Anasayfa / Beslenme&Diyet / Saçlara İyi Gelen Yiyecekler – 4 Besin Önerisi
saç dökülmesine iyi gelen yiyecekler

Saçlara İyi Gelen Yiyecekler – 4 Besin Önerisi

Saç köklerini güçlendirmek için çeşitli saç bakım maskeleri yaparız, en iyi şampuan arayışına gireriz. Tüm bedenimizin önce içten beslenmesi gerektiğini göz ardı ederiz.  Siz de mi saç köklerini güçlendirmek için içten beslenme kısmını atladınız?

Bu yazımda sizlere saç dökülmesine iyi gelen yiyeceklerden bahsedeceğim. Ben, az sonra size bahsedeceğim bu dört gıdanın saçlarımdaki etkisine inanamadım. Bu dört gıdayı merak ettiniz değil mi? Haydi, zaman kaybetmeden başlayalım:

Saçlara bakım içten olmalı

Zeytinyağı

Zeytinyağının saça ne kadar iyi geldiğini bilmeyen yoktur. Her kadın, saçlarına en azından bir defa zeytinyağı ile bakım yapmıştır. Yoksa siz hiç saç bakımı yapmadınız mı? 🙂 Üzülmeyin, hiçbir şey kaybetmiş değilsiniz. Bu sefer zeytinyağını saçlarımıza sürmeyeceğiz. Sadece içeceğiz. Evet, yanlış duymadınız. Bunca yıl saçlarımıza sürüp, bir de onu akıtmak için uğraştık.

Ben her sabah aç karnına bir yemek kaşığı sızma zeytinyağı içiyorum ve hemen üzerine de bir bardak su tüketiyorum. Sadece bunu yaparak on gün içerisinde saç dökülmelerim büyük ölçüde azaldı.

Zeytinyağında E vitamini bulunduğu için saç köklerini ve bütün hücreleri yeniliyor.

Saça iyi gelen yiyecekler arasında zeytinyağını içmekte biraz zorlanabilirsiniz. O zaman, bir yemek kaşığı zeytinyağını bir kâse yoğurda karıştırarak tüketin; bu, saçlarınız için harika bir besleyici olacaktır.

Tereyağı

Vücudunuz yağsız kaldığında saçlarınızın döküldüğünü biliyor muydunuz? Ben de Canan Karatay’dan öğrendim.

Her sabah bir dilim ekmeğe doğal tereyağı sürerek yiyorum. Tereyağı tükettiğim günlerde zeytinyağı almıyorum. Tereyağının saçlarımdaki etkisini gördükten sonra Dr. Karatay’ın tereyağını neden dilinden düşürmediğini daha iyi anladım. Lütfen siz de deneyin; bana çok hak vereceksiniz.

Ispanak

Sırada saçlara iyi gelen besinler arasında ıspanak var. Her yerde saça iyi besinler listesini okur geçeriz. Eminim ıspanağı da duymuşsunuzdur. Peki, ıspanağın çiğ tüketilmesi gerektiğini biliyor musunuz?

Ispanağı yıkadıktan sonra bir tabağa çiğ olarak koyarak tüketin. İsterseniz salata gibi küçük küçük koparın, zeytinyağı gezdirin. Ama ben hiçbir şey ilave etmeden yiyorum. Ispanakta E vitamini bulunmaktadır. Her gün düzenli olarak ıspanağa yer verin ve etkisini siz de görün. Ayrıca lezzeti hiç de sandığınız gibi kötü değil. Kendi doğal şekerine inanamayacaksınız.

Not: Ispanağın doğal olmasına dikkat edin. Doğal ıspanağın kök kısımları pembe, lezzeti de bir başka oluyor.

Yumurta

Yumurta yumurta… Biliyorum, herkes yumurtadan bahsediyor ve yazıyor.  Ancak ben de saç köklerini güçlendiren besinler arasında yumurtanın ne kadar önemi olduğunu anladım. Alerjen sebeplerden dolayı bir süre yumurta tüketmeyi kesmek zorunda kaldım. Bu süreçte saç dökülmem hızla arttı. Ölçülü olarak tekrar yumurta yemeye başladım ve çok kısa bir sürede saçlarım toparlandı. Haftada 2-3 sefer yumurtaya yer veriyorum.

Saç dökülmesine iyi gelen besinleri sizlerle paylaşmaya çalıştım. Bu dört besin bende çok etkili oldu.

Lütfen sizler de saç köklerini güçlendirmek için önerilerime düzenli olarak uyun.

Özellikle bu yazım için hepinizden yorum bekliyorum; sizlerde de bu kadar etkili mi?

Yazar Tuba KARADAĞ

Fiskosta.com'un sizlerle olabilmesi için yorum ve desteklerinizi bekliyoruz. Lütfen yazılarımızı sosyal ağlarınızda paylaşın. Sevgiler. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir