geçmiş olsun. Saç egzaması malesef çok geçici bir sorun değil. Ama kontrol altına alabilir ve ilerlemesini durdurabilirsiniz. Hatta çok daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz. Sitemizde bu konuda yeterince paylaşım yaptım. Seboreik dermatite havuç suyunun faydalarını, mümkün olduğunca tüketmemeniz gereken gıdaları, meyan kökünün faydası ve şampuan yapımına kadar denenmiş önerilerim oldu. Lütfen bunları okuyun ve uygulayın. Çok olumlu dönüşler alıyorum, çok da mutlu oluyorum. 🙂 Size de faydalı olması dileğiyle.

 2. merhabalar tuba hanım. benim stresten saçlarım döküldü. Son iki yılda oldu. Saçımın üst ve ön taraflarında ciddi açıklıklar oldu. Saçımın yarısından çoğu döküldü. Sitede bulamadım stresten dökülen saçlar çıkar mı? ne yapmam gerek? teşekkürler

  • Merhaba Sema Hanım,
   Geçmiş olsun. Saç dökülmenizin sebebini bilmeniz çok iyi bir avantaj. Öncelikle stresinizi minimuma indirip diğer taraftan da dökülen saçların çıkması için desteklemeniz gerekiyor.
   Limon melissa ve sarı kantaron çayı stresinizi kontrol altında tutabilmeniz için size çok yardımcı olacaktır. Sitemizde saç dökülmesini durduran ve yeni saçlar çıkaran doğal maskelere yer verdim. Doğal Saç Çıkarma formülü yazımdan destek alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir